İçeriğe geç
Ana Sayfa » Savaş Gelinleri ve Solipsizm

Savaş Gelinleri ve Solipsizm

  Savaş Gelinleri

  Rollo’a şöyle bir soru geliyor. (Özetleyeceğim)

  Evrim neden kendi kaygı, şüphe ve gerilimin farkında olmayan bunları ego yatırımları için dışlayan kadınları seçti? Başka bir ifadeyle neden solipsist kadınlar elenmedi? Bu bir ikilem değil midir?

  Kadın zihni duygusal tepkiye ve iletişime daha büyük önem verir, bu konuda evrimleşmiştir.  Solipsizm de buna dayanan bir adaptasyondur. Böylece kadınlar zorlu koşullarda kendilerine yoğunlaşabilir, çevreyi yok sayabilirler.

  Savaşta bir kadının çocuğunu kaybetmesi veya ondan alınması, suçluluk korku, güvensizlik, kaygı oluşturur. Kadının içsel psikolojisi bu stresle daha kolay başa çıkar.

  Erkekler rasyonel şekilde düşünerek olumsuz duygulardan kurtulurlar ve bu da onların psikolojik adaptasyonudur. Yani bunu kabul etmekte ve aşmada daha başarılıdırlar. Tersiyse esas meseledir: Kadınlar travmayı “yok sayarak” aşar.

  Milyon yıllık evrimde kadınların duygusal algılarının ve iletişim yeteneklerinin daha iyi olduğunu biliyoruz. Günümüzde bunun en önemli çıktısı doktora yapan kadınların genellikle psikoloji, sosyoloji, öğretmenlik gibi alanlarda olmasıdır. Yani kadınlar duygu kontrolünde daha iyidir. Bu da solipsizmin elementlerini oluşturur. Duyguyu kontrol edebilmek, gerektiğinde onu yok saymayı da sağlamaktadır. İlgili durumun yansımalarından biri de erkeklere de devamlı “benzer iletişim tarzının önerilmesi yani “duygularını ifade et, onları saklama” propagandasının yapılmasıdır.

  Kadınlar koşullar uygunsa ve başka şansları yoksa onu alıkoyana aşık olabilir. Buna stokholm sendorumu da denir ve genelde kadınlarda görülür. Nedeni de “solipsizmdir.” Bu konuda felsefi olarak da yüzlerce yıldır tartışılmaktadır ki geçmişte de yorumlamışık. Anlam olarak: “çevredeki her şeyin aslında hayal olduğunu, bir problem olmadığını ifade eder. Solipsizm, güçlü bir duygusal kontrol sağlar. Bu nedenle kadınlar post-travma atlatmada daha başarılıdır çünkü travmayı yok sayabilecek adaptasyona sahiptirler. Erkeklerse tutarlı bir neden bulana kadar maruz kalır (Ref).

  Özetle kadınlardaki kendini ilgili sorundan soyutlama adaptasyonu savaş gelini olmalarını sağlamıştır. Bunu da en iyi örnek Almanya-Fransa savaşında, Fransız kadınlarının işgal sonrası Alman askerleriyle olmasıdır (Ref). Yani savaş durumunda zor durumda kalan kadın duruma uyum sağlayarak düşman askeriyle olabilir. Kadın burada empati geliştirerek zorunlu duruma uyum sağlar. Antropolojik çalışmalarda kadınların daha çok savaş kazanmış erkekleri tercih ettiğini “erkeğin çok eşliliği üzerine hatalı varsayımlar” yazısında yorumlamıştık.

  Erkekler sekste kullanılan, kadınlarsa korunandır. Örneğin bir savaşta erkekler öldürülürken, kadınlar alıkoyulur. Nedeniyse doğurganlıklarıdır. Sonuç olarak kadınlar eski duygusal köklerinden kurtularak yeni duruma uyum sağlarlar.

  Geçmiş paternleri günümüzde taşıdığımızda içsel olarak korunmuş solipsizmle hipergamiyi birleştirdiğimizde feminen-solipsizme ulaşılır. Buna kültürle soslandırılmış kadın yetkinliği içeren sosyal inanışları ve kadınların kendilerini devamlı yanlış niyet yönlendirmelerine de maruz kalmasını eklediğimizde bugüne ulaşırız. Yeterli gelmediyse buna hipergaminin elementleriyle duvara çarpmadan önce kadınların doğurganlığın zamanla azalması ve uzun süreli güveni de ekleyebilirsiniz. Böylece kadınların zorunlu solipsist doğaya sahip olmasının stresini ve nedenlerini büyük resimde görebilirsiniz.

  Bu yüzden kadınlar sizin çok sağlam diye düşündüğünüz bir ilişkide sizi daha kolay terk eder. Bu yüzden kendisine zarar veren erkek arkadaşına geri döner. Nedeni feminen-solipsizmdir. Durumu kendi içinde rasyonelleştiren kadın yaşadıklarını yok sayabilir.

  Anlatılanlar okuyanlara nihilistik bir çıkarım gibi gelebilir fakat bu durum kadından kadına şiddeti değişen bir dinamiğe sahiptir. Bir kadın asla böyle zor durumlarda kalmayabilir, ayrıca farkında olmadıkları kişilik elementlerine de sahiptirler. Bu yüzden çoğu için solipsizm bilinçli gerçekleştirilmez ve reddedilir. Salgırganca tepkiler alır. Kimseden anlatılanı bir müjde gibi kabul etmesini beklemiyorum fakat gayet açık noktaları bağlayarak gerçeği görebilirsiniz.

  Referans:

  https://therationalmale.com/2011/10/03/war-brides/

  4.6 16 votes
  Makaleyi puanlamayı unutmayın.

  İlişkiler Üstüne Maskülen Tespitler sitesinden daha fazla şey keşfedin

  Son gönderilerin e-postanıza gönderilmesi için abone olun.

  Subscribe
  Bildir
  guest

  16 Yorumlar
  Inline Feedbacks
  View all comments
  Hükümdar
  Ziyaretçi
  Hükümdar
  2023-08-16 10:42 PM

  Şöyle düşünüyorum eğer erkekler solipsist olsaydı dünyada düzen kalmazdı çünkü mücadele ruhu ölür sadece karakter olarak gerçekten çok güçlü ve acımasız olanlar hükmederdi.Soliosizm kendine zarar veren duyguyu yok sayabilme olarak algıladım erkeğin bir acıyı,travmayı yok sayması ise erkeklerin sonu olur diye düşünüyorum.Evrim yine yanılmıyor.

  Trabel
  Ziyaretçi
  Trabel
  2023-08-18 12:32 PM

  Hocam bazen günlük hayatta agalar ve kızlar arasında seçim yapmak zorunda kalıyoruz, bu gibi durumlarda ne yapmalıyız

  Rico
  Ziyaretçi
  Rico
  2023-09-10 4:57 PM

  Karanlık rüya, sitede doğrudan bunla ilgili konu yoktur diye buraya son konuya hepimizi ve tüm erkekleri ilgilendiren bir sorum olacak cevabını merakla bekliyorum. Son zamanlar da mutlaka görüyorsun bazılarının 80 öncesi döneme dahi benzettiği inanılmaz bir can alma ve adam öldürme ve bunu kimseden çekinmeden ele güne karşı yapma trendi… Read more »

  Rico
  Ziyaretçi
  Rico
  2023-09-12 12:25 AM
  Reply to  Karanlikruya

  En iyi savunma o tartışmaya hiç girmemektir. Elbette elbette ancak 1 senedir bize mi özellikle haberlerde pompalanıp göze sokuluyor bilmiyorum. Çok bedava adam öldürme olayları yaşanıyor yani trendden kastım çok sık böyle haberler videolar görmeye başlamamız ve adam öldürme gibi olayların gizli saklı değilde sokak ortasında toplum içerisinde alenice yapılması… Read more »

  Aras
  Ziyaretçi
  Aras
  2023-09-28 2:05 AM

  Hocam merhaba, yakın zamanda evimin yanında bir zincir markete gittim ve orada çalışan mini etekli bir kadın vardı. Ona ayak üstü yardım istemiştim, bugün başka bir şubede karşılaştığımızda gülerek hoş geldiniz dedi. Bende sizi etekle görmeyince tanıyamadım dedim gülerek, nedenini falan anlattı sonrasında farklı bir havanız vardı dediğimde o sırada… Read more »

  Stilist
  Ziyaretçi
  Stilist
  2023-09-28 10:52 PM

  Karanlık Rüya doğrudan iş hayatı ile ilgili yazın var mı bilmediğim için burdan yazıyorum. Kendi alanında tüm Türkiye bazında ihracatta hep şampiyon olan prestijli bir şirkette beyaz yakayım ve yaşım 27. Ciddi ve uzun süreli de bir ilişkim var. Aynı zamanda YouTube da yılların yayıncısıyım en sevdiğim hobimdir. Ve düzenli… Read more »

  16
  0
  Would love your thoughts, please commentx

  İlişkiler Üstüne Maskülen Tespitler sitesinden daha fazla şey keşfedin

  Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

  Okumaya Devam Edin