İçeriğe geç
Ana Sayfa » Kadınlar Edebiyat, Sanat ve Bilimde Erkeğe Göre Geri Midir?

Kadınlar Edebiyat, Sanat ve Bilimde Erkeğe Göre Geri Midir?

  Kadınlar Edebiyat, Bilim ve Sanatta Erkeğe Göre Geri Midir?

  Bu iddia yanlıştır. Kadınlar sanatı erkeğe göre daha derinlikli anlar fakat yaratma güdüsü erkeğe göre daha azdır. Neden böyledir? Bunu anlamak için evrim sürecine bakmak gerekir.

  Darwin ve Cinsel Seçilim

  Darwin’in cinsel seçilim teorisine göre erkekler devamlı maliyetine rağmen süs geliştirir ve kendilerini beğendirmeye çalışır. Çünkü kadın çocuk yapma yetisine sahip taraftır ve seçer. Buna modern toplumlarda önceden açıkladığım gibi hipergami deniyor.

  Geçmiş çalışmalara göre kadınlara zorla sahip olunmadığı ve genellikle kadın gruplarının erkekleri çeşitli niteliklerine göre tercih ettiğini biliyoruz. Önceki ekşi sözlüteki yazımda anlattıklarımdan biraz bahsetmiştim.

  Fiziksel Süs Yoktur Zeka Vardır

  İnsanlara baktığımızda ise erkeklerin fiziksel süsü hayvanlar alemi kadar gösterişli değildir, çünkü cinsel seçilim ağırlıklı olarak zeka-beyin üstüne olmuştur. Örneğin insan beyni 3 katına çıkmıştır. Son yüzyılda bile iqlarda artış gözlemlenmiştir. Bu duruma uyum sağlayan erkekler de kadınları etkilemek için kur yapma yeteneklerini geliştirmişlerdir. Artan zeka kur yapma yeteneği yanında sanat, edebiyat ve bilimde de cinsel seçilim sebebiyle motivasyona sebep olmuş ve erkekler kendilerini burada da göstermeye başlamıştır.

  Erkekler Anlatmayı Sever

  Dr. `Geoffrey Miller` Sevişen Beyin kitabında erkeklerin kadınları nasıl etkileyeceğini iyi bildikleri için konuşmaya, anlatmaya yönelik evrildiğinden bahseder, erkek bazen söylediğinin derinliğini kavrayamasa da güzel bir şey ifade ettiğini bilir, kadınlar ise tam tersine daha iyi anlamaya yönelik bir evrim geçirmiştir. Kuş ailelerinin bazılarında da durum benzerdir, en fazla ve değişik şarkı repartuvarına sahip kuş dişiler tarafından daha çok tercih edilir, oysaki dişilerin böyle bir repartuvarı erkeklere göre çok çok zayıf durumdadır.

  Erkeğin dışadönük doğasının strese girdiğinde dış olaylara yöneldiğini de biliyoruz bu da yaratıcılıkta önemli kriterlerden biridir.

  Kadınlar Dinlemeyi Sever

  Kadınlar yazılan bir şiiri erkeğe göre daha derin kavrayabilir. Bu sebeptendir ki müzik, sanat, edebiyat konusunda başarılı erkeklerin kadın hayranları çok fazladır. Dünya kitap satışına bakıldığında da kadınların daha fazla kitap aldığını görürüz. Hatta ilişkilerde bile kadınlar erkeğin kendini ifade etmesini ister ve erkeklere baskı kurar ama cinsel olarak seçilmiş erkek ilişki sürdükçe bu motivasyonunu kaybedebilir, çünkü konışmak ve ifade etmek sonunda bir ödül yoksa anlamsızdır. Bu yüzden kadınlar erkekler için “Berkecan da çok öküz oldu” diye söylenir.

  Burada cinsel beklenti gizli amaçtır, yani hiçbir erkek seks yapmak için bilim ya da sanatta kendini geliştirmez fakat getirisi bu yönde olacaktır, çünkü bilinçli olmasa da atalarından gelen genetik bilgi bu yöndedir. Belki de ahlak özgecilik oluşturarak bu bilgiyi saklamaktadır.

  Kadınlar ve Orta Çağ

  Kadınların özellikle orta çağda gerçekten kötü şekilde bastırılmaları da bir etki gibi görünebilir fakat feminist akım yükseldikten sonra hatta son 10 senenin Nobel ödüllerine baktığımızda da kadınların sayısı azdır. Çünkü esas sebep evrimsel dürtülerle ilgilidir. Kadının seçen taraf olmasıyla ilgilidir. Şöyle de diyebiliriz kadın ve erkeğin tam eşit olduğu bir dünya bile olsa yine erkekler ilgili konuda daha yaratıcı olarak öne çıkacaktır fakat yaratıcı kadın ortalaması da şimdiye göre muhtemelen daha yüksek olacaktır. Kadınların bu konuda duyar göstermesi bu dönemdeki baskıdan kaynaklanır. Örneğin hayvanlar alemindeki bir dişi, “bu erkeğin tüyleri ne kadar da güzel, biz de bu kadar güzel olabiliriz veya erkek kuş kadar yaratıcı bir repertuvarda şarkı söyleyebiliriz” şeklinde haset bir düşünce geliştirmemektedir. Özetle her baskı kendi tepkicisini doğrurur.

  Yanlış Bir Anlamayı Düzeltelim

  Burada şu yanılgıya da düşmemek lazım: “Bütün erkekler yaratıcı, kadınlar ise değildir” gibi bir durum yoktur, öyle olsa bütün erkeklerin bilimden edebiyata büyük katkılar sağlaması gerekirdi fakat başarısız erkeklerin kadınlara göre daha fazla olduğunu görüyoruz. Kastedilen ortalama olarak erkeklerin yaratmaya pozitif korele olarak daha yatkın olduğudur. Üst kesimde ise çoğu erkeğin, rakip kadınlardan daha başarılı olduğudur.

  Biyolojik Bakış Açısı

  Biyolojik olarak baktığımızda da erkeklerin testosteron sebebiyle daha rekabetçi olduğunu ve kadınların genellikle rekabettense paylaşmaya yöneldiğini avcı-toplayıcı toplumlardan da biliyoruz. Kadının rekabeti sevmeyen feminen yapısı onu yaratmaktansa anlamaya, kavramaya ve özümsemeye yöneltmiştir. Hatta Dr. Herb Goldberg de bu konuda güzel bir cümle söyler ve “Kadınlar olmak, erkekler yapmak için var olmuştur” şeklinde açıklar.

  Yaratma konusunda başarılı kadınlara baktığımızda da genellikle testosteron oranlarının nispeten yüksek olduğunu, çoğunlukla da biseksüel eğilim taşıdığını görüyoruz, yani feminen nitelikleri maskülen tarafa yönelmiş oluyor.

  Sonuç

  Kadın anlamayı seven bir varlıktır, hatta erkeğin kendi yazdığı kitabı bile ondan daha iyi anlayabilir. Erkekse yaratmak ve kendini anlatmak için var olmuştur çünkü gizli amacı seçilmektir, evrimsel dürtüsü genetiğini devam ettirmektir. Birçok memeli ve kuş türünde de olduğu gibi kadın(dişi) illa birini seçecektir ama bu seçilen kim olacaktır?

  (Makaleyi oylamayı ihtmal etmeyin.)

  İleri Okumalar İçin Referanslar

  Charles Darwin – İnsanların Türeyişi

  Geoffrey Miller – Sevişen Beyin

  Herb Goldberg – Aşk, Kadınlar ve İlişkiler

  4.4 34 votes
  Makaleyi puanlamayı unutmayın.

  İlişkiler Üstüne Maskülen Tespitler sitesinden daha fazla şey keşfedin

  Son gönderilerin e-postanıza gönderilmesi için abone olun.

  Subscribe
  Bildir
  guest

  12 Yorumlar
  Inline Feedbacks
  View all comments
  Recep
  Ziyaretçi
  2020-08-01 9:48 PM

  “engellendi” bu kanal hakkında düşüncelerini merak ediyorum.Kadının çektiği videolar kadınlara yönelik ama genelde hak verdiğim önermeler barındırıyor.Bu arada twitter dm lerine cevap vermiyor musun ? İlişkilerle alakasız ama merak ettiğim bir şey sordum da twitter üzerinden eğer alakasız teknolojiyle ilgili konularda cevap vermiyorsan bunu bilmek isterim.Her yazını merakla ve iştahla… Read more »

  Ceren
  Ziyaretçi
  Ceren
  2020-08-03 12:46 AM
  Reply to  Recep

  Bu kanalın adı engellendi mi yoksa sayfa da siz mı engellediniz?

  Yalçın
  Ziyaretçi
  Yalçın
  2020-08-02 4:03 PM

  Hocam mgtow hakkindaki düşünceleriniz nedir? Bir yazıda onu anlatirsaniz güzel olur.

  Sordid
  Ziyaretçi
  Sordid
  2020-08-06 2:29 PM

  Yazılarınız için teşekkürler, epey ufuk açıcı oluyor. Sorumu yanıtlarsanız sevinirim. Sizce bir kadının ilişkiye neler getirmesi, katması gerekir? Kadın bize ne vermeli ki onunla uzun ilişkiye geçiş yapalım? Seksi, eğlenceli vakit geçirmeyi, ufak tefek hediyeleri, yemek yapmayı tabaklarımız zaten yapıyor. Maskülen bir erkek olarak, kadının beni annem gibi sevmesini beklemiyorum.… Read more »

  Sordid
  Ziyaretçi
  Sordid
  2020-08-06 11:29 PM
  Reply to  Karanlikruya

  Teşekkürler cevap için.

  Orochimaru
  Ziyaretçi
  Orochimaru
  2023-08-05 9:58 PM

  Fikirlerimi söylemek istiyorum karanlık rüya ne kadarı mantıklı?, ne kadarı mavi haplı ? ve ne kadarı gerçekçi değil sormak için,öncelikle iki ablam var birisi sosyal mecra kullanmaz pek geçmişi olduğunu da düşünmüyorum olsa da azdır(bu arada babamla annem ayrıldı,neden anlatıyorum çünkü kırmızı bayrak.)her neyse bir tane oğlanla konuşuyor ve ona… Read more »

  eveve
  Ziyaretçi
  eveve
  2023-11-07 11:00 PM

  cinsel seçilim motivasyonu nasıl bilime kanalize olabiliyor ki? eski erkek bilmiyor muydu seçilmenin güce bağlı olduğunu? entelektüel düzel hiçbir zaman gücü arttırmadı

  12
  0
  Would love your thoughts, please commentx

  İlişkiler Üstüne Maskülen Tespitler sitesinden daha fazla şey keşfedin

  Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

  Okumaya devam et