İçeriğe geç
Ana Sayfa » İlişkilerde Dark Triad Pratikleri

İlişkilerde Dark Triad Pratikleri

  İlişkilerde Dark Triad Pratikleri

  İlişkilerde dark triad pratikleri çok geldiği için yazmaya karar verdim, çünkü çok fazla yanlış bilgi dolaşıyor. Örneğin: “Hocam alfa olmak için ne yaparım? Dark triadlı davranınca kadını bağlar mıyım? Muska tarifleri var mı?” filan. Yanlış anlaşılmasın bu hataları zamanında ben de yaptım. Dark triad’ın narsisistik kısmını geçmişte açıklamıştık. Psikopatlık ilginç şekilde kara 3lemenin bütün özelliklerini kendinde barındırır. Daha önemlisi kişilik bozuklukları iç içe de geçebilir. Yani narsisistik biri aynı zamanda anti-sosyal(psikopatlık) kişilik bozukluğuna da sahip olabilir. İşte bunlara bir de makyavelizm yani her şeyi kendi yararı için manipüle etme tavrı eklenince ortaya dark triad dediğimiz kara üçleme çıkar.

  Hipergami denklemi doğru algılanmadığı zaman dark triad (kara üçleme) içinde narsisizm-psikopati-makyavelizm yanlış anlaşılıyor. Denkleme göre 2 uç mevcut bir taraf kısa süreli strateji olan kadında arzu oluşturan alfa döller, diğer kısmı ise beta öder olan uzun süreli ilişki stratejisi. Dark triad’ı uygulayanlar çoğunun amacı kısa süreli değil, uzun süreli ilişkide kadını elde tutmak. İşte bu yüzden dark triad çalışmaz!

  Dark triad genel olarak uçtaki alfa karakterde de görünebilen bir özellik, çoğu seri katil psikopattır ve hapishaneler bunlarla dolu. Örneğin orta-çağda ünlü siyasetçi Machiavelli, liderlerin çoğu dark triad sahibi. Ama bu davranış paterni sonuçta kısa süreli ilişkiyi öngörüyor. Siz ise “o kadını nasıl yönetirim” mottosu altında dark triadı ve psikopatlığı seçerseniz uzun süreli ilişki beta hayalleriyle alfa hareketleri yapmış olursunuz.

  Evet, dark triad kadında doğal çekim oluşturur, psikopatlara giden mektuplar bunun örneğidir ama psikopatlar, kadınları “elde tutamaz, tutmakla ilgilenmez!” Zaten en önemli davranış paternleri “empati duyamamaktır.” Siz kadına yatırım yaptığınız anda kandırmış oluyorsunuz fakat onda oluşan his fark etmiyor. Anca kısa süreli çekim duyuyor.

  Çeşitli Araştırmalar

  Araştırmalar da bunu gösteriyor. Örneğin şuradaki referansa göre kadınlar psikopatiden etkileniyor ve aşık olabiliyorlar ama uzun süreli stratejide işler tersine dönüyor, kadın bir süre sonra bu işin sürmeyeceğini fark edip, sizden “iyi baba” olmayacağına karar verip daha uyumlu adaylara yöneliyor. Çünkü hipergaminin “uzun ilişki”, güven verme, sadakat  tarafını tatmin edememiş oluyorsunuz. Buradan da şu yanılgı anlaşılır sanırım. Kadın alfalara arzu duyabilir ama onlarla her zaman ilişki hayal etmez veya bunu başaramaz.

  Feminen zorbacı sistemin dayattığı durumlardan biri hatırlarsanız şuydu: “Kötü çocuklarla birlikte ol, zamanı geldiğinde anlayışlı erkeklerin de seksi olduğunu göreceksin.” Dark triad taklidi yaparsanız ne beta oluyorsun ne alfa olursunuz, taklit yaptığınız için terk edildiğinizde bir de ayrılık acısı yaşarsınız.

  Daha ilginci ise psikopatlık, anti-sosyal kişilik bozukluğu ve narsisistlik kişilik bozukluğu olan kadınlarda ortaya çıkıyor. Araştırmalara göre aktör karakter böyle bir kadınsa erkek daha çok bağlanıyor, kaygı geliştiriyor, kendini beğendirme ve kaybetmeme kaygısına sahip oluyor. Demek ki sorunlu toksik kadınları baştan hayatımızdan çıkartmalıyız ki ileride problem yaşamayalım.

  Psikopatlığın Gelişimi ve Göstergeleri Nelerdir?

  Psikopatlığın hem sosyal hem genetik ortaklıkla ortaya çıktığı biliniyor. Ebeveynliğin ceza ve ödül sistemindeki düzensizliği, yetersiz ilgi düzeyi, anti-sosyal veya psikopatik ebeveyn, ebeveynin madde kullanması, anne-baba boşanmaları ve tabiiki taciz psikopatiye neden olabiliyor. Bu konuyla ilgili Alfred Hitchcock’un yönetmenliğini üstlendiği Psycho’u şiddetle izlemenizi öneririm.

  Bu eğilim erkeklerde veya kadınlarda olabiliyor ama evrimsel olarak erkeklerde aynı narsisizm gibi daha çok görünür ve bünyesinde hem narsisistik hem de makyavel nitelikler taşıyabilir. Araştırmalara göre her ne kadar bağlanamasalarda PCL-R (gözden geçirilmiş psikopat envanteri) puanına göre “sevgi” hissedebilirler. 40 maddeden oluşan bu listenin 30 tanesine sahipseniz popüler psikopatlarla aynı nitelikleri taşıyorsunuz demektir (ted bundy vs). Şüpheli bireylerin puanı 22 ve altındaysa ailelerine karşı sevgi gösterebildikleri görülmüş. Bu tipler aramızda dolaşır fakat pek fark etmeyiz. Birini sevmeseler de sevilmekten hoşlanırlar hatta evlenen psikoplatlar bile vardır (Ref). Genel özellikleri şöyle sınıflandırılabilir:

  • Empati, korku, suçluluk hissetmezler.
  • Duygusal bağlanma hissetmezler.
  • Narsist olurlar.
  • Yüzeysel etkiliyiciliğe sahiptirler.
  • Sadakatleri yoktur.
  • Manipüle ederler.
  • Düşünmeden risk alırlar.
  • Uzun vade planları yoktur.
  • Patolojik olarak yalan söylerler.
  • Seksüel olarak tesadüfidirler.
  • Sorumluluk almazlar.
  • Çocukluk döneminde problem yaşamış olabilirler. (Ref)

   

  Aman Dikkat!

  Bir laf vardır, zehrin ne kadarının sizi zehirleyeceğini bilemezsiniz, eğer stratejik olarak ilişkilerde dark triad pratikleri psikopatlık yöntemini kullanmak isterseniz ve tadını kaçırırsanız alfa stratejiniz kısa sürede beta karaktere dönüşmenize ve zırhınızı kaybedip, şiddetli şekilde o kadının peşinden koşmanıza neden olacaktır. Gerçek bir psikopat “suçluluk” hissetmez ama siz hissedersiniz. Dark triad alfa karakter ve kısa süreli ilişki stratejisidir. Bu yöntemle ilişki yönetemezsiniz!

  (Makaleyi oylamayı ihmal etmeyin, siteye üye olarak destek verebilirsiniz.)

  4.8 91 votes
  Makaleyi puanlamayı unutmayın.

  İlişkiler Üstüne Maskülen Tespitler sitesinden daha fazla şey keşfedin

  Son gönderilerin e-postanıza gönderilmesi için abone olun.

  Subscribe
  Bildir
  guest

  31 Yorumlar
  Inline Feedbacks
  View all comments
  Levent Topçu
  Ziyaretçi
  Levent Topçu
  2021-10-25 9:28 PM

  Hocam, Dark triad bir erkekle borderline bir kadın ilişki sonucunda sizce ne olur?
  Umursamaz, cinselliğini alır yolunamı devam eder ve başkasına mı geçer yada fiziksel şiddetle mi biter?

  anonim
  Ziyaretçi
  anonim
  2021-12-05 3:52 PM

  Bütün problem eğer bi alegori yapabilecek olsam aynı şu alegorideki gibi olurdu. Mükemmel penis kemikten olandır mesela, eğer öyle olsaydı cem yılmazın dediği gibi kimseye eyvallahımız da olmayacaktı veya işeyip sıçmayan tanrılaşmış insan alegorisi gibi, savunmasız bir tarafı teknik olarak olmayan. Şimdi bu evrimde organik olarak üzerine çabalanan ve üstesinden… Read more »

  anonim
  Ziyaretçi
  anonim
  2021-12-05 5:27 PM
  Reply to  anonim

  Kadınların bu tiplerden hoşlanması tamamen bir bug durumu. Bu bug’ın üzerine gidip insanlığından sıyrılmaya çalışan sonuçta kendi kaybeder. Ya başaramaz komik duruma düşer ya başarır ama insanlığından uzaklaşır patolojik hal alır. Her türlü lose lose. Yani böyle düşürmeye çalışan da bu bug’ı zorluyo, birini zorla zapt edip gaslightingle onla bunla… Read more »

  Los Santos
  Ziyaretçi
  Los Santos
  2021-12-09 12:35 AM

  Hocam uzun zamandır ister telefonda ister yüz yüze görüşmediğim ama küs olmadığım yakın arkadaşlarım bizi aramıyor hiç felan demişler,sizin çevremizdeki 5 kişinin ortalaması olduğumuz fikrinizi benimsedim ve bana birşey katmayan arkadaşlardan uzaklaşmayı seçtim ve zaten geniş olmayan çevremden dolayı kimsede kalmadı yanımda.Arkadaşlık ilişkilerinde hiç aranmayıp sorulmayip sonra ise hakkımızda o… Read more »

  anonim
  Ziyaretçi
  anonim
  2022-03-17 12:55 PM

  Dünkü mesajımı twitter’da paylaşmışsın, orada yazmak istediğimi de anlamamışsın. Etrafta yiyişen çiftler görmem şeriatta, bu bir. İkincisi ileride tüm karılar thot olunca ben göreceğim sizin halinizi normal ilişki yaşanacak kadın miktarı her jenerasyonda artacak. Ilık götlü olmaya gerek yok, kadın cinselliği toplumun devamı için sınırlandırılmalı.

  anonim
  Ziyaretçi
  anonim
  2022-03-17 1:17 PM
  Reply to  Karanlikruya

  Başkasına fiziksel zarar vermeyen hiçbir özgürlük kısıtlanamaz” ne bu gökten inen bir kanun mu? Liberal oldukta haberimiz mi yok. Simpsiniz işte, aman kadınlara bir şey olmasın aman onların istediği olsun.

  31
  0
  Would love your thoughts, please commentx

  İlişkiler Üstüne Maskülen Tespitler sitesinden daha fazla şey keşfedin

  Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

  Okumaya devam et