İçeriğe geç
Ana Sayfa » Onurlu Davranıyorum Derken Duyugsal Yatırım Yapmak

Onurlu Davranıyorum Derken Duyugsal Yatırım Yapmak

  Onurlu Davranıyorum Derken Duyugsal Yatırım Yapmak

  Maalesef çoğu erkek hangi kadına nasıl davranacağını bilmiyor, duygusal yatırım yapmıyorum derken, elindeki şansları kaçırıyor. Geçen gün podcastlerin birinde şöyle bir mesaj aldım:

  Bir kızla çok hızlı bir şekilde samimiyet kurmuştum. O zamanlar hayatımın baya meşgul bir döneminde olduğum için ilk adımdır, sohbetdir hep o yapıyordu. Dürüst olayım başta kızla birlikte olmak istemiyordum. Sonra ben bu kızdan daha derin hoşlanmaya başladım ve onunla bu konuları konuştum. İlişki istemediğimden bahsettim.

  Kız direk olarak ya sen beni yanlış anlamışsın, ben düşünmeden hareket ediyordum senle öylesine tanıştım. Zaten benim 10 aylık bir ilişkim vardı. Mustafayla sen birbirinize çok benziyorsunuz hatta ikiz gibisiniz dedi ve üste çıktı.(burda Mustafanin onun eski sevgilisi olduğunu öğrendim ve aynı zamanda sonradan tasadufen ortak arkadaşlardan ogrendigim kadarıyla kız Mustafayla derin bir ilişki yaşamış.

  Tipik bir ne istediğini bilmeyen kadın modeli görüyoruz. 10 aylık ilişkisi belki yeni bitmişken hemen başka bir erkeğe saldırıyor.

  Görüldüğü gibi erkek açısından hatalar daha burada başlıyor. Kadın karşı tarafı yara bandı gibi kullanmak istemiş ama adam onurluymuş gibi davranınca “öylesine tanıştım” demiş?! Adam da “sağ ol ilişki düşünmüyorum” diyerek alınganlık göstermiş.

  Soru şu: Kadına neden ilişki istemediğini belirtiyorsun?

  Kadın cinselliği sunar, ardından sen ilişki olup olmayacağına karar verirsin. Ortada hiçbir şey yokken gereksiz bir pazarlık yapılmış. Kadının istediği şey en baştan bahane gibi sunulmuş. 

  Baştan set çekmek, aslında o kadına yatırım yaptığını gösterir. Yani “ben sadece sevgilimle cinsellik yaşarım.” düşüncesi feminen bir tavırdır. 

  Bunu bazen bakire sevgilisi olan erkeklerde de görüyorum. Kadın her şeye hazır, adam hayır diyor ama belki sizden önce her türlü yolla başka bir erkeklerle sevişti. Maalesef kadınlara melek ünvanı yükleme gibi bir alışkanlık var Türkiye’de. (Daha Fazlası için: Bakirelik önemli mi?)

  Bir erkeğin temel amacı ilişki yaşamak olmamalıdır. Okuyanlara “ne var abi, adam onurlu davranmış, reddetmiş, birilerinin yerini doldurmak istememiş” diye düşünebilir. Gerçekten öyle mi? Şimdi devamını okuyalım:

  Aradan 1 yıldan daha fazla zaman geçti. Instagram üzerinden tekrar takip isteği atti. Tekrardan takiplestikten aylar sonra ortak bir müzik sayfasında hep aynı gönderileri beğenerek tekrar başladık diyaloga. Hayatimin yoğun dönemi ve pandemi derken sosyal hayatımın minimum boyuta inmesinden ötürü pek kimseyle tanışmadım şu aralar ve uzun bir zaman boyunca beni en çok heyecanlandıran kişi bu kız oldu. Şuan kızla her şey mükemmel gidiyor. Böyle bir ilişkide sonu bataklığa çıkacaksa acilen yolumu değiştirmek istiyorum. Çünkü kıza karşı boş değilim. Sizce böyle bir kızın gözünde ne durumdayimdir ?

  Zamanında biri yerine koyulmak istemeyen kişi, o an alınganlık gösterek aslında duygusal yatırım yapmış. Şimdi soruyorum, baştaki onurlu tavıra ne oldu? 50 tane Mustafa ile birlikte olduktan sonra ilişki yaşamak daha mı güzel? Koşullar değişti mi? O kadın için sen hala Mustafa’sın.

  Her zaman az ilişki yaşamış, kendi değerini koruyan kadın daha değerlidir. Bir erkeğin temel biyolojik misyonu ise olabildiği kadar kadınla birlikte olmaktır. Kadının ilişki beklentisi yok fakat siz ilişki olmadan sevişemem diyorsunuz. Tek gecelik ilişki isteyen kadına “olmaz” demek gibi bir şey bu. 

  Duygusal yatırım durumunuz da bu esnada ortaya çıkıyor, hiçbir yatırım yapmadığınız kadınla rahatça sevişebilirsiniz, doğru mudur? Varsayalım parayla bu işi yapıyorsunuz, sizden önce o kadının size benzeyen biriyle yatmasını önemser miydiniz? Yoksa zevk almaya mı bakardınız? Böyle durumlarda aynı zihin yapısına sahip olmanız gerekir. Önce ilişkiyi ön plana sürüyorsanız bu durumda feminenleşen düzene ayak uydurmuşsunuz demektir. Çünkü kadının ilişkiyi talep etmesi gerekir. Bizim için cinsellik, kadın için ilişki ön planda.

  Bunu birçok erkek yapıyor, onurlu davranmak derken, zamanında doğru hamleyi yapamadığı için yanlış kadına yatırım yapıyor. Zeigarnik etkisiyle yarım kalmış işini tamamlamak için olay mahaline geri dönüyor. Oysaki bu kadına yapması gereken “bana Mustafa diyebilirsin, hatta baba bile diyebilirsin” diyerek sert cinsellik yaşamak, sonra da hadi hayatında başarılar diyerek yollamaktı. Sonuçta böyle bir trajedi yaşanmayacaktı. 

  Etik değerleri yok sayın demiyorum.

  Eğer bu kadınla yakınlaştıktan sonra şöyle deseydi: “Ya ben Mustafa’ı unutamamışım, özür dilerim, yapamam” o zaman doğru olan hamle geri çekilmek olurdu. Çünkü fazlası duygusal istismara girer fakat ortada bir kadın var sizinle “ilişki düşünmüyor” ve sevişmek istiyor. Siz de olmaz “sevmeden asla…” romantizmine giriyorsunuz, 1 sene sonradan her şeyi unutup, 50 tane Mustafayla yatan kadınla uzun süreli ilişki yaşamaya kalkıyorsunuz.

  Bu kadının yaptığına aslında psikanalizde “yer değiştirme” savunması diyoruz. Fetişlerin de temel sebebidir. Bir hissinizi rahatlamak ve tatmin sağlamak için bir başka nesneye yöneltirsiniz, bu bilinçli ya da bilinçsiz olabilir. Eğer sözde çok sevdiğiniz, üstte bahsedildiği gibi “derin hissettiğiniz” biri için yapabiliyorsanız ciddi sorunların sebebidir ve gelecekte de size yaşatması muhtemeldir. Bu tip kişiler “yer değiştirme” savunmasını içselleştirdikleri için çok kolay eş değiştirir ve bağlanmazlar. Yani kötü sevgili ve tabii ki kötü anne adaylarıdır ama bu kısa süreli ilişkide keyfinize bakmayacağınız anlamına gelmez.

  Tabii ki böyle bir kadına çekim duyuyorsanız ve size beladan fazlasını getirmeyeceğini düşünüyorsanız reddetmeniz olumludur fakat bu kararın arkasında durmanız gerekir. Duygusal yatırım yapan insanlar dengesiz kararlar alarak bu hislerinin “biri” yüzünden olduğunu (burada Mustafa), bu sebebin ortadan kalkmasıyla ilişkinin mükemmel işleyeceğine inanır, kadının kendisinin sorun olduğunu kabul etmek istemez. Çünkü ilişkiden alacağı dürtüsel tatmin daha yüksektir tek sorun freni olmayan bir arabada duvara karşı 200 km/sa hızla gitmek gibi olmasıdır.

  Özetle

  Kahramanımız da duygusal yatırım yapmıyorum derken 1 sene önce trip atıp, ben esas adam olacağım moduna girmiş, 1 sene sonra da vazgeçip, sadece cinsellik yaşaması gereken kadınla bastırdığı duygularını açığa çıkartıp ilişki yaşamaya başlamış ve bağlanmış. Şu an kendini esas adam sanıyor. Muhtemelen yiyeceği kazığın farkında değil.

  Fon: Bruce Dickinson – Man of Sorrows

  (Makaleyi oylamayı ihmal etmeyin.)

  4.8 44 votes
  Makaleyi puanlamayı unutmayın.

  İlişkiler Üstüne Maskülen Tespitler sitesinden daha fazla şey keşfedin

  Son gönderilerin e-postanıza gönderilmesi için abone olun.

  Subscribe
  Bildir
  guest

  49 Yorumlar
  Inline Feedbacks
  View all comments
  Planeur
  Ziyaretçi
  Planeur
  2022-03-05 5:15 AM

  Buna benzer hikayem var ama taze bittiği icin iliski suan useniyorum anlatmaya, bi ara anlaticam ama

  penteP
  Ziyaretçi
  penteP
  2022-12-26 5:08 AM

  Selam Karanlıkrüya! Bu yazının başındakine biraz benzerlikte bir durumun içerisindeyim. Üniversite 4.sınıfın tekrar dersi için ilk kez bu yıl katıldığım sınıfta, iki çok yakın arkadaş ve bir de onların çok da yakın olmayan bir arkadaşı olan bir kız arasında kaldım. Üçünün de bana açık ilgilerinin olduğunun farkındayım. Bu kızlardan birisi(benim… Read more »

  Hasan abi
  Ziyaretçi
  Hasan abi
  2022-12-26 12:51 PM

  Benim aklima takilan ilk once belirteyim kucuk bir sehirde yasiyorum ve ayrildiktan sonra kizin intikam almak istemesi bana taciz etti tecavuz etti gibisinden iftira atmasi sonra o abinin babanin kapima dayanip basima dert olmasi adina da”namus cinayeti”denmesi hocam abartiyorum ama yasanabilecek bir senaryo sanki sizce boyle bir durumda ne yapmali… Read more »

  Hasan abi
  Ziyaretçi
  Hasan abi
  2022-12-26 10:47 PM
  Reply to  Karanlikruya

  Abi yanlis anlamayin ama ya bu tecrubeyi kazanamasan karsima cikarsa o zaman bu is rus ruleti gibi diyebilir miyiz?Her zaman bir olum ihtimali var gibi geliyor ve nedense icimdeki ses diyor ki kimseye bulasma herkes takilsin sende kendini kavgadan cinayetten falan koru bu sayede en azindan rahat bir hayat yasarsin”… Read more »

  Hasan abi
  Ziyaretçi
  Hasan abi
  2022-12-27 1:47 AM
  Reply to  Karanlikruya

  Abi benim ilk setlerim hep asiret kizi sevgilisi keko olan kiz falan cikti birde gecen boyle bir haber gordum :)) anlayacagin bunlar travma olusturdu sanirim

  Casflow
  Ziyaretçi
  Casflow
  2023-05-04 12:12 PM

  abi bana hep efendi bu cinsel ilişkiye ters kızlar denk geldi.Şimdi bu tür kızlara da bas geç hesabı davranmam doğru mu?

  fitness
  Ziyaretçi
  fitness
  2023-05-05 3:40 PM

  Kısaca kaşar kızlara hakettiğini verin ve masum kızları bunlarla karıştırıp üzmeyin duygularınızı hakeden kıza verin

  49
  0
  Would love your thoughts, please commentx

  İlişkiler Üstüne Maskülen Tespitler sitesinden daha fazla şey keşfedin

  Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

  Okumaya devam et