İçeriğe geç
Ana Sayfa » Güncellenmiş Hipergami ve Cinsel Pazar Değeri

Güncellenmiş Hipergami ve Cinsel Pazar Değeri

  Güncellenmiş Hipergami ve Cinsel Pazar Değeri

  Bu konuda birçok yanlış anlama mevcut. O nedenle kavramları tekrardan yeni araştırmalar ile güncellemek gerekiyor. Öncesinde geçmiş hipergami yazısını da okumanızı tavsiye derim.

  Biliyorsunuz Rollo’nun meşhur hipotetik grafiğine göre erkek 36-38’de kadınsa 23-24’de zirveye ulaşır fakat bu grafikte anlatılanı çok az kişi doğru anlamaktadır. Belirtilen 36-38 aralığını fiziksel nitelik veya yaş ile gelen olgunluk olarak algılayan birçok kişi mevcut. Bahsedilense erkeğin kendini geliştirmesi durumunda iyimser olarak bu aralıkta optimum niteliklere ulaşacağıdır.

  Bir erkeği fiziksel+zihinsel+statü(para) olarak değerlendirdiğimizde 36-38 yaş bandında fiziksel nitelikler bir miktar azalsa da kadınların ilgisini çeken zihinsel+statü nitelikleri artar. En iyi ihtimalle toplamda en yüksek puanı bu yaş bandında alır çünkü statü 30’dan önce gelişmez. Hatta Aristo’a göre 40’dan önce bir erkek olgunluk kazanmaz. Kadınsa 23-24’de pik potansiyelini taşır. Bu ise biyolojik bir protansiyeldir, statü ile ilişkisizdir çünkü erkek gençlik+feminenite(uyum) 2lisine daha fazla bakmaktadır. Yani kadın her durumda bir değer olduğu pik yıllarında kendini gerçekleştirme ihtimali yüksektir fakat erkeğin değildir! Bu yüzden en çok kazanan kadınlar genç-modellerken, en çok kazanan ve kadına ulaşan erkekler 30lı-40lı yaşlardaki erkeklerdir. Yine bu yaştaki erkeklere 20lik kızlar koşarak gelir, anlamı çıkmaz. Ancak o erkek potansiyeline ulaşmışsa bu kızlara ulaşabilir.

  Kısa ve uzun süreli ilişki dinamiğini inatla anlamamak!

  Hipergamiyi anlamak istiyorsanız bunu uzun ve kısa süreli ilişki perspektifinden bakmalısınız. Kadınlar 30lu yaşlarda kendinden büyük yaşta erkeklere baksa da 36-40 bandında (milfler diyelim) kendinden küçük erkeklerle olabilir çünkü bu erkekler kadına gelecek sağlayamasa da kısa süreli iyi genetik fayda (alfa döller/maskülen nitelik) sağlayacaktır ama uzun süreli ilişki yaşamazlar. Başka bir deyişle 36-40 yaş bandından ki kadınlar genç ve seksi erkekler için kolay sekstir. Hatta 50lere yaklaşan kadınlar 40-45 yaş badında erkeklere daha fazla bakmaktadırlar fakat ironik şekilde bu erkekler hala 20lik kızlarla ilgilenirler (Ref).

  30-35 bandında kadın güzelliğinin son demlerinde uysallaştırabileceği alfa erkeği (beta değil!) kapatmaya çalışacaklardır fakat bu yaş diliminden sonra vazgeçerler. Çünkü aklının bir kenarında aradığını bulamayacağı fikri, bulsa da yeşertemeyeceği, hepsi olsa çocukların sağlıksız olacağı biyolojik kodu kadına yerleşmiştir. Hatta Türkiye’de TUIK istatistiklerine göre kadın yaş aldıkça evlenme oranı da düşmektedir. Bu nedenle 36-40 bandındaki kadın re-alpha fazında kısa süreli ilişkileri tercih eder. Hele ki çocuğu olmuşsa zaten bir daha evlenmez. Tabii bunda çoğunluğunun alfa-dul olma ihtimalinin de payı büyüktür.

  Beta Öder Bitiyor!

  Şunu da ekleyelim günümüzde artık “beta öder” pozisyonu çoğu kadın için yetersiz bir pozisyon. Bunu geçmişte “tek gecelik seks yapan kadın” yazısında makalelerle anlatmıştık. Güncel evrimsel psikoloji çalışmaları da bu nedenle “alfa döller-beta öder” hipotezini bırakmış durumda. Yani kadın genetik yarar ve arzu alamıyorsa, o erkekten sadece sağlayıcılık aldığı için birlikte olmuyor. Onun yerine kedileriyle yaşamayı ve bekar kalmayı tercih ediyor. Bunda pompalanan anti-natalizmin ve post-modernizmin de etkisi büyük. Unutmayın toplum bireyi etkiler, birey toplumu etkilemez! Şu an toplum bu şekilde yapılandığı için hipergami de güncellenmiş durumda. Bu nedenle hep dediğim gibi “alfa döller, alfa öder” stratejisine geçmiş durumdayız. Yani kadın 30’dan sonra azına razı olmuyor fakat erkekler tarafından tercih de edilmiyor.

  Kadınların özellikle tipe hiç bakmadığı da bir safsatadır. Özellikle kırmızı hap hakkında yanlış bilinenler yazı dizisini tavsiye ederim. Yani sadece statü geliştirerek “alfa” tarafta olamazsınız. Anca kadına para yedirir ya da sağlayıcı olursunuz. Bu, bir çeşit başa çıkma mekanizmasıdır ve Rational Male mitler kısmında açıklanır (podcastini yapmıştık). Yani minimumları karşılamanız önemlidir. Hatta erkekler güzellik konusunda daha objektifken, kadınlar sübjektiftir. Tipi değerlendirmede Tinder yazısında açıkladığımız gibi başarısızdılar ve farklı koşullardan etkilenirler. Bunların ilki iletişim yeteneğinizdir ki oyun da diyoruz. İkincisi ise “diğer kadınların ne söylediğidir.”

  Kadınlar komünal yaratılıştadır, grup fikrine erkeklere oranla daha çok dikkat ederler. Yani özellikle çevresindeki kadınlar o erkeği övüyorsa o kadın tipini beğenmese bile etkilenecektir. Buna mate copying effect de denir. Yine statü burada ayrıca ek puan getirir fakat sizin gerçekten tipiniz kötüyse kadında doğal arzu oluşmayacaktır. Bu nedenle potansiyelinizin en üstüne çıkmak zorundasınız. Erkeklerde ise hiyerarşi vardır. Yani bir erkek alt statüden grubun ne dediğini önemsemez. Ancak değerli gördüğü fikirler üst düzey birinden geldiyse otomatik sahiplenir. Bu yüzden liderler ve onları izleyenler erkektir. Benzer şekilde askerlik erkeğin temel algısı üzerine kurulmuştur. Tabii bunları uçta değerlendirmemek lazım. Bir noktada kadınlar erkeklere, erkekler de kadınlara benzer.

  Kadınlar kısa süreli ilişkiyi daha az tercih eder!

  Aşırı maskülen nitelikeki erkekleri kadınlar her zaman çekici bulmaz. Bu kişilerle özellikle tehlikeli dönemleri dışında tercih etmezler. David Buss’ın araştırmalarına göre ise çoğu uzun süreli ilişki arar, kısa süreli ilişkilerde bile amaç uzun süreliye geçebilmektir. Hatta üreme-azgın dönemlerinde tehlikeli bölgelerde bulunmayı her zaman tercih etmezler. Bulunanların ya da sorun yaşayanların da genellikle baba sorunlu, b-cluster tipi kişilik bozukluğuna sahip dürtü problemi olan kadınlar olduğunu biliyoruz. Burada siyah hap safsatasının en büyük hatası bütün kadınları “kısa süreli ilişki” arıyormuş gibi kabul etmektir. Bazen Rollo da bunu söyler ve “her kadının Cancun’da tehlikeli seksi bir erkekle köpük partisinde aynı gece cinsellik yaşayabileceğini belirtir.” Oysaki kadınların çok azı kısa süreli ilişki, tek gecelik ilişki vs. tercih eder.

  Hipergami sadece statü ile de tanımlanamaz fakat kırmızı hap ekseninde ağırlıklı bir parametredir. David Buss statünün de bir genetik sinyalleme olacağı üzerine çalışma yapmıştır. Hipergaminin azaldığı ya da bittiği gibi safsatalar da mevcuttur. Onları da şurada açıkladık.

  Bir hatalı bilgiyi daha düzeltelim hipergami de poligaminin bir alt türüdür, yani kadınlar da çok-eşlidir. Çok eşlilik “aynı anda birçok erkekle/kadınla olmak” anlamına gelmez. Hayatı boyunca birden fazla partnerle olma anlamına gelir. Erkekler tesadüfi olarak daha fazla partnerle olma kapasitesine biyolojik olarak sahiptir fakat tarihsel ve toplumsal süreç bunu törpülemiş, hatta erkeğe suçluluk duygusu yüklemiştir. Bu yüzden cinsellik yaşadıkça mutsuzlaştığı iddia edilen erkekler üzerine çalışmalar görebilirisiniz. Buradaki temel kabul erkek ve kadının cinsel stratejisinin aynı olmasıdır. Oysaki erkekler normal bir ilişki içinde bile opsiyonsuz oldukları için tek kadına bağlanırken, kadınlar gerçekten sevdikleri için bağlanırlar. David Buss’ın çalışmalarına göre erkeğin arzu nedeniyle ilişkide olma ihtimalleri %33’dür. Kadınlarınsa %70 civarıdır. Bu nedenle opsiyonlu erkekler tarih boyunca genellikle uzun değil, kısa süreli ilişkiyi tercih etmiştir fakat bu çarpıtılır. Günümüzde kısa süreli ilişki yaşadıkları için mutsuz olduklarını iddia eden çalışmalar mevcuttur. Dediğim gibi esas problem 2 tarafın cinselliğini ve ilişkiden kısa-uzun dönem beklentilerini eş görmektir. Opsiyonlu erkekler “genellikle” birçok kadına ulaşabildikleri halde erken yaşta bir kadın tarafından kafeslendilerse ilişki içinde mutsuz olurlar. Yani birçok kadınla oldukları için uzun süreli ilişki içinde mutsuz değillerdir. Yine buna rağmen evliliklerini sürdürür ve o kişiyi sahiplenirler ama aldatabilirler.

  Hipergami yanılmaz safsatası

  Bu kadınları %100 rasyonel bir makine gibi görmektir. Özellikle siyah hapta çok popüler bir görüştür. Kadınlar da hata yapar, onlar da yanılır. Öyle olmasaydı çoğu beta erkek, alfa gibi davranarak sahte “dark triad” ile kadını kandıramazdı. Kadın terminator gözleriyle tarama yapar ve sizin dna yapınızdan statünüze kadar her şeyi tarayarak hızlıca karar verirdi.

  Erkekler neden hipergamik değildir?

  Yine kısa ve uzun süreli ilişki perspektifinden bakılmalıdır. Erkekler kısa süreli ilişkide kadınları tesadüfi seçebilirken, uzun süreli ilişkiyi genelde çaresiz erkekler sürekli cinselliğe ulaşmak için tercih eder. Üstte %33 oranını vermiştik. Bu nedenle seçici değillerdir. Yine TUİK oranlarından erkeklerin özellikle 29 yaş civarından sonra daha fazla evlendiğini görebilirsiniz. Kadınlarsa evlenmemeyi tercih edebilmektedir. Kısa süreli ilişkide de uzun sürelide de bulabildikleri en iyi erkeği tercih ederler ve eğer işler iyi gitmiyorsa kısa sürede değiştirebilirler. Bu nedenle de kadınların açtığı boşanma davaları daha fazladır.

  4.3 24 votes
  Makaleyi puanlamayı unutmayın.

  İlişkiler Üstüne Maskülen Tespitler sitesinden daha fazla şey keşfedin

  Subscribe to get the latest posts sent to your email.

  Subscribe
  Bildir
  guest

  16 Yorumlar
  Inline Feedbacks
  View all comments
  MGC
  Ziyaretçi
  MGC
  2024-02-11 9:17 PM

  Karanlık rüya en son oyunumu oynarken ilk buluşmada çok böyle beğenip beğenmeme arasında kaldığım kadından buluşmanın ertesi günü sabahtan günaydınlı ve çok güzel bir buluşmaydı şeklinde mesaj aldım. Tabi hemen ikinci buluşmayı ayarladım bir oyuncu olarak ancak ben kadını beğenip beğenmeme konusunda arada kaldığımdan ilk buluşmada kızı öpmedim. şimdi ikinci… Read more »

  Hiranur
  Ziyaretçi
  Hiranur
  2024-06-09 7:37 PM

  Zaten o yaşlarda çokta anne olcaz çocuklarımızla ilgilencez alfa aramuycaz. Sözde 35 yaşında güzelliğinin son demlerinde diyonuz çok moral bozucu 10 yıllık ömrüm mu var benim. 40yaşında kocam sevmeyecek mi? Sanki maaşallah erkekler her yaşta brad pitt 45 ten sonra erkeklerinde çekiciliği azaliyo anca bi cüzdan kadar çekici oluyo sugar… Read more »

  16
  0
  Would love your thoughts, please commentx

  İlişkiler Üstüne Maskülen Tespitler sitesinden daha fazla şey keşfedin

  Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

  Okumaya Devam Edin