İçeriğe geç
Ana Sayfa » Bir İnsel (Zorunda Bakir) Öyküsü

Bir İnsel (Zorunda Bakir) Öyküsü

  Bir İnsel (Zorunda Bakir) Öyküsü

  Bir insel öyküsü yanlış algılarla başlar. Incel kelime anlamı olarak zorunda bakir, istese de sevişemeyen kişi demektir. Temel sorunları genetiğin tek belirleyici olduğuna inanmaları ve tip harici kadınların bir şeye bakmadıklarına inanmalarıdır.

  Zamanında böyle yapılanmış bir arkadaşımı yakından izleme şansına sahip oldum. Benzer şekilde kadınlara ulaşmak için kırmızı hapı öğreneyim derken siyah hapa sapanları ve okuduğum forumlardan çeşitli görüşleri sıralayıp, istatistiksel verilerle birkaç analiz yapayım dedim. (Bu yazının Siyah Hap serisi de ilerleyen günlerde gelecek.)

  Bir Incelin Yapılanması Şu Adımlarla Başlar

  Bu kişiler nadiren ya 1-2 kıza ulaşır ya da hiç ulaşamaz. Nedeninin başta para olduğunu sanır, ardından kontrol edemeyeceği bir parametre olarak tipinin olduğuna karar kılarlar. Ardından PUA tekniklerine merak salınır ve kırmızı hap dinamiklerini de iyi-kötü(bazen yanlış) öğrenilir. Bunu teorik olarak öğrendikten sonra kur yapma tekniklerini tam anlamadan sahaya fırlar ama hala mavi hap yapılanması mevcuttur. Kadınlara iltifat eder, düşük statülü yaklaşımlarda bulunur, her reddedilişinde onlara küfür saydırıp, kendinin özel biri olduğunu düşünür. Yani narsist bir yapılanma başlar. Neden kadınlar kötü davranmaktadır ona? 

  Oysaki o bir süredir sözde rahip modunda kas yaptı, PUA teknikleri okudu. Artık onun da kadın götürmek hakkı. Sosyal medyadan defalarca başarısız oldu ama tek bir gerçek kişiyle tanışamadı. Bir bara gidip de birilerine “selam” diyemedi, tipik olarak sosyal medya ile reelde tanışmayı aynı sandı. Oysaki kadınların sosyal medyada kimliği sahtedir. Ulaşmak daha zordur.

  Bir arkadaşım vardı aynı böyle. Nadiren reelde denediğinde hatalı tavırları yüzünden yine red yerdi. Öyleki kanat adamlığıyla tanıştırdığım zamanlarda bile o kızın kendisiyle ilgilendiğine inanmazdı. Zamanla sorunun tipinde olduğuna inandı. Her reddedilişte kendi çarpık projeksiyonunu kadınlara yansıttı ve şöyle düşündü: “Yakışıklı erkeklerin yanına kadınlar gider zaten!” Böyle bir şey tabiiki de yoktur ya da nadiren olur. 

  Çarpık Algı

  İnsel kişiler başta ortalama olduklarını düşünürler fakat her reddedişte siyah hapı doğrular gibi hareket eder ve bunu değiştirmeye değil de uymaya çalışırlar ve sonunda da ortalama altı (4/10) olduklarına inanırlar. Tip dağılımının çan eğrisine baksak gerçekten tipi bozuk olan oran %10’dir fakat insellerin hepsi kendini burada görür.

  Oysaki temel oyun teknikleri ne der? “Reelde defalarca reddedilmesin! Bunu kanıksamalısın. ”Roosh – Bang! Kitabında veya Erik von Markovik – The  Mystery Method kitabında hep benzerlerini öğütler. Şu anlattığımı geçen gelen bir mesajla özetleyim:

  “Kırmızı hap, pua vs hepsi yalan, boşa umut, ben 1 senedir kas yaptım, kitap okudum, yine de kadından red yedim! Çünkü tipsizim, kadınların beğendiği görünüşe sahip değilim. Sen de kendini kandırma dostum!”

  Buna psikolojide katastrofik yapılanma diyoruz, kişi birkaç çıktıdan hızlıca endişeli ve panik halinde uçta sorunlar üretir ve bunlara inanmayı seçer. Çünkü bir şeyi başaramamaktansa bir şeyi beceremediğine –kötü de olsa- ikna olmak onu rahatlatır. Rekabet gücü düşük insanlarda sık sık görülür ve o kişilere bir rahatlık verir.

  Bu yüzden insellere çözüm önerdiğinizde rahatsız edersiniz. İnandığı, kendince iç huzura eriştiği durumları kurcalamış olursunuz. O artık bir insel topluluğuna ulaşmış ve ilk defa birey gibi hissetmiştir. Onun gibiler de vardır ve mesaj aynıdır .”Sen de bizdensin, boşver, uğraşma, kabullen. Genetik her şey! Senin genetiğin böyle olduğu için başarısızsın, sen herkes kadar eşit değilsin!?!”

  Ne dediğinizden bağımsız olarak her seferinde “tip tek önemli konudur” diye size karşı çıkacaklardır ve %5’lik orandan alt veya üst erkeği örnek olarak vereceklerdir. Tabiiki düzgün tipli erkekleri kadınlar tercih eder ama bu senin tercih edilmediğini göstermez. Buna bilişsel-davranışçı terapide hatalı siyah-beyaz algısı denir. En iyi veya kötü örneği vererek kişi bir doğruya kendini inandırır. Gri tonları göremez. 

   

  Çarpıtılmış Eşitlik Kavramı 

  En büyük problem komünizmdeki gibi bir eşitliğin olması gerektiği yanılgısıdır. Chadler (müthiş çene yapılı, düzgün kafalı, iyi fizikli erkekler) senden üstündür. Kadınlar da onları seçmektedir. O zaman hem bizden olmayanlar hem de kadınlar sorumludur. Eşitliğin sağlanmadığı, kadınlara ulaşan herkes(pualar dahil) düşmandır. Nefret duyulmalıdır. Çünkü eşitlik haktır, bu eşitliği bozanlar düşmandır. Elliot Rogder’ın açıklamalarına bakın, kadınları eşitlik adına bir yere toplamaktan ve ölmelerini de kuleden izleyerek zevk duyacağından bahseder. Dikkat edin bunu hakkı olan “eşitliği sağlamak” için yapmayı düşünür.

   

  Elliot Rodger Katliamı

  Elliot Rodger ’un 6 kişiyi ve kendini öldürmeden önceki kendi ağzından açıklamalarını dinleyin, kendisini mükemmel, harika, zeki, yakışıklı olarak tarif eder fakat kızların kendisine “şans” vermediğini anlatır. Bunun adil olmadığını, esas kendisinin kadınları hakettiğini ama kızların piç erkekleri seçtiğini anlatır. Konuşmasının her yerinden narsistlik akar. Buradaki sorun kendisinin 2/10 olması değildir mesela. Gayet ortalama bir tipken bunları anlatır ama zihnen hasarlıdır ki bu arkadaşlara mentalcel diyoruz.

  Algı tam olarak böyledir işte. Benim arkadaşımda da benzer bir sorun vardı, ikimizde sevgili bulamıyorken sorun yoktu, ben o dönem hayatımda birini istemediğim için kimseye bulaşmıyordum fakat o dönemden çıkıp tekrardan arayışa geçtiğimde sık sık çeşitli kadınlarla birlikte olunca, aramız bozuldu.

   

  Siyah Hap Yanılgısı

  Podcastte kırmızı hap ve siyah hapın farklılıklarından bahsetmiştim. Siyah hap acı gerçektir gibi bir algıları vardır ve bu genetik-gerçeklere ulaşamayacağın için sana vazgeçmeni önerir. Oysaki doğada sadece düşük bilişsel yeteneğe sahip, sosyal yapılanması zayıf hayvan türlerinin görsele baktığını bilmez. En yakın akrabalarımızdan biri olarak şempanzeler bile sadece tipe bakmaz; statü, liderlik, güç hepsi önemlidir. Size “çok zor bir gerçeği kabul ettiğiniz için gurur duymayı” sunar. Bir anda bununla o ortamda övünür hale gelirsiniz. Oysaki bir şey yapmamak, yapmaktan her zaman daha kolaydır. Hepsi kırmızı hapı hazmedememekten ya da 2. aşaması olan nefrette takılı kalmaktan dolayı olmaktadır. İnsellerle ilgili olarak Yin‘in yazısını da okumanızı tavsiye ederim.

   

  Siyah hapta yanlış aktarılanlara ve safsatalara birkaç örnek:

  İnsel kişiler biraz da rahat yetiştiriliş tarzından ve kendisine dayatılan feminen algıdan dolayı bu tavır hatalarını fark edemiyor çünkü ortada bir “psikoz” var. Bir şey kanıksanmış. Her instagrama bakışta güzel kadınları görüyor ve buna çekiliyor ve erkeklerin de buna bakacağını düşünüyor. Ardından insellikle ile ilgili kaynaklara ulaşıyor. İlgili forumlarında şu makale popülerdir ve çarptırılır. Mesela: Asyalılar ve siyahiler beyaz erkeklere göre kadınlar ve işverenler trafından daha az tercih edilir. Bu bilgiyi duyduğu anda olayın ırkla ve tiple ilgili olduğu konusuna da inanır ve her şey tiptir, gerisi önemsiz safsatasını içselleştirmeye başlar. Oysaki makalede daha az tercih edilir demektedir, “tercih edilmez” değil. İşte bu “biçimsel safsata” türüdür . Yani doğru öncül verilerle yanlış bilgileri bir arada sunup, yanlışları doğrulamaya çalışılır. 

  Diğeri ise “saldırı safsatasıdır.” Örneğin siz gelişimden bahseder, bazı verileri öne koyarsınız. Karşı taraf olay yerine size saldırarak şöyle der: “Sen yavşak adamın tekisin ya da o sikko tipinle anca 31 çekersin, belki kandırırsın kadınları işte! En azından biz kabul ettik gerçeğimizi, çirkiniz!” Siz de tartışmayı bırakıp, bir anda kendinizi korumaya çalışırsınız.

  Ek not olarak kırmızı hap, kadınların zaten seni sen olduğun için değil, temsil ettiklerin yüzünden sevdiğini söyler. Örneğin iş sahibiyken, sağlığın iyiyken yanında olan kadınlar, bunları kaybetmen durumunda senden boşanır, yani tipin de seni kurtarmaz, pipinde. Çünkü aşık olduğu şey temelde hepsinin toplamıdır. Ne tipin, ne karakterine, ne de işine tek başına ilgi duymazlar. Şuradaki referansı incelyebilirsiniz yine şuradaki çalışmada CEO olan kadınların, erkek olan CEOlara göre daha çok boşandığı belirtilmiş. Bir insel ilişki kuramadığı için tiple de ilişkiyi sürdürebileceğini sanır.

  Kimsenin eşit doğduğunu söylemiyoruz, tipin önemsiz olduğunu da belirtmiyoruz ve eşitliğin korunacağı da tam anlamıyla hatalı bir düşünce. Siz kadından üstün bile olsanız, CEO olduğunda hipergami sonucunda sizi boşayabilir.

   

  Neden beyaz erkekler daha çok tercih ediliyor?

  Bunların hepsi 1920 tarihinde psikolog Dr. Throndike’nin Hale etkisi dediği teoriyi ortaya atmasıyla açıklanabilir. (ref) İnsanların pozitif dış görünüşü diğer özelliklerinin de iyi olduğu yanılsamasını yaratır. Örneğin ilgili referansta uzun ve yakışıklı bir beyaz erkeğe tanımadığı kişilerin puan vermesi isteniyor ve o kişiler, “zengindir, statüsü yüksektir, iyi ve zeki biridir” diye yorum yapıyorlar. Oysaki adam eğitimsiz ve sokakta yaşıyor.

  İşte bir kadında da benzeri olur fakat atlanan nokta şu ki bu çalışma bile sadece “tipi” ön planda tutmaz. Giyim tarzı, duruşunuz da hale efektinde etkilidir. Örneğin iş yerinde jilet gibi giyinen biri, kot pantolonla gelen birine göre daha çok sinyalleme yapar. İşte inseller bunu atlar. Bir araştırmada 2 kişiyi öne sürüyorlar, birinin prof. diğerinin misafir öğretim üyesi olduğu söyleniyor. Öğrenciler otomatik olarak prof’a daha yüksek puan veriyor. Bu da direkt “statü sinyallemesine” örnek verilebilir.

  Kadın böyle bir erkeği yakışıklı olduğu için değil temsil ettiklerinin yüksekliğinin ihtimalinden dolayı tercih eder. Benzer şekilde uzun boyla yüksek iq arasındaki korelasyonun sadece %10-18 civarı olduğu biliniyor. (Ref1),(Ref2). Daha ilginci boy-zeka arasındaki ilişkinin %59 oranında çevresel faktörlere bağlı olduğu biliniyor. Yani inseller genetik genetik diye yırtınırken, makaleler yetiştiriliş veya kendinizi yetiştirme ile birçok fiziksel özelliğinizi geliştirebileceğinizi gösteriyor.

  Dr. David Buss(2002) da yapmış ve kadınların özellikle statü ve güven veren erkekleri istatistiksel olarak tipe göre daha çok tercih ettiğini göstermiştir. Bunu detaylı olarak önceden anlattık. Siz zaten bu özelliklere sahipseniz, doğru tavırla kadınla konuşursanız, tanışma aşamasını geçtikten sonra size arzu duyacaktır, yani fiziksel özelliklerinizin eksikliğini kapatmış olursunuz ama sizin içiniz boşsa tip sizi kurtarmaz. Bunu da tipsiz erkek yazısında açıklamıştık. 

   

  Hani Asyalılar Tercih Edilmiyordu?

  Burada temsil ettiğiniz şey güçlüyse, hale etkisinden nasıl kaçıyorsunuz ve istatistikler ne diyor ona bakalım:

  Hale etkisi dışındaki sebepler sosyo-ekonomiktir. Örneğin Çin’deki erkeklerin çoğu fakirdir, ekonomik durumları kötüdür, bu da kadınlar tarafından daha az tercih edilmelerine sebebiyet verir. Dünyada sıralama yapıldığında beyaz>asyalı>siyahı bir ekonomik denge olduğunu görürüz. Yine sadece tiple alakası yoktur. (Ref)

  Amerika’da yaşayan Asyalılarda ise durum farklıdır. Buradan gelişimin ve statünün önemini anlayabiliriz. İnsel iddiası şudur: Asyalılar tip yüzünden dezavantajlıdır, çünkü beyaz değiller. İtici tipleri yüzünden iş dünyasında bile dışlanırlar.” İstatistiklere göre Amerika’a taşınan başarılı Asyalılar son 10 senede hızla üst kademelere yükselmiş, beyaz ırktan daha fazla CEO olmuş. Genel gelir dağılımında bu erkeklerin iyi olanları beyazlardan daha çok kazandığı görülmüş. Şöyle diyebiliriz ki %20’e giren Asyalılar tiplerine rağmen ABD’de de benzer statülerde, hatta daha fazla kazanmaktadır. Demek ki yönetici pozisyonuna geçmek ve iyi kazanmak için illaki tipinizin iyi olması gerekmiyormuş! (Ref) Bir safsatayı daha savdık.

   

  Hale Etkisi Erkek Yöneticilerde Daha Etkin

  Dış görünüşü puanlamada sosyal-eşleşme sitelerinin sağladığı istatisiklere göre erkeklerin daha objektif olduğunu tekrardan hatırlatırım.  İş hayatında yönetici kadrosu da genellikle erkek olduğu için (dünya ort=%82) aslında hale efektiyle aslında erkeklerin karar vermesini daha çok sağladığınızı, cinsel seçimle birebir ilgili olmadığını hatırlatalım. Yine bu dominant etki cinsel tercihlerinizde de öyle sanmanıza neden oluyor olabilir.

  Hale efektinin yanlış yorumlanmasıyla ilgili kadınlar üstünden bir örnek de erkeklerin güzel yüzlü kadınları “melek” olarak görmeleri ve bütün iyi özellikleri onlara ithaf etmesidir. Bu bir erkek geleneğidir, yerleşmiş bir algıdır. Orta Çağ’dan günümüze süre gelmiş bir tavırdır. Çoğu erkek kötü bir şeyler yaşadığında o kadının bunu yaptığını kabul edemez, çünkü öylesine içine işlemiştir. İşte inselde de aynı tavır vardır fakat çarpıtılmıştır.

  Şu makalede birçok referans örnek gösterilmiş ve şu belirtilmiştir ”Erkekler güzel kadınları ilişki için uygun olarak nitelerken, kadınlar bunun yeterli olmadığını ve kişilik özelliklerinin ön plana çıktığını söylemiştir.” Makalede erkek ve kadın gruplarına kadın yüzleri yorumlatılmış, burası çok ilginç; her 2 taraf da güzelliği benzer oranda algılamış. Erkekler güzel kadınları güvenilmez olarak yorumlarken, kadınlar daha güvenilmez yorumlamış ve gruplarında istemeyeceklerini belirtmiş. Yani rakip görmüş. Buradan da görselliğin kadın için her 2 türde de daha etkin bir etmen olduğunu anlıyoruz. Oysaki tersi durumda erkeğin tipine puan veren kadınların oldukça başarısız olduğunu istatistiklerden biliyoruz. Yine meta analiz yapılan şu referansta kolej öğrencileri arasındaki kadınların uzun süreli ilişki durumunda sosyo-ekonomik standardı yüksek, hırslı ve zeki erkekleri tercih ettiği görülmüş.

   

  İnseller ve Feminizm

  Benzerini betalar için açıklamıştık. İnsellere de bakalım. Örneğin feminist algılara bakın genel sosyalizmi esas alır ve nefretlerinden biri erkek-kadının eşitliğinin olmamasıdır. Realitede bazı konularda(eğitim, yargı, kişisel haklar) olması gerekse de birçok konuda değildir. Erkek biyolojik olarak frontal lobunu daha etkin kullanan, yüksek testosteron sebebiyle inşa etmek üstüne kendini yapılandırmış, cinselliği ödül olarak görebilen bir varlıktır. Buna dayanamayan feminist algı son senelerde erkeklerin içindeki dişil enerjiyi arttırarak feminenleştirmiştir. Aynı dönemde veganlıkta yükselmiş ve erkeklerin testosteron oranı düşmüştür. İşte inseller de bu oyunun sonuçlarındandır. Depresyona girmiş betalardır. Bilindiği gibi rekabetçiliği yok eden en büyük unsur düşük testosteron oranıdır.

  Feministler gibi “eşitlik” temelinde dayatırlar. 80/20 pareto analizine göre kadınların tepedeki en iyi fenotipe ulaşmaya çalıştıklarını belirtirler fakat bunun altında haset ve nefret vardır. Neden kadınlar 50/50 seçim yapmamaktadır? Aslında eşit olmamaya nefret kusarlar ve bunu da para, statü, karizma gibi bileşenlere değil, kontrol edemeyecekleri “tipe” yönlendirirler.

  Psikolojide tipik yansıtmalı özdeşim durumudur bu. Yani kişi kendi olumsuz yanlarını, eksiklikleri, gereksinimlerini karşı tarafa aktararak onu yönlendirmeye çalışır ve kendini rahatlatır. Suç onda değildir. Şimdiye kadar tek bir inseli bile ikna edemedim mesela. En ufak cümlenizde stereotip tepkiler verirler ve sizi dinlemezler bile, otomatik savunma mekanizmaları devreye girer. Bunları zaten duymuş ama confirmation bias(doğrulama yanlılığı) yaparak siyah hapı doğrulamışlardır. Aynı narsisistik yapılanma gibi onlara yardım edemezsiniz. Çünkü istemezler ve çevrelerindeki kişileri de dibe çekerek iyi hissetmeye çalışırlar. Tek tavsiyem baştan bu batağa girmemektir. İnanın bana Brad Pitt olsa bu gibi forumlarda gezse kısa sürede manipüle olacaktır.

   

  Son Söz

  Aslında bu yazının amacı inseller değil, kendini başarısız hissedip, bu yola sapmadan kurtarabileceğim kişilerdir. Kırmızı hap umut satan bir oluşum değildir. Kadınların acımasız doğasını kabullenmenizi ve buna uygun davranmanız için vardır. Bunu unutmayın.

  Dipnot: İlgili konunun sohbet formundaki podcasti için aşağıdaki Youtube linkine tıklayabilirsiniz.

  (Makaleyi oylamayı ihmal etmeyin.)

  4.1 77 votes
  Makaleyi puanlamayı unutmayın.

  İlişkiler Üstüne Maskülen Tespitler sitesinden daha fazla şey keşfedin

  Son gönderilerin e-postanıza gönderilmesi için abone olun.

  Subscribe
  Bildir
  guest

  94 Yorumlar
  Inline Feedbacks
  View all comments
  Çolak
  Ziyaretçi
  Çolak
  2022-08-08 6:22 PM

  Neyse bu zamana kadar elde edemediğim statüyü kazanmak için çok geç. İşim müsait değil. Çevrem kalmadı bitti aile kuran dostlar kendi kapalı ilişkileri içindeler. İşyeri ortamım atölye 10 erkekle çalışıyoruz sadece erkekler muhatabımız Yine fit kalmaya çalışmakla beraber eskisi gibi kas kütlesi yapabilecek durumda değilim hem enerjim (testesteron seviyesi de… Read more »

  Çolak
  Ziyaretçi
  Çolak
  2022-08-10 9:55 PM
  Reply to  Karanlikruya

  Hocam tanıştığım kadınlar var belli bir kısır çevreden. Daha önce aynı çevreden bir iki hatuna yürümüşlüğüm var. Onlarda başarısız oldum yeni katılan biri var ortama ona da yürümek istiyorum ama diğerlerinin de meseleye dahil olması baştan kötü etkiler (abaza şimdi de sana mı yürüdü?) diye düşünüyorum. Sizce her şeye rağmen… Read more »

  Mert
  Ziyaretçi
  Mert
  2023-06-28 1:33 AM

  Fiziksel engelli erkek insel midir? Pazarda şansı hiç yok mudur? Varsa ne yapmalıdır?

  Dario
  Ziyaretçi
  Dario
  2023-08-23 11:46 PM

  Merhaba karanlık rüya, ben 2 ay sonra 21 yaşında olacağım. Fransızca tercümanlık okuyorum, ingilizce ve fransızcayı iyi derecede ispanyolcayı temel derecede biliyorum. profesyonel bisikletçiyim ve her gün de spor yapıyorum, ayrıca internette dijital işler üretiyorum. ama benim sorunum şu ki ben de incelim. bu yıl 3.sınıf olacağım depremden beri okullar… Read more »

  Serdar
  Ziyaretçi
  Serdar
  2023-11-02 3:01 AM

  Selam karanlık rüya, acaba kellik kadınlar konusunda ne kadar büyük bir dezavantaj? Fikirlerini merak ediyorum

  Sinan
  Ziyaretçi
  Sinan
  2023-11-02 6:15 PM

  Ben de üniversite öğrencisi bir incelim. Bu abazanlık olduğu için hayallerim hep karşı cinsi etkilemek üzerine. İstesem de kendimi hayatımın merkezine koyamıyorum bu kız eksikliğinden dolayı. Özgüven dışa bağlı bir etken olduğu için de özgüven de oluşturamıyorum. Her gün ağlıyorum böyle tipsiz doğmayı ben istemedim hayal ettiğim gençlik bu değildi… Read more »

  Sinan
  Ziyaretçi
  Sinan
  2023-11-05 1:18 AM
  Reply to  Karanlikruya

  Hocam ben bu yaştaki dönemleri kaçırmak istemiyorum, ne zaman dışarı çıksam sürekli çiftler görüyorum, güzel kızlar görüyorum. Bunu değiştirmek için aylardır çabalıyorum ama gençliğim gidiyor, ben hala sıfırım. Her akşam ağlamaktan yoruldum, bu hayatı ben istemedim, gençliğimi de böyle hayal etmedim. Lütfen bana bir yol gösterin. Kendimi fotoğraflarda görünce kendimden… Read more »

  malatyalı
  Ziyaretçi
  malatyalı
  2023-11-08 1:54 PM
  Reply to  Karanlikruya

  Arkadaşla aynı durumda ve aynı yaştayım. Üniversitede kel, gözlüklü ve şişman biri ne yapabilir? Kızlar görsel alfalara ve kötü çocuklara bakıyor hayat bizim içimizden geçmiş daha bu yaşta. Benim gibi biriysen normal selam bile vermezler görmezden gelirler. Ama benim aynımın saçlı, biraz daha uzun, gözlüksüz versiyonu olsa kendi kendilerine kabuğumdan… Read more »

  1 4 5 6
  94
  0
  Would love your thoughts, please commentx

  İlişkiler Üstüne Maskülen Tespitler sitesinden daha fazla şey keşfedin

  Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

  Okumaya devam et