İçeriğe geç

Kendi Olmakla Övünen Erkek

Kendin olmak değil, kendinin kim olduğu bilmek ve kim olacağını seçmek daha önemlidir. Kişilik durağan bir süreç değildir, devamlı gelişir. 17 yaşınızda olduğunuz kişiyle 27 yaşında olduğunuz kişi eş değildir. Aynı şeyleri düşünmez veya beğenmez. Esas sorun o 10 senede kim olacağınızdır.

Belki de gerçekte olduğunuz kişi o kadar da iyi biri değildir? Bunu hiç düşündünüz mü? Rahat olun çoğu insan düşünmüyor ve kendi olmakla gurur duyuyor.

Çoğu kişi kendi olmayı, kendisinin başardığını sanır ama yanlıştr. İnsanlar psiko-sosyal varlıklardır ve kararlarını genelde kendileri vermez. Özetle toplumun şartladığını yaşarsınız. Doğduğunuz ortam, aileniz ve çevreniz sizi ilk şekillendirenlerdir. Ben bile çocukluğumdan beri “kendin ol, seni seven böyle sevsin” benzer cümleleri duyuyordum.

“Kendin ol” kavramı devamlı abartılır.

Bu kavram iyi bir şey gibi satılır. Oysaki psikopatlar sizden daha fazla kendisidir ve empati duymazlar. Narsisistik kişilik bozuluk sahiplerinde öyle bir savunma mekanizması vardır ki her şeyi hep doğru yaptığını savunacak ve buna karşı olan partneri ezecek, manipüle edecek kadar kendidir. Psikolojik açıdan aslında kendililik yapılanması eksiktir ama o tam sanır.

Çoğu normal insan da kendinin kim olduğunu fark etmeyerek ve aynı hataları yaparak benzer durumdadır. Hayatta hiçbir başarısı yoktur, eğitimi yoktur fakat kendi olmakla gurur duyar. Örneğin bir erkek olarak “kendin olmak” için ne yaptın? diye sorarsın. Beni beğenen böyle beğensin şeklinde geri dönüş verir. Bunun doğduğun milletle gurur duymaktan farkı yoktur. Oysaki doğuştan değeri fiziksel nitelikleri ve doğurganlıkları nedeniyle sadece kadınlar sahiptir. erkekse olduğu kişiyi inşa ederse bunu başarır.

Esas değişim kendinin kim olduğunu ve olacağına karar verdiğinizde gerçekleşir. bunun yolu kişisel gelişim ve erkek-kadın ilişki dinamiğini öğrenmek ve size ne kadar aykırı gelse de bunu içselleştirmenizle mümkündür. Başta çoğu kişi güncel paradigmalara uymadığınız için “kendiniz olmamakla” suçlayacaktır çünkü ortalamadan sapanları toplum sevmez.

Sadece toplum değil, doğanız da sizi durdurmak üzerine çalışacaktır. Örneğin enerji gerektiren işlere emek harcamak yerine enerjinizi korumanız için sizi ikna etmeye çalışacaktır. Geçmişte öğrendiklerinizi doğrulamak üzerine çalışacaktır. Çünkü araştırmalara göre “insan ilk öğrendiğini doğru kabul etmektedir.” En ufak hatada “bak gördün mü eskiden böyle yapsam sonuç alırdım belki de” düşüncesi oluşacaktır. Gün sonunda buna uygun alacağınız karar “kendin olmak iyidir” olacaktır. Bu mite ayrılıklar da eşlik eder, yalnız kalan insanlar hep birinin kendisini kurtarmasını bekler çünkü hak ediyordur. Geçmişte şurada yazdık. Değişimse kendinizle yüzleşmeke başlar.

İstatistiklerden sadece kendi olmakla yetinen ve ortalamada kalan erkeklerin eşe ulaşamadığını biliyoruz. Çin’de buna artış eş deniliyor. ABD’de incel nüfusu patlamış durumda. Hepsinin nedeni bu atalet hali, kendi olma safsatası. Temelde de gelişmek yerine toplumun kendi istedikleri yönde değişmesini istemeleri bu sorunlara yol açmaktadır. Yine sosyal medya da buna destek vermekte kişiler kendileri gibi düşünenlere (self-bias) yaparak daha çok ulaşmaktadırlar. Bunların yansıra birebir tanışmaların azalması sosyal yetenekleri de iyice yok etmiş o. Geçmişte ekşi şeyler ve debe yazısında şöyle açıklamıştık. Hatta podcastini de yapmıştık.

Özetle kendiniz olmak yerine, amaçlarınıza uygun kişiye dönüşmeniz daha önemlidir. bunun yolu da inatla gelişmeye çalışmaktır.

Makaleyi oylamayı ihmal etmeyin, buradan sponsorumuz olarak bize destek verebilirsiniz.

4.9 41 votes
Makaleyi puanlamayı unutmayın.

İlişkiler Üstüne Maskülen Tespitler sitesinden daha fazla şey keşfedin

Son gönderilerin e-postanıza gönderilmesi için abone olun.

Subscribe
Bildir
guest

33 Yorumlar
Inline Feedbacks
View all comments
Orochimaru
Ziyaretçi
Orochimaru
2022-12-08 11:32 AM

Buraya ağlamaya gelmedim ama nedenini anlamak istiyorum,18 yaşındayım sınava hazırlanıyorum ayrıca sporla,sanatla ve bir kaç uzmanlık alanında okuma yapıyorum(Bakış açımı artırmak ve tabiki işi imkanı için ingilizce öğreniyorum),kırmızı hapı öğrendikten sonra uzun zamandır spor yapıyorum daha fit bir vücudum oldu boyum yaklaşık 190 ve hayat ilkelerimi oluşturdum,eskiden bu yaşlarıma kadar… Read more »

Orochimaru
Ziyaretçi
Orochimaru
2022-12-08 12:19 PM
Reply to  Karanlikruya

Haklısın abi oldukça erken çevrem yüzünden böyle düşünüyorum,bu arkadaşlarım ve onun arkadaşları yüzünden böyle düşünüyorum,çok çalışkan olmasalar bile maskülen ve eğlenceli tipler,bu arkadaşımla eskiden ortak bir arkadaşım var,annesiyle sorunları olan bir aile ve üç kardeşler ve annesi bunları terk etti bunlarda bir kaç yıl önce batıya göç ettiler bunlar tam… Read more »

Orochimaru
Ziyaretçi
Orochimaru
2022-12-08 12:22 PM
Reply to  Karanlikruya

Yani kaygıdan dolayı olma ihtimali var ,bu yaşta saçım dökülmeye başladı(genetik değil)çevremde nasıl çöktüğümü söyleyip duruyor zamana bırakacağım bu yazdıklarımda sitedekilere bir örnek olsun teşekkür karanlık rüya.

Orochimaru
Ziyaretçi
Orochimaru
2022-12-23 9:16 PM
Reply to  Karanlikruya

Güncelleme yapmak için geldim karanlık rüya,evet emek verdiğim zaman oluyormuş ve çok şükür ki kendime özgü özelliklerim var,teşekkürler redpill ailesi .(Ve ben çok şükür ki incell değildim hiç olmadım.)

Poseidon
Ziyaretçi
Poseidon
2023-07-13 7:10 PM
Reply to  Orochimaru

18 yaşında bir erkek de olsan ne kadar kaliteli olursan ol kızlar senden daha yüksek değerde ve bu yüzden kızlara ulaşamaman normal. Çok büyütme bu olayı. Gelişmene odaklan.

Orochimaru
Ziyaretçi
Orochimaru
2022-12-08 11:36 AM

Ortaokuldan beri spor kulüplerine yazıldı benim aksine manken fiziği ve yakışıklılığa sahip oldu o yaştan beri kızlarla buluşuyor,yaklaşık şimdiye kadar 400’e yakın kızla buluşmuştur,fuck body’si var ,kızları elinde oynatıyor her şeyi çözmüş dinamikleri ama kırmızı hapı bilmiyor sosyal medyaya özgü şeyler görse bile bildiğini sanmıyorum ve sosyal ve atılgan bir… Read more »

Orochimaru
Ziyaretçi
Orochimaru
2022-12-08 1:02 PM
Reply to  Karanlikruya

Evet bu kadar çok kişiyle görüşmesi pek uzun sürmediği için muhtemelen.

kaslı kaplumbaga
Ziyaretçi
kaslı kaplumbaga
2023-07-13 10:14 PM

sevgilim arkadaş grubumla denize gitmememi istedi ve bende dedim canım buna karışman biraz saçma dedim ve dedi ben istemiyorum ama yapıyorsun bana saygı duymuyorsun gibi oluyor dedi

33
0
Would love your thoughts, please commentx

İlişkiler Üstüne Maskülen Tespitler sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et