İçeriğe geç
Ana Sayfa » Kadınlar Koklayarak Seçer

Kadınlar Koklayarak Seçer

  Kadınlar Koklayarak Seçer

  Kadınlar koklayarak seçer, peki neden sever? İlişkilerde fiziksel temas her şeydir. Size dokunamayan, öpüşemeyen, sizin kullandığınız eşyaları kullanamayan, terlediğiniz için sizden iğrenen biri sizin sevgiliniz olmak için uygun kişi değildir. Bunların hepsi “koku” ile ilgilidir ve evrimsel sebepleri mevcuttur. Kısacası her şey uygun olsa da o kadına güzel kokmuyorsanız elenirsiniz. Demek ki “çirkin olmak ya da olmamak” da tek başına bir parametre değildir.

  Tabii ki koku eş seçiminde tek başına bir kriter değildir. Kadınlar hipergamiye bağımlı olarak kendinden üst seviye erkekleri seçse de “koku” bize her üst erkeğin neden “her kadını” etkileyemediğini açıklar. Özetle o kadına güzel kokmuyorsunz.

  Şurada güzel bir makale mevcut:


  psychologytoday – makale: scents-and-sensibility


  Makale ne diyor?

  44 erkeğin 2 gece boyunca giydiği t-shirt, 49 kadına koklatılıyor ve t-shirtler yıkanmıyor. Erkeklerinde bu süreçte losyon veya parfüm kullanmalarına izin verilmiyor. Kadınlar kendilerine çekici gelen çeşitli t-shirtleri seçiyorlar ve yapılan genetik çalışma, immünolojik açıdan kendilerine en uzak, yani kendilerini hasta etmeyecek erkekleri seçtiklerini gösteriyor. Bu genlere MHC genleri deniyor ve insanlarda bu kombinasyonlar parmak izi gibi farklı.

  Kısacası size ait 100 geninize(MHC genleri) benzemeyen kişiden hoşlanıyorsunuz. Çünkü bu genlerin içerdiği proteinler patojenleri tanımakla görevli ve bu sayede hastalıklardan korunuyorsunuz. Bu erkeği seçtiğinizde de yaptığınız çocuk daha iyi bir immün sistemine sahip oluyor ve gelecek nesil bazı hastalıkları ya eliyor ya da bağışıklık kazanıyor. Özetle daha iyi bir gelecek nesil ortaya çıkıyor.

  Daha ilginci bu tshirtleri koklayan kadınların aklına geçmişteki ve şimdiki tutku duyduğu erkek arkadaşları gelmiş.

  Koku aynı zamanda sadakatla bağlantılıdır. Biyolojik açıdan uygun olduğunuz kişiye daha fazla güvenir ve sadık kalırsınız. Örneğin MHC genlerinizin %50si uymuyorsa %50 ihtimalle aldatmayı tercih edersiniz. Kısacası aldatan kadın bölüm-2 yazımda bahsettiğim durumlar belki de MHC genlerinin uyumu sebebiyle olmaktaydı. Kim bilir?

  Evrimsel psikolog Dr. Randy Thornhill cinsel davranışlarımızın arkasında koku yattığını söylemiştir. Partnerinizin kokusunu beğenirseniz otomatik olarak fiziksel özelliklerinde de çekici bulacağınız kısımlara odaklanırsınız. Bu gerçeği kabul etmezseniz kendinizi kötü bir ilişki içinde, mutsuz, gen aktarımı yapamadan bulabilirsiniz. Örneğin gen havuzunun kısıtlı olduğu Amiş topluluklarında düşük olaylarının çok olduğu görülmüş. Hatta bazı bilim adamları bunu doğan çocuğun güçsüz bir immün sistemi olacağı için vücudun otomatik karar vererek düşük yaptığı şeklinde biraz da spekülatif olarak açıklamıştır.

  Kadınlar koklamayı daha çok sever!

  Bu arada ufak bir ayrıntı, kadınlar kokuya erkeklere göre daha çok hassastır ki bazılarından bunu duyarsınız: “Benim burnum çok hassas” Haklı! Kadınlar çocuğa daha fazla yatırım yapan taraftır, 9 ay karınlarında taşır, doğurur ve yüksek bir bağlılık duydukları için büyütürler. Bu sebeple evrimsel açıdan koklama duyuları erkeklere göre daha çok gelişmiştir. İlişkilerime baktığımda benim de için de önemli diyebilirim. Şimdiye kadar bir şeyler hissettiğim her kadın bana tartışmasız güzel kokmuştur.

  Doğum Kontrol Hapı ve Koku Yanılgısı

  Wedekind yaptığı deneylerden biri de doğum kontrol hapı kullanan kadınlar üstüne olmuştur. İlginç şekilde bu kadınlar hamile kalamayacağı için seçicilikleri de azalmaktadır. Yani MHC genleri yakın kişilerle de cinsellik yaşayabilir. Aldatan kadın bölüm-1’deki gibi belki de sadece alfa gördükleriyle sizi aldatmayı tercih edebilirler. Bir çalışmaya göre düzenli ilişkide doğum kontrol hapı kullanan kadınlar, çocuk yapmak için bu hapı bıraktıklarında eşlerinin doğru kişi olmadığını düşünüp, ayrılabildiği gösterilmiş.

  Demek ki yeteri kadar doğum kontrol hapı alırsanız siz de şirin babayı çekici bulabilirsiniz. Bir sevgiliniz varsa bence ona doğum kontrol hapı kullandırmayın, başka çareler düşünün. Benzer şekilde de doğum kontrol hapı kullanan bir kadınla uzun süreli ilişkiye başlamayın! Çünkü evrimde seçen taraf kadın olduğu için yanlış seçim olacaksınız.

  Doğum kontrol hapı kullanan kadın daha az çekicidir!

  Doğum kontrol hapı kullanan kadınlar sadece seçmekte zorlanmıyor, aynı zamanda erkeklere de doğru sinyalleri göndermiyor. “Dr. Geoffrey Miller, Sevişen Beyin” kitabında şöyle açıklamış: doğum kontrol hapı kullanmayan egzotik dansçılar, kullananlara oranla daha fazla bahşiş alıyormuş. Bu durum tamamen bilinçaltında gerçekleşiyor. Kadının doğru erkeği seçmeme ihtimali erkeği de etkiliyor. Çünkü yumurtlama döneminde salgılar da bastırıldığı için erkek kadından alması gereken kokuyu almıyor.

  Etkilemek için güzel koku sıksak olmaz mı?

  Kısa cevap: olur! Bir kadını böyle kolaylıkla etkileyebilirsiniz. Çünkü esas vücut esansını gizlemiş olursunuz, yani bir çeşit illüzyon yaratırsınız.

  Araştırmalara göre öpüşmenin bu kadar yaygınlaşmasının bir sebebi de kozmetik sektörüdür. Algımız karıştığı için karşı tarafı hemen öperek dolayısıyla koklamaya çalışırız. Bu durum erkeğin avantajınadır. Pua teknikleri içinde de devamlı kokunun önemli bilimsel olarak açıklanamasa da vurgulanır. Eğer doğal kokunuza yakın kaliteli bir kokuyu kullanırsanız kadınları daha kolay baştan çıkartırsınız. Hani derler ya “bu koku sana yakışmış” işte bu kokuyu bulmalısınız.

  Özet olarak güzel koktuğunuz kişi daha bilinçaltında sizden hoşlanır. size yapışır, dokunmak ister, koala gibi olur. Koklamadan, dokunmadan duramaz. Tavsiyem uzun süreli ilişki yaşayacağınız insana parfüm veya kokulu-sabun kullandırmayın ve böyle bir süre geçirin. Böylece hislerinizi daha kolay anlarsınız ve unutmayın ki seçilim teorisinde sadece fiziksel özellikler yeterli değildir. Aynı zamanda genetik açıdan da uyumlu olmanız gerekir ve bunun da yolu koklamaktır! İlgili konunun podcast yayınını da youtube linkine tıklayarak izleyebilirsiniz.

  4.6 47 votes
  Makaleyi puanlamayı unutmayın.

  İlişkiler Üstüne Maskülen Tespitler sitesinden daha fazla şey keşfedin

  Son gönderilerin e-postanıza gönderilmesi için abone olun.

  Subscribe
  Bildir
  guest

  10 Yorumlar
  Inline Feedbacks
  View all comments
  dogmatapartokatlar
  Ziyaretçi
  dogmatapartokatlar
  2024-01-13 12:42 PM

  otoimmün hastalıklardan birine sahip olan bir insan, mhc genleri uyumsuz olan iki bireyin evliliğinden mi çıkmış demek oluyor?

  öyleyse bu kişiler koku konusunda daha mı şanssız?

  10
  0
  Would love your thoughts, please commentx

  İlişkiler Üstüne Maskülen Tespitler sitesinden daha fazla şey keşfedin

  Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

  Okumaya devam et