İçeriğe geç
Ana Sayfa » Erkek Oral Yapmalı mı?

Erkek Oral Yapmalı mı?

  Erkek Oral Yapmalı Mı?

  Evrimde hayvanlar aleminde oral seks var mı?

  Düşünülenin aksine hayvanlarda oral seks vardır. Hatta hayvanlar el sokmadan sok, burunla koklamaya ve dil ile tat almaya kadar her türlü fantezi vardır. Tabii ki bunlar temelde fantezi değildir, evrimsel süreçte gelişmiş bir kontrol mekanizmasıdır. Dişilerin buna izin vermesiyle arzu duyduklarını gösterir. Bu sayede memelilerde çeşitli şişik ve kızarıklıklara ortaya çıkan yumurtlama dönemi keşfedilir. (Bu arada genişletilmiş canlı yayına şuradan ulaşabilirsiniz.)

  Bazı evrimsel biyologlar giyimin gelişmesinde en büyük nedenin kadınların azgınlık dönemini gizlenmesi için olduğunu söyler. Hatta kadının evrimsel adaptasyonu kendi yumurtlamasını bile kontrol edemeyeceği şekildedir. Robin Baker, Sperm Savaşları kitabında bunu bilinçdışı olarak bile yapabildiğini, örneğin hamile kalmak istemiyorsa isteksiz olacağını veya döllenme ihtimali en yüksek günü atlayarak kaçındığını anlatır.

  Oral seksin özellikle evimsel teoride hastalıkları belirlemede kullanıldığı belirtilmiştir. İnsanlarda da durum benzerdir. Bilinçsiz olarak arzu ile erkek oral yönle kadını kontrol eder. Hayvanlar aleminde de önceden cinsellik yaşanmış mı, başka bir erkeğin katil spermi var mı diye kontrol edilir. Katil spermler kadının gebe kalmasını önlediği için aday erkek buna karşı daha fazla sperm üretir.

  Evrimde İnsanlarda Oral Seksin Yeri Nedir?

  Evrim rekabet demektir. Hatta sperm rekabeti sonucu uyumlu olabilen türler evrimleşmiştir. Bu nedenle erkek oral seksi kadına oranla daha fazla yapmaktadır. Kadınlar genellikle uzun sürel ilişkiyi tercih eder fakat evrimsel adaptasyon sonucu genellikle yedek bir eş (uydu erkek) bulundurabilirler. Tabii erkekler de buna karşı başka adaptasyonlar geliştirmiştir. Çok fazla kadını döllemek bunlardan biridir. 2.si ise arzudur. Örneğin uzun süre sevgilisiyle ilişkiye girmeyen erkekte arzu artar, aldatılma ve başkasının çocuğuna bakma riski nedeniyle ciddi bir sperm artışı yaşar. Çalışmalar bu arzu artışıyla orantılı olarak oral seks ihtimalinin arttığını gösterir. Tabii o an biz “hemen onu yalamalıyım” diye düşünmüyoruz, sadece dürtüyle yapıyoruz. Hayvanlarda da mevcuttur: Orangutan, bonobo, lemur, hatta yarasalar benzerini yapar.

  Burada amaç ilginç şekilde başka spermin tadını almaktır. Şüphe yüksekse daha uzun sürelerde oral seks yapılır. Yine güzel kadınlarda daha fazla rekabet olduğu için bu kadınlarla oral seks yapan erkeklerin oranı daha yüksektir.

  Örneğin 25 yaş ortalamasında 231 erkekle yapılan yaklaşık 2 senelik ilişkilerde çalışmada şunlar sorulmuş:

  • Partnerinizi ne kadar çekici buluyorsunuz, karşı taraf ne kadar çekici buluyor?
  • Yine süresi ve kendi oral seks ilginiz ve süreniz nedir?
  • Kendi ilişkinizdeki tatmininiz nedir?

  Sonuçta rekabette olduğunu hisseden erkeklerin ilişki süresini ve kalitesini kontrol etmek için daha fazla oral seks yaptığı bulunmuştur.

  Oral Sekse Ait 2 Temel Hipotez:

  Burada 2 hipotez mevcuttur. 1.si Sperm tutma hipotezidir ve 2 avantajı vardır:

  • Oral seks yaşayan kadınların daha kolay orgazm olması.
  • Orgazm sonrası boşalan erkeğin temiz kanalda daha fazla sperminin kalması (erkek için de daha tahrik edici olması)

  2. Hipotez ise “sadakatsizliği anlama” hipotezidir. Bunu zaten üstte açıkladık. Özetle kadının yakın zamanda girdiği bir ilişki var mı bunu anlamak için yapılır.

  Dr. Buss yine cinsel doyuma ulaştırma isteği olarak da konuyu geliştirmiştir. Böylece kadının sadakatsizliği önlenir (Ref).

  Kadınların bakış açısı nedir? (Makale adı: Kadınların oral seks pazarlığı!)

  Alttaki makaleye göre kadınların da oral sekse bakışı yıllar içinde değişmiştir. Örneğin 18-19 yaşında erkeklerin %59, kadınların %61’i oral seks yapmaktadır. (ABD, 2010). Oysaki orta çağda bu oranlar %17’e, %11’dir.

  Kadınların ¾’ü oranı sıcak bakmaktadır.

  Tek gecelik/kısa sürelide kadınların bunun yapılmasını her zaman istemediği bulunmuştur. En az 2 ay ilişki olmalı gibi cevap verenler mevcuttur. Buradan betalara kurallar koyulduğunu görüyoruz. Yeteri kadar arzu oluşmadığında haliyle kadınlar kendilerinin içten içe kontrol edilmesini istemiyorlar çünkü başka erkeklere hala geçme ihtimalleri var diyebiliriz. Yani duygusal yatırım olmadan tercih etmem olarak açıklamışlar.

  Erkeklerin çoğu da tek gecelikte oral seks tercih etmez. Ancak çekici kadınlara yapabilirler. Her 2 hipotezle de uyumlu diyebiliriz. Yani hem o kadını etkilemek hem de yakın süreçte biriyle cinsellik yaşamış mı kontrolünü gerçekleştirmiş olurlar.

  Kadın katılımcıların 2/3’ü oral seksin eşitlikçi olduğunu karşılıklı yapılması gerektiğini düşünmüş. Kendileri yaptığında karşılık beklemiş, alamayınca bozulmuşlar. Buradan da kadınların erkeğe oranla çıkarcı bir doğaya sahip olduğunu görebiliriz. Aslında çoğu kadın için oral yapmanın önemli bir evrimsel çıktısı yok, erkek içinse oldukça fazla.

  Yine kadınların %37si tek gecelikte karşılıklı oral seks yaptığını belirtmiş. Bence tek gecelikte kendinizi düşünün çünkü oral seks bir çeşit yatırımdır (Ref).

  Feminizmin oral sekse bakışı nedir?

  Erkeğin tahakkümü olarak görür ve oral sekse genel olarak karışıdır çünkü fallus (penis) bir güç organıdır ve bunun kendisine karşı kullanılmasını kabul etmez fakat garip şekilde kadınların evrimsel bir yarar sağlamasa da diz çökerek o erkekten tahrik olması, aslında submassive doğaya da sahip olduklarını gösteren müthiş bir örnektir.

  Diğer Psikoloji Akımları

  Evrimsel süreçten bahsettik fakat biraz daha sınırları genişletelim. Burada diğer psikoloji akımları genellikde her şeyi adaptasyonla açıklama karşı çıkar. Özellikle de erkeklere odaklandıkları, kadınları pasif bir varlık olarak düşündüklerini belirtirler. Tam bir hipotezleri olmasa da sadece zevk almanın yan ürünü olarak açıklarlar.

  Bir çalışmada üstte verdiğim makaledeki korelasyonları da eleştirmişler. Bence her korelasyon yüksek çıkmasa da ilişkisi olduğu çok net. Bir çalışmada ise maskülen erkeklerin kadın vücudunda uzmanlaşmak istemesi gibi “bireysel” tavrı yüzünden oral yaptığı iddia edilmiş. Yani pazarlık yaptığı söylenmiş. Bireysel düşüncem, diğer akımların bu konuda hipotezlerinin zayıf ve temellendirilmemiş olduğu diyebilirim. Evrimsel psikolojiyi ancak eleştirebiliyorlar ama pek bir yarar sağlayamıyorlar. Aynı kitap yazanı eleştirmek kolayken, kitap yazamamak gibi diyebiliriz.

  Son sözler

  Maskülenite açısından baktığınızda bireysel olarak karar vermeye özen gösterin. Kadın zevk alıyor ya da size yaptı diye kesinlikle yapmayın. Örneğin birçok erkek yeni tanıştığı bir kadında bile bu komplekse girebiliyor, tatmin etmeye odaklanıyor. Sonra üstüne bir de sertleşme problemleri yaşıyor. Bunu yapmayın. Kendi zevkinize odaklanın. Yapmayın diyemem, zevk alıyorsanız yapabilirsiniz ve emin olun ne istiyorsanız onu yaptığınızda kadınlar bundan daha fazla tahrik olacaktır. Olmasa bile kendinizi ispatlamanız için bir neden yok. Yattın mı? Yattın. Miktin mi? Miktin. İşte temel misyonunuz bu olsun.

  İlk tanıştığınız kadınla da oral seks kesinlikle yapmayın. Kadının birçok hastalığı olabilir. En basitinden mantar veya hpv taşıyabilir ve gün sonunda yaladığınıza yalayacağınıza pişman olabilirsiniz.

  Makaleye oy vermeyi ihmal etmeyin. Sitenin gelişmesi için sponsorumuz olabilirsiniz.

  4.6 45 votes
  Makaleyi puanlamayı unutmayın.

  İlişkiler Üstüne Maskülen Tespitler sitesinden daha fazla şey keşfedin

  Son gönderilerin e-postanıza gönderilmesi için abone olun.

  Subscribe
  Bildir
  guest

  11 Yorumlar
  Inline Feedbacks
  View all comments
  lalalalalala
  Ziyaretçi
  lalalalalala
  2023-11-21 10:41 PM

  konudan çok alakasız bir şey söylemek istiyorum sizin sesiniz aşırı aşırı neo toprak kanalındaki kişiye benziyor hatta acaba aynı kişiler mi diye bile düşündüm keşke aynı kişi çıksanız ya heyecan olurdu

  miragey
  Ziyaretçi
  miragey
  2023-12-09 7:48 PM

  Feminizm oral sekse karşı derken radikal feminizmi kast ediyorsunuz galiba.Yoksa oral seksi geçtim BDSM’e bile rızaya dayandığı için karşı olmayan bir sürü feminist bile var. Yıllar içinde feminizm de değişti önceki dalgalarda daha tutucuydular. BDSM demişken BDSM fantezileri ve kedi besleme arasında çok güçlü ilişki olduğunu gösteren bazı araştırmalar var… Read more »

  11
  0
  Would love your thoughts, please commentx

  İlişkiler Üstüne Maskülen Tespitler sitesinden daha fazla şey keşfedin

  Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

  Okumaya devam et