İçeriğe geç

İlişkilerde Her Şeyi Siyah veya Beyaz Olarak Yorumlamak

Kırmızı hapa yeni giren ve temel konuları öğrenen kişiler, özellikle verilen bilgileri ve yapılan yorumları çok uçta anlıyor, çoğunlukla da siyah beyaz olarak uyguluyor.

Kadın böyle davranırsa ben de böyle davranmalıyım, Alfa erkekler böyle yapar.

İnsanlar her ne kadar makro boyutta benzer olsa da mikro boyutta etkileşimle farklı davranışlar gösterebilir. Herkese aynı şekilde aynı kuralları uygularsanız hayatın her alanında başarısız olursunuz.

Ben de zamanında her şeye uyacak formüller aradım ve farklı değildim ve şunu fark ettim ki böyle formüller yok, her şey belli oranlarda karışımlarla ve dengeyle, doğru zamanda doğru hareketleri yapmak ya da davranmakla ilgili ve emin olun formülü olsa şişeleyip satardım. Maalesef çoğu erkek kısa veya uzun süreli ilişkilerini tam da bu yüzden koruyamıyor.

Hep ne diyoruz?

Kırmızı hap bir ideoloji ya da tavsiye, moral verme yapılanması değil, ilişki dinamiğimi tahmin etmeye yarayan bir araç setidir. Bu araç setinin içeriği zamanla değişebilir, yeni aletler eklenebilir veya gereksiz çıkartılabilir. Size bunları verir amacı durumu yorumlayı öğrenerek doğru kararları vermenizi sağlamaktır.

Basit bir örnekle başlayalım, geçenlerde şunu duydum: “kadına hiç ilgi göstermeyin, gösterirseniz beta olursunuz.”

Tam bir saçmalık. Bazen ilişkilerde kadın size çok ilgi duyabilir ama bu durumun sürdürülebilir olduğunu göstermez, eğer bağımlı bir karakter-narsisizm ilişkisi yoksa o ilişki bir yerde biter. İlişkiler karşılıklıdır ve iyi yürütmenin temel kuralı çerçevenin sizde olması ve kadının size ilgisine yakın miktarda geri dönüş yapmanızdır. Aynı miktarda yapmanız hipergami açısından eş olduğunuz sinyallemesi yapar, bu da kadının zamanla soğumasına neden olur ama hiç yapmazsanız o zaman kesin olarak kadın sizden zamanla soğuyacak üstüne bir de intikam isteği duyacaktır.

Geçenlerde biri şöyle sordu: “Abi kızın çantasını taşımak betalık diye hiç teklif etmedim, gün sonunda kavga ettik, ben de çantayı anca betalar taşır diye gülüp kıza eğlenen ustalık yaptım.”

Bu nedir şimdi yahu? Bir de kadını dövseydin. Çanta taşımak kadının çerçevesine girmektir demişiz fakat bu “hiçbir çanta taşınmamalı” olarak algılanmış.

Herhangi bir kadının çantasını taşıyıp taşımamak duruma bağlıdır. Hafif bir çantaysa ve devamlı size “tut bunu” şeklinde portmanto gibi davranılıyorsa veya siz önünüze gelen kadına centilmenlik adına çanta taşıyorsanız o zaman betasınız demektir ve çerçeveyi kadına vermiş olursunuz ama sevgilinizin ağır bir çantası varsa; onu koruyan ve yanında iyi hissedeceği erkek olmalısınız ve tabiiki sonunda kadın size teşekkür etmelidir. Yani bunu göreviniz olarak görmeyen “sevgilinize” ihtiyacı varsa yardımcı olmalısınız, durum bu değilse çantasını taşımamalısınız.

Heleki maskülen ve feminen rollere inanıyorsanız, gerektiğinde kadın için şövalyelik yapmanız gerekir. Diğer türlü erkek-kadın eşittir, feminizm moduna girmiş olursunuz. Kaldıki sonunda “eğlenen ustalık” yaptığını sanmış.

Aşırı güven kadar güvensizlik de problemdir. Tamamen güvensizlik verdiğinizde, her an gidecek gibi yaklaştığınızı sinyalleyerek kadını kendinizden soğutursunuz. İşte bu yüzden duruma göre karar vermek önemlidir.

Bir diğer durum “hocam kıskançlık acizliktir, kadını kıskanmayacaksın. Kıskanırsak beta oluruz.”

Yine uçlarda düşünmeye bir örnek.

Kıskançlık üstüne önceden yazdık. Kıskançlık değil, kıskançlığı tepkisel olarak göstermek ve kadını kısıtlamak betalıktır. Çünkü kadınlar alfalar için kurallar yıkar, betalara kurallar koyar. Kadına kural koyup, zorluyorsanız kadın size doğal arzuyla çekilmiyor demektir. Bu durumda kıskançlığınız artması beklenir. Aynı kendi kuyruğunu yakalamaya çalışan köpek gibi döner durursunuz ve arzuyu kısıtlamayla yaratmaya çalışırsınız.

Kıskançlık erkeğin evrimsel savunma mekanizmasıdı. Bunu aşındırmak sizin kadın üstünüzdeki kontrolünüzü kaybetmenize ve fark etmeden başkalarının çocuğuna babalık yapmanıza, emek kaybına daha önemlisi cuckold gibi saçma durumlara yönelmenize neden olur. Çünkü inancınız “kıskançlığın” saçma olduğudur, o zaman kadınınızı paylaşmakta problem yoktur. Burada mesele kıskançlığı bir mekanizma olarak kullanmanızdır, tepki göstermeniz, kadını kısıtlamanız değildir. Yani kıskançlık dürtüsü uygun kadını bulmanıza yarar. Emin olun siz böyle yapsanız da sizi seven kadın deli gibi kıskanacaktır.

Son olarak; “alfa erkek kendisine karıştırmaz, telefonuna baktırmaz, kadınınkine de bakmaz, yoksa…”

Yine durumu yanlış yorumlamaya bir örnek. Evet temelde güçlü bir erkek kadın tarafından yönetilmemeli, kadın o erkeğin hayatının parçası olmayı istemelidir. Eğer uzun süreli bir ilişkiyle temel hedef güven olmalıdır ki bu evrimsel psikolojide de 3 temelden biridir. (Güven, ebeveyn bakımı ve sağlayıcılık) hepsinin fazlası zarardır ve temelde o kadın size arzuyla bağlanmalıdır.

Normal bir ilişkide kadın devamlı size müdahale ediyorsa o zaman problem var veya shit test olabilir ama düzgün giden bir ilişki kadın dönemsel olarak huysuzlanabilir, bir şeyi kafasına takabilir, güven sorunu yaşayabilir, bunlara “comfort test” diyoruz. Anlık ve hemen atlatılacak şeylerdir ve o an telefonunuza bakmak istediğinde, göstermemeniz kadının güvensizliğini, sizin onu aldatmanız üstünden rasyonelize edecek, ilişkiniz negatif etkilenecektir. Bu gibi özel durumlarda telefonunuzu gösterip, sorunu çözebilirsiniz. Yok bu durum devamlı oluyorsa da kadını değiştirerek sorunu çözersiniz. Hiç göstermemek kadını körüklemektir. Comfort testten kalmaktır.

Tam tersi senaryoda 2 uç mevcut. Hep bakmanız ve güvensizlik duymanız problem, çünkü bu durumda da kadına “bu adam benim onu aldatacağımı düşünecek kadar zayıf, belki de daha iyi birini bulmalıyım” mesajını gösterir. Kadın sizi beta olarak bilinçaltında kodlar.

Hiç bakmak istememeniz, onun hiç hayatına girmemenizse “bu adam beni kıskanmıyor bile” mesajını gönderir bu da evrimsel mekanizmasında sizinle kısa, dürtüsel ilişkiye yönelmesine neden olabilir.

Demek ki arada bir yerde olmalısınız, arada çerçeveyi koruyup eğlenen ustalıkla telefonunuzu göstermeli, canınızı sıkan bir durum olduğunda ise kıskançlık mekanizmasıyla bakmak istemelisiniz ve emin olun sizi seven kadın ne böyle bir kıskançlık durumu oluşturur ne de buna izin verir.

Eğer süregiden bir ilişkide durum sizin huzursuzluğunuza rağmen “hayır göstermeyecem, sen de kimsin, benim hayatım” gibi bir yerdeyse, o kadından acilen kurtulun derim. Çünkü size kurallar koyulmaya ve bireysel davranılmaya başlanılmış demektir.

3 örnekte sanırım anlatmak istediğimi ifade etmişimdir. Temel parametre aşırı güven ile güvensizlik arasında kalmaktır. Uçlarda gezinmeyin, dengeli ve duruma uygun davranmayı öğrenin, küçük sorunları o an çözün ve büyütmeyin.

(Siteye destek olmak için üye olabilirsiniz. Makaleyi oylamayı ihmal etmeyin.)

4.3 15 votes
Makaleyi puanlamayı unutmayın.

İlişkiler Üstüne Maskülen Tespitler sitesinden daha fazla şey keşfedin

Son gönderilerin e-postanıza gönderilmesi için abone olun.

Subscribe
Bildir
guest

28 Yorumlar
Inline Feedbacks
View all comments
Kaan
Ziyaretçi
Kaan
2021-08-06 5:35 AM

-Aynı çizgide kadının birilerinden taktik aldığınızı öğrenmesi, ilişki koçları veya ilişkiyi kurtarmaya çalışan ilişki terapistleri hiçbir işe yaramaz! Kadının bilinçaltına onunla arzu oluşturacak taktikleri üstelik kadınla anlaşarak almaya çalışmanız sizden hızla soğumasına sebebiyet verecektir. Çünkü kadın bunlara doğal olarak sahip olmanızı bekler! Hocam sorum şu insan olduğumuz için her konuda… Read more »

Sınıf ogretmeni
Ziyaretçi
Sınıf ogretmeni
2021-08-06 10:59 PM

Tanımadigiz kadına yaklaşma 2 gelsin lütfen. Ben şuan didimdeyim. Gece hatun çok ama onlara nasıl yaklasicam tek başıma. Yaklaşıp ne soylicem. Cluba giremiyorum damsız birde. Ne yapacağım ??? Bu konuda görüşlerin lazım. Sevgiler

misafir28
Ziyaretçi
2021-08-09 4:47 PM

sosyal hayatta kadınlara yanaşmak sosyal medyadan yanaşmaktan daha kolay. o anki duruma bağlı şekilde hareket edebilirsin ama senin bilincinde reddedilme korkusu varsa yaklaşacak malzeme kendine bulamazsın. çünkü bu korku senin görmeni engelliyor. bunu kendine bir sorman gerekiyor.

Nitche
Ziyaretçi
Nitche
2021-08-07 5:12 AM

İlk sevgilim olduğu için hayatta kadınlar konusunda kısitlanmış çokeşlilik potansiyelimi harcamış hissediyordum.Sürekli gelecek, mantık hakkında ciddi düşüncelere giriyordum.(yaşım18) Kıza tadında anlatıyordum beklentilerimi ve illaki bir gün bitecek vs. Kaldırabiliyordu bunları.Aşırı maskülen uçta erkek sorunu diye düsünüyorum.İlk sevgilim olmasına rağmen baya iyi bir seçim yaptım ve trpye uygun bir yol izleyerek… Read more »

Nitche
Ziyaretçi
Nitche
2021-08-08 2:02 AM
Reply to  Karanlikruya

Doğru insana aşık olmakla oneitis arasındaki farkı anlayamadım şuan. Kızla birlikteyken ve ayrıldığımda yinede tek geçilen mentalitesinde oldugumu düsünmuyorum. İlişkinin başında yatırım yapmadım zaten. Kızı resmen sınadım düzgün birisimi diye. Zaman gectikce kızı derinlemesine tanıdıkça sevmeye başladım.Yinede tekrar baslamaya değermiş gibi hissediyorum tutkudan dolayı. Güzel bir ilişki olmasıda var. Rasyonelleştirme… Read more »

Gpl
Ziyaretçi
Gpl
2023-05-19 4:33 AM
Reply to  Nitche

18 yaşında ne bu kadın aşkı beyler yapmayın gidin işinize gücünüze bakın kendinizi geliştirin. Kendinizi yerden yere vuruyorsunuz kız diye diye. Spor yap üniversite kazan veya üniversite dışında bir uzmanlık geliştir, Dil öğren. Trpnin ise şimdilik teorisini kavrasan yeter. Zamanla ara ara daygame vb yaparsın kısa ilişkilerde trp teoriğini pratiğe… Read more »

misafir28
Ziyaretçi
2021-08-09 4:45 PM

yazıyı severek okudum. kırmızı hap keserini uygun çiviye çakmak yerine yamuk çivilere çakmaya çalışmak gibi bir durum söz konusu. Eskiyi değiştirip yenisi kabullenmek zamanlarında çatışma olan bir dönem var. Bu dönemde şunu şöyle yapayım bunu böyle yapayım diyerek eski ile yeni arasındaki o ince farkı sezebiliyorsun. bu da biraz hataya… Read more »

Kurtulmak
Ziyaretçi
Kurtulmak
2021-08-19 1:38 PM

“Adam edilen erkeği başkasına kaptırmak” diye bir muhabbet var kadınlar arasında.
Bu hikayenin başlangıcında o erkekten etkilenilmiş midir?

Kadınlar benim sosyal ve flört becerilerinde iyi olmadığıma şahit olduktan sonra bile fırsat tanıyor. Ben ise bu farkedildiği için kesiyorum iletişimi. Sizce pratik, tecrübe için falan, çözülmüş olduğum halde fırsatı değerlendirmeli miyim?

Kurtulmak
Ziyaretçi
Kurtulmak
2021-08-19 2:56 PM
Reply to  Karanlikruya

Çok teşekkürler. İyi ki varsınız.

Gpl
Ziyaretçi
Gpl
2023-05-19 4:37 AM
Reply to  Kurtulmak

İlk sorundaki mevzuyu bilmiyorum ama şöyle bir düşününce bana arzu duyulan değil de tam tersi betaize, köle edilmiş erkeği kaptırmaktan bahsediyor olabilecekleri gibi geldi. Son zamanlarda feminizm etkisiyle kadınların erkeği “adam etmek”ten kastı köle etmek anlamına geldiği için bana böyle hissettirdi bu cümle.

Ana Sayfa » İlişkilerde Her Şeyi Siyah veya Beyaz Olarak Yorumlamak

İlişkilerde Her Şeyi Siyah veya Beyaz Olarak Yorumlamak

  28
  0
  Would love your thoughts, please commentx

  İlişkiler Üstüne Maskülen Tespitler sitesinden daha fazla şey keşfedin

  Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

  Okumaya devam et