İçeriğe geç

Toksik maskülenite podcasti için tıklayın.

Maskülenite bir kavramdır, temelde dışa dönüklük, liderlik, cesaret gibi kavramların toplamı olarak değerlendirilebilir. Fiziksel olaraksa kaslı, derin ses tonlu, erkeksi yüz hatlarına sahip erkek demektir.

İyi ya da kötü değildir, arkasına önüne kötü-iyi-toksik-müthiş kelimeleri koyulmamalıdır. Maskülenliğin doğasında uç noktalar olabilir, kişi tarafından kontrol edilmezse tehlikeli olabilir. Örneğin Kadir Şeker’in yaptığı da bir maskülenite örneğidir fakat kötü bir uygulamadır ve tabii ki kadınların işine geliyorsa alkışlanırsınız, karşı tarafı kalbinden bıçaklasa bile. Bunu twitter binlerce entry’den gördük. Yine bir diş doktorunun iftiraya uğraması sonucu birileri tarafından darp edildiğini gördük ve hepsi alkışlanlı.

Demek ki kadının cinsel stratejisine hizmet ediyorsanız maskülenite iyidir, bir çeşit şövalyeliktir, değilseniz toksik-maskülenitedir. Bir yerde toksik olduğu öğretilmiştir!

Prensipte erkeğin görevi maskülenliği doğru kullanmak, kendini maskülen şekilde ifade etmektir. Aşırıya kaçmak da tehlikelidir. Çünkü aşırıya kaçan maskülen bireyin iç dünyası körleşir, duygularıyla yüzleşemeyebilir. Kırmızı hap terminolojisiyle “comfort testleri” görmezden gelir.

Benzer şekilde kadınlar feminenlik beklenir ama aşırı feminenlik de kötüdür ve hiçbir yerde “toksik feminenlik” diye bir şey duymayız. Hatta bunu belirttiğinizde kadın düşmanı, patriyarkiye hizmet eden cinsiyetçi birine dönüşürsünüz.

Oysaki Alfred Adler ve ardılı Herb Goldberg bunu tanımlamıştır. Kadınlar aşırı-feminen olursa dış dünyadan soyutlanır. Aşırı duygusal davranır, beceriksizleşir. Hatta Alfred Adler, İnsan Tanıma Sanatı kitabında doğasından farklı olarak maskülen davranan kadınların da uyumsuzlaştığını, bağlanmaktan kaçtığını belirtmiştir. (Kitap yazıldığında feminizm daha emekleme aşamasındaydı.)

Özellikle 1900lerin ortasından günümüzde erkekliğin (toksik maskülenite) sindirilmesi için büyük bir baskı mevcut. Feminist akım bunu yargı ve eşitlik üstünden yapmakla yetinmedi aynı zamanda erkekliğin çeşitli kavramlarının da altını boşaltarak kendini garantiye aldı. Ne yaptı?

Her ne kadar kadın erkek eşittir denilse de gerçekte erkek ve kadının ilgi duydukları konuların bile farklı olduğunu; Steven Pinker’ın yorumuyla kadınların ilişkilere, erkeklerin nesnelere ilgili olduğunu biliyoruz ve feminizme ragmen kendiyle çelişen kadınlar günümüzde %78 oranda psikolojiyle ilgili alanlarda doktora yapıyor. Doktora yapan kadınların da genelde feminist ideolojiden geldiklerini biliyoruz ve tabiiki başta olanlar “maskülenite” kavramını karalamaktan geri durmadılar. 2018’de “Practical Psychological with Boys and Mand” yayınını yaptılar. Bu yayına göre geleneksel maskülenite; zararlı, tehlikeli olarak nitelendirildi.

Tepkiler gecikmedi, birçok ağır top akademik psikolog karşı çıktı, İngiliz Psikoloji Derneği tepki gösterdi(İngiltere’nin İstanbul Sözleşmesini Kabul etmediğini hatırlatırım). Benzer şekilde Klinik Psikolog Shawn T. Smith tepki videosu çekti. Videoda güzel bir şey söylüyor: “Bana gelen adam depresyondaysa, ona sen maskülenitenle yüzleşemediğin için böylesin!” diye mi açıklama yapayım?

Günümüzde Maskülenlik

Geçmişte iyi aile babası olmak “maskülenlikti” günümüzde ise toksik maskülenite olarak karşılık buluyor. Geçenler şöyle bir twit gördüm: “Maskülene düşman, romantik erkeklere hayran!” Birine maskülen dediğinizde otomatik olarak negatif kavramlarla birleştiriliyor. Yani kara propaganda başarılı olmuş.

Bu beklenen bir süreçti. Çünkü erkeklerin cinsel stratejisiyle kadınlarınki çatışır. Eğer sen maskülenliği karalamazsan kendine uygun stratejiyi uygulayamazsın. Esas problemse düşen maskülenlikle kadınların aradıkları kalitede erkeklere de ulaşamıyor olmalarıdır. Çünkü mavi hap yapılanmasıyla kaliteli olmaya aday erkekler; kaliteli olmaktansa feminen stratejiye uygun davranarak bütün arzuyu öldürür. Hatta buna beyaz-hap diyoruz.

Oysaki maskülenliğin zor ve emek gerektiren bir şey olduğunu biliyoruz. Eskiden 18 yaşında kendi ayaklarınızın üstünde durmalı, aile geçindirecek atılımlar yapmalıydınız. Risk alan, güçlü erkeğin karşılığı maskülenlikti fakat diğer podcastte anlattığım gibi aile kavramının içinin feminist ideoloji ve aşırı bireyci post-modernist anlayışla boşaltılmasıyla maskülenlik işsiz kaldı. Sonrasında da kendine form bulamadı. Yeni nesil, eski nesil erkeklere bu yüzden boomer diye hakaret etmektedir. Yeni nesil neredeyse 30 yaşına kadar işe bile girmiyor çünkü kendilerine feminen tavrın iyi olduğu öğretilmiştir.

Geçenlerde ekşi-sözlükte toplumsal cinsiyet testi vardır, yazarların yarısı feminen çıktığından bahsediyordu, bazıları bundan mutluydu. Toksik değilim diyordu. İşte bu tam olarak feminizmin başarısıdır. Başta APA, son 70 yılda feminist aktivstiliğinin geldiği noktadır. Tam da bu yüzden son 50 yılda testosteron oranımız ciddi seviyede düştü. Şuradan yazım da okunabilir.

Bu kavram özellikle liberal feminizm döneminden günümüzde özellikle Sembolik Etkileşim gibi sosyolojik akımlarla(ki akımı çok başarılı bulurum) güncellenerek geldi diyebiliriz. İlk olarak Simon de Bouvier’ın 2. Cins kitabında kaleme alındı ve şöyle bir şeydi: “İnsanlar belli bir cinsiyette doğsalar da toplumun kendilerine verdiği roller ile cinsiyetlerini kazanırlar.” Burada sex(biyolojik) ile gender’i(toplumsal) ayırıyor. Örneğin kadınlara devamlı feminen olmaları öğretildiği için kadınlar naïf olurlar, anne olmak isterler, hayatlarını buna göre oluştururlar ve bu yanlıştır diyor.

Kavramsal olarak sex-gender ayrımı çok hatalı değil fakat yorumu hatalı. Örneğin kadınların anne olma istekleri doğurganlık yaşlarının geçmesiyle biyolojik olarak da tetiklenir. Bütün bilinen doğurgan türlerde de böyledir. Bizim davranışlarımızı toplum etkilese de erkeklerin yüksek testosteron sebebiyle maskülenliğe yatkın olduğunu, kadınların da östrojen sebebiyle feminen davranmaya yatkın olduğunu biliyoruz.

Emin olun anlattıklarımı feminist akımı savunan zamanının lider isimleri de biliyordu. Düşen testosteron oranı da bunu doğrulamaktadır.

Jung zamanında erkek ve kadında maskülen ve feminen yanların olduğundan ve bununla kişinin barışması, dengeyi kurması gerektiğinden bahsederdi. Günümüzdeki öneri ise şudur: “Erkeksen içindeki feminenliği çıkar, maskülenliğini öldür.” Şurada detaylandırmıştık.

Bence en büyük hata “toplumsal cinsiyet” kavramının evrim değiştirerek radikal formatlarda yorumlanmasıdır. Örneğin cinsel disfori dediğimiz bir kavram vardır. Bu kişiler doğduktan kısa sure sonra karşı cins olmaya ilgi duyuyorlar. Sebepleri aile, doğum esnasındaki hormonal değişim vb. olarak görülüyor. Toplumsal cinsiyet aktivistleri burada devreye girerek şöyle diyor: “Bakın gördünüz mü bu bir erkek ama kadın olmak istiyor. Demek ki cinsiyet toplumsal olarak şekillenir ve bu kişiye baskı yapmanız yanlıştır. Bu kişiye yanlışsa bütün çocuklar cinslerini kendileri seçmeli, doğuştan “sen erkek adamsın”, “sen çok iyi anne olacaksın” denilmemelidir.”

Toplumda %3 oranında görülen bir kavramı genele aitmiş gibi göstermek büyük bir hatadır ve psikolojide kişilik bozukluklarının aile kaynaklı olduğunu biliyoruz. Yani nkb, şkb, skb gibi kavramlar genellikle benlik oluşumunun oturmaması nedeniyle oluyor, buna da ya ailenin aşırı ilgisi ya da aşırı ilgisizliği neden oluyor. Çocuğunuzu doğru oranda yönlendirmez ve serbest bırakırsanız sonuçta sorunlu bir birey olarak yetişecektir. Burada şema oluşumlarını doğru anlamak lazım[podcast].

Özetle maskülenliğin içeriğinde uç noktalar olabilir ama esas mesele bunları erkek olmak için kullanmak olmalıdır.

(Siteye destek olmak için üye olabilirsiniz. Makaleyi oylamayı ihmal etmeyin.)

4.8 15 votes
Makaleyi puanlamayı unutmayın.

İlişkiler Üstüne Maskülen Tespitler sitesinden daha fazla şey keşfedin

Son gönderilerin e-postanıza gönderilmesi için abone olun.

Subscribe
Bildir
guest

16 Yorumlar
Inline Feedbacks
View all comments
Azdur
Ziyaretçi
Azdur
2021-11-06 7:51 PM

@Karanikruya ; Gençlerin olduğu iş yerinde çalışıyorum. Az önce biri bahsetmiş gördüm ve aklıma geldi. Bir tane genç çalışıyor sürekli herkese sert bakıyor sert bir yapısı var ve belli ki kavgacı. Kızlar ilgi gösteriyor ama geçen bir olaya şahit oldum ve gerçekten senin tespit yapman hatta gerekirse yazı yazman gerekiyor…… Read more »

Azdur
Ziyaretçi
Azdur
2021-11-06 7:52 PM

Devamı

Daha sonradan bu kız cocuga baktı cocukta buna baktı gitti ne var dedi çocuk, kız ise yok bir şey dedi tavırlı bir şekilde. Daha sonradan çıkarken bu çocuğa kolay gelsin diyip içi gitmiş gibi güldü. Gerçekten anlamlandıramadım. Bu kadın erkek ilişkileri çok enteresan.

dave
Ziyaretçi
dave
2022-01-01 11:58 AM

hocam thomas shelby karakteri tam olarak maskülen bir örnek olabilir mi ?

16
0
Would love your thoughts, please commentx

İlişkiler Üstüne Maskülen Tespitler sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et