İçeriğe geç
Ana Sayfa » RedPIll Muhafazakar Bir Akım Mıdır?

RedPIll Muhafazakar Bir Akım Mıdır?

  RedPill Muhafazakar Bir Akım Mıdır?

  Bu sorunun cevabı hem evet, hem hayır diyebiliriz çünkü muhafazakarlık da günümüzde erozyona uğrayan bir terimdir ama önce ilk sorumuz şu olmalıdır: red pill bireysel mi kolektivist mi?

  Her ne kadar erkek-kadın ilişki dinamiğini anlatan bir görüş seti olsa da maskülenite yorumunda cevap içinde gizlidir. Kendini gelişir, kendinin en iyi versiyonu ol, statünü ve fiziksel özelliklerini geliştir. Buradan bireysel ve hatta kapitalist bir doğada olduğunu görebilirsiniz. Yani toplumdan öte kişinin kendisini geliştirmesini ve değiştirmesini bekler. Bunun abartılmaması gerektiğini önceden anlatmışık.

  Burada maskülist akımla red pillin de ayrılması gerekir. Maskülist akımlar aynı feminizm gibi toplumu değiştirmeye çalışır. Çoğunluğu red pill’e katıldığı için bunun sosuna bulanmış kolektivist düşünceler görebilirsiniz: Ataerkilliğin geri gelmesi, erkek hakları, bazı yasaklara onay vermek olarak örneklenebilir. Red pillin kendi doğası ise tamamen bireyseldir. Hatta çok net bir kuralı vardır: “Reçete yazmaz!

  Redpill muhafazakar mı, devrimci mi?

  Bunun cevabı için öncelikle muhafazakarlıktan ne anladığımız önemli. Türkiye’de bu kavramı kullandığınızda genelde “din ölçütleri” anlaşılıyor fakat sosyoloji literatüründe “toplumda fayda sağlayan değerlerin/kurumların korunması” olarak geçer ve her muhafazakar değer zamanının “devrimidir.” Örneğin Fransız Devrimi ve milliyetçilik günümüzde muhafazakar, toplumu bir arada tutan bir değerken, geçmişte kısa sürede gerçekleşmiş ve ülkeleri derinden etkilemiş bir devrimdir.

  Din de toplumu uysallaştırdığı için muhafazakar değerdir. Örneğin çoğu kişiden şu alıntıyı anlamını tam bilmeden duyarsınız: “din toplumların afyonudur” fakat Marx burada “değişimin bir anda olması gerektiğini” anlatmıştır çünkü ona göre birçok muhafazakar değer toplumun değişimini yavaşlatmaktadır.

  Muhafazakar değerlere aile, eğitim kurumları ve işleyişleri, demokrasi, din, milliyet gibi çalışan sistemler örnek verilebilir. Bunların çoğu işlevseldir ve korunur. İlginç bir bilgi vereyim: Antik Çağ’da demokrasi tiranlık gibi kötü bir yönetim şekli olarak görülürdü ve lanetliydi çünkü halk kendini yönetemezdi. Kararları eğitimli filozof devlet adamları yönetmeliydi.

  İslamiyet, Muhafazakarlık, Dinler ve Red Pill

  Sanırım temeli anladınız, konuyu dağıtıp sıkmadan şunlara cevap arayalım:

  1. Aile kurumu ve cinsellik
  2. Bekaret
  3. Cinsiyet rolleri (Maskülenite ve feminenlik)

  Red pill hak eden kadına hak ettiğini vermenizi anlatır. Bir kaşarla uzun süreli ilişki yaşanmadığı gibi erkeklerin “tabak çevirerek” tecrübeli olması gerektiğini belirtir. Demek ki İslami/dini açıdan baktığımızda “bakirlik” değerini savunmaz. Hatta bunu yapan erkekleri beta olarak da değerlendirir çünkü kadın tecrübesi olmayan erkekler oneitis geliştirebilecek opsiyonsuz erkeklerdir.

  Ahlak konusunda da görüşü yoktur. Çoğu İslami görüşteki arkadaş bunu anlamak istediği gibi anlıyor. Kadının cinselliği ahlaksızlıktır diyor ve red pill’e destek veriyor fakat red pill’de ahlaki değil, mantıksal temellendirme vardır. Bu argümanları bakirelik yazısında açıklamıştık.

  Bir yandan da çok eşliliği ve kadının feminen olmasını destekler, bu açıdan da maskülen bir duruşu vardır. En azından İslamiyet’i muhafazakarlık olarak anlayan arkadaşlar cevabını almıştır. Cevap ne evet, ne de hayır. Diğer değerlere de bakalım.

  Kırmızı Hap Neden Bir İdeoloji Değildir?

  Uzun süreli ilişkiyi önerse de günümüz “evlilik koşulları” nedeniyle evliliği önermez. Hatta Rollo bir twitinde şöyle yazmıştır: “Evlilik seksi pazarlık ve tek gecelik cinsellikten daha kötüdür.” Bu açıdan baktığımızda muhafazakar değerleri (aile kurumunu) yok saymadığını ama zorunda da olmadığınızı belirtir. Tam da bu nedenle red pill bir ideoloji değildir diyoruz. Çoğu kişi bunu söylüyor fakat anlamadan söylüyor. Nedeni budur. İdeolojilerin keskin köşeleri olur, size çözüm sunar. Örneğin komünist olursanız, devlet size ev-iş-para verecek der. Liberalizm ise devleti küçültüp, bireysel yatırım yaparsak, sorumluluğu alırsak başarılı oluruz der. Red- pill ise durumu açıklar çözümü sizden bekler. Erkek-kadın ilişkileri ya..rağı yedi ne yaparsanız yapın der.

  Son muhafazakar değer: maskülen ve feminen roller!

  Bu roller 20. YY’a kadar oldukça popülerdi. Yani erkek erkektir, kadın kadındır, biyoloji önemlidir denilirdi. Hatta ünlü sosyolog Talcott Parsons’ın bu roller üzerinde kurduğu toplum-kuramı vardı. Günümüzde cinsiyetçilikle suçlandığınız konular 80 sene önce toplumu ayakta tutan güçlü kuramlardı.

  Günümüzde ise maalesef sol fraksiyon tarafından toplumsal cinsiyet rolleri ortaya çıktı ve maskülen/feminen roller reddedilmeye başlandı. İşte red pill burada muhafazakardır ve bu değerlerin korunması gerektiğini belirtir.

  Özet olarak red pill genel anlamda muhafazakar bir akım değildir, ideolojik değildir, dini bir tarafa da çekilmemelidir ama bazı değerlerin korunması gerektiğini savunur diyebiliriz.

  Makaleyi oylamayı unutmayın, bize destek için sponsorumuz olabilirsiniz. Böylece Youtube son ekranda adınız görülür.

  4.5 19 votes
  Makaleyi puanlamayı unutmayın.

  İlişkiler Üstüne Maskülen Tespitler sitesinden daha fazla şey keşfedin

  Subscribe to get the latest posts sent to your email.

  Subscribe
  Bildir
  guest

  1 Yorum
  Inline Feedbacks
  View all comments
  Stilist
  Ziyaretçi
  Stilist
  2024-01-30 3:12 PM

  Selamlar, ben redpill’i yutmuş ve oyunda sonuçlar alabilen biriyim. En son uzun ilişkim düşmanımın bile başına gelmesini istemeyeceğim bir şekilde benim tarafımdan bitirilmek zorunda kaldı çünkü kadın aldatmaktan daha kötü ve onursuzca marjinal bir yanlış yaparak onu derhal terk etmem zorunda bıraktı beni. Kadını Terk ettikten hemen sonra oyunda tekrar… Read more »

  1
  0
  Would love your thoughts, please commentx

  İlişkiler Üstüne Maskülen Tespitler sitesinden daha fazla şey keşfedin

  Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

  Okumaya Devam Edin