İçeriğe geç
Ana Sayfa » Erkeğin Çok Eşliliği Üstüne Hatalı Varsayımlar

Erkeğin Çok Eşliliği Üstüne Hatalı Varsayımlar

  Erkeğin Çok Eşliliği Üstüne Hatalı Varsayımlar

  İlgili Podcast’e şuradan uluşılabilir.

  Erkeğin çok eşliliği üstüne hatalı varsayımlar ve devamlı saptırmalar görüyorum, çoğunlukla feministler hatalı erkek kadın eşitliği varsayımı üstünden erkeklerin de kendileri gibi kolaylıkla eşe ulaşabildiklerini düşünüyor ve erkeklerin çok eşliliği seçmelerinin haksızlık olduğunu savunabiliyor. Temel argüman hatalı olduğu için çıktları da hatalı. Çünkü erkeklerin %80ni kadına ulaşmakta zorluk yaşar. Altta anlatacağım gibi hem modern toplumda hem kapalı antropolojik topluluklarda çok az erkek çok eşlilik şasına sahiptir.

  Öncelikle insanlar tek eşlilik ile çok eşlilik arasında bir yerde konumlanmışlardır. Evrimde daha iyinin gelişmesi gerekliliği ve sosyal varlıklar olmamız nedeniyle eş değiştiririz ki belki de hızlı evrimimizi bu vazgeçişlere borçluyuz.

  Kadınlar bunu hipergamik olarak yaparlar, çünkü çocuk yapma hakkı kadındadır ve bu da daha iyisini seçmekle mümkündür. Kadınlar çoğu türde ve insanlarda düşünüldüğü gibi “monogamik” değildir, seri-hipergami yaşarlar. Yani her seferinde daha iyi eş seçerek çok eşli olurlar diyebiliriz. Erkekse paralel-poligamiktir. Kaliteye bakmaksızın aynı anda birçok kadınla olabilir. Birçok türde erkekler erken boşalır. Bunun temel nedenleri 1-öldürülme nedeniyle çabuk olması gerekir 2-başkası döllemeden işini halletmelidir. Örneğin şempanze dişileri aynı anda birçok erkekle olur ve en güçlü sperm kazanır. Eşe bağlılık erkekte veya kadında pek yoktur. Harem algısı veya tek eşlilik gorillerde ve ekolojik teoriye göre geniş bir alanda az eş olması durumunda geçerlidir. Ayrıntılı olarak Ridley – Kızıl Kraliçe kitabındaki Çok Eşli Erkek kısmında bulunan teorileri okuyabilirsiniz.

  Çok Eşlilik Bir Lanet Mi?

  Çok eşililiğin erkek için avantaj sayılması hatalı bir erkek-kadın eşitliği varsayımının çıktısıdır. Çünkü hiçbir türde erkeklerin hepsi istediği gibi alem yapamaz. İnsanlarda da böyledir. Çok eşlilik ancak ufak bir zümrenin başarılı erkeklerinin ayrıcalığıdır. Bu ayrıcalık 19 YY. öncesinde yüksek sınıf ile sağlanıyordu, yani aristokratlar, toprak sahipleri en çok kadına ulaşan kesimdi. Hatta şuradaki makaleye göre 19. YY. yaşayan kapalı toplumlarda en çok savaşan ve leşi olan erkeğin en çok eşi olduğunu görüyoruz.

  Savaşan ırkın erkekleri(unokais) 20-24 yaş aralığındaki 5 kişiye 4 eş düşerken, diğer tarafta savaşmayan(non-unokais) 78 kişiye 10 eş düşmüş. Yani çoğu eşleşememiş. 31-40 yaş arasında savaşçı 75 kişiye 157 eş düşerken, olmayan 61 kişiye 59 eş düşmüş. Görüldüğü gibi savaşçı olmayanlarda tek eşlilik oranı bile düşük. Sadece değerli erkekler çok eşli olabilmiş.

  Bu istatistik garip bir şeyi daha ispatlıyor, genç erkekler savaşsın ya da savaşmasın daha az kadına ulaşıyorlar fakat 40’a yaklaştıklar eş sayıları artıyor. Ortalama eş yaşla doğru orantılı artmış. Size de de Rollo Tomassi’nin 35 yaşından sonra erkek değerlenir tezini hatırlatmıyor mu? Bu toplum kapalı bir toplum, sizce internetleri var mıdır?

  Günümüzde kötü bir şey daha var erkekler zor eşe ulaşabildikleri için ruh eşi saplantısına girebiliyorlar.

  Dr. Ridley özellikle kapalı toplumlarda kabile savaşlarının bile karşı tarafın kadınlarını ele geçirmek yani “cinsel başarı” için olduğunu söyler. Yine 2. Dünya savaşında Fransa’ı işgal eden Almanların kucağına atlayan Fransız kadınlarla ilgili araştırmayı şuradan okuyabilirsiniz. (Smit’e sevgiler. Bu adamı okuyun.)

  Kadınlar ve Çok Eşlilik

  Kadınlara geri dönecek olursak; “ortalama nitelikteki bütün kadınlar” istemeleri halinde heleki günümüzde çok eşli olabilirler ama bunu hala yapmadıklarını, hala hipergamik açıdan üst seviye erkeğe ulaşmaya çalıştıklarını görüyoruz, üstteki kapalı toplumların aksine şu istatistiklerden görebilirsiniz. Kadınların %80ni erkeklerin %20siyle olmak isterken, erkekler çoğu kadınla eşleşmeye çalışıyor ve günümüzde neler beklediklerini güncel bir makale üstünden şurada açıklamıştık.

  Kadınlar feminizmin eşitlikçi algısıyla erkeklerin de kendileri gibi rahatça eşe ulaşabildiğini, bütün erkeklerin çok eşli olmasının da haksızlık olduğun ve ezildiklerini düşünüyor. Varsayım yanlış olduğu için çıktıları da yanlış. Onlara göre 10 erkekten 7si cinsellik yaşayabiliyor, gerçek oransa 1-2. Gerçekte de o arzu duydukları erkekler ilginç şekilde çok eşli olma şansına sahip erkekler oluyor.

  Bu durum kadının umarsız eşitlik anlayışının çarpıtılmış bir sonucudur diyebiliriz.

  Modern çağda kadınlar Don Kişot gibi olmayan bir değirmene savaş açmış durumdalar. Rollo Tomassi bu duruma restitution and retribution diyor, yani kadınlar aslında onbinlerce yılın intikamını almaya, üstünlük kurmaya çalışıyorlar. Mahkeme kararlarından gynocentric düzene kadar her şey bunu gösteriyor.

  Özetle 2 tarafın beklentileri aynı değildir. Daha iyi anlamak için bir örnek verelim:

  Bir kadın arka arkaya alakasız hiç tanımadığı, düşük kalite erkeklerle cinsellik yaşamaktan zevk alır mı veya bunu kabul eder mi? Bunu erkeklerin çoğu kabul eder ve umursamaz ve çoğu türde erkek %20 içinde değilse bu opsiyona sahip değildir. Bu yüzden daha prensipte biyolojik ve toplumsal olarak farklıyız.

  Özetle erkeğin çok eşli olması onu avantajlı yapmaz. Çünkü sperm erkeği değerli yapmaz ve çoğu erkek de kadına ulaşamaz. Kadın ise çok rahat ulaşır fakat içinden seçmesi gerekir. Her cinsin bu yüzden cinsel stratejisi farklıdır ve tamamlayıcıdır.

  İleri Okumalar için Referanslar:

  • Matt Ridley – Kızıl Kraliçe
  • Geoffrey Miller – Sevişen Beyin

  (Siteye destek olmak için üye olabilirsiniz. Makaleyi oylamayı ihmal etmeyin.)

  4.5 19 votes
  Makaleyi puanlamayı unutmayın.

  İlişkiler Üstüne Maskülen Tespitler sitesinden daha fazla şey keşfedin

  Subscribe to get the latest posts sent to your email.

  Subscribe
  Bildir
  guest

  28 Yorumlar
  Inline Feedbacks
  View all comments
  alper
  Ziyaretçi
  alper
  2021-09-07 3:34 PM

  Kadınlar aslında haklı ya. Erkek bir çok kadınla birlikte olmak istiyor kadın tek eşlilik istiyor :))))
  Erkeklerin çoğu yaramaz bu konuda…

  Anonimhanım
  Ziyaretçi
  Anonimhanım
  2023-11-24 7:06 PM
  Reply to  Karanlikruya

  Ben tek eşlilik istiyorum her şey biyolojik içgüdülerimize göre olmuyor işte her ilişki aynı değil. Benim sevdiğim erkek düşüşe geçse bırakıp başkasına mı gidicem hyr. İsterse daha iyisi gelsin en iyisi gelsin banane ben sadece sevdiğim kişiyi istiyom zaten daha iyisine giden kadın baştan sevmemiştr. Sevseydi daha iyisini aramazdı aşık… Read more »

  DtVoice
  Ziyaretçi
  DtVoice
  2021-09-10 10:34 AM

  Karanlık rüya uzun zamandır bu sektörün(kırmızı hap camiası) içerisindeyim. Son zamanlarda sosyal statüm,kendimi geliştirmem,spor vs. dolayısıyla kadınların dikkatini çekiyorum nitekim cok fazla tabak çevirip bir çok kizla paralel görüşüyorum lakin bazen diyorum ki; “ya bi uzun ilişkim olsa onunla gezsem,tozsam,tatile gitsem,saglam bir ilişkim olsa vs.”   Fakat kendimi diğer opsiyonlara da kapatmak… Read more »

  DtVoice
  Ziyaretçi
  DtVoice
  2021-09-10 5:17 PM
  Reply to  Karanlikruya

  Cevabın için tesekkur ederim. Benim de öncelikli misyonum bu şekildeydi. Muhtemelen sosyal medya sag olsun ya da arkadaş çevrem sanki uzun ilişkim olmalıymış algısına kapıldım. Bir çok podcastini de dinlememe rağmen bunu gözden kaçırmışım mazur görün 🙂

  Yakup
  Ziyaretçi
  2021-09-10 12:08 PM

  Kadınlar 10 erkekten 9 una ulaşabilir cinsellik alabilirken erkekler 10 kadından 1 veya 2 tanesinden cinsellik alabiliyor burada kadının erkekleri kendileri gibi sanması yani 10 kadından 9 undan sex alması gibi Bu konuyu ve bu bilgileri sizin sitenizden videolarınızdan öğrendim Ancak sorum şu kadınlar çok mu ileri zekaya sahipler veya… Read more »

  Nurcan
  Ziyaretçi
  Nurcan
  2023-11-16 1:54 PM
  Reply to  Karanlikruya

  Ama insanların yarısına yakını evli. Erkeklerin sadece yüzde 20 veya daha da azının ulaşmış olması için çevremize baktığımızda her yer Osmanlı haremlerine benzerdi. Ama toplumlarda eskiden beri en yaygın yapılan evlilik türü tek eşli evlilik yani erkeklerin tamamı değildir evet ama yüzde 20 den fazla olduğuna eminim. Tinder ile gerçek… Read more »

  Nurcan
  Ziyaretçi
  Nurcan
  2023-11-24 7:16 PM
  Reply to  Karanlikruya

  Tamamiyle farklı. Kadınlar aşırı pohpohlanıyor. Ben Bi kız olarak söylüyorum beni araştırmaya alsalar tinderda seç deseler ben erkeklerin sadece en yakışıklısını seçerim. Ama normalde onunla çıkabilir miyim hayır kendime yakın biriyle çıkarım anladın mı? Ama ulaşamam hayaller hayatlar meselesi hayalimde Brad Pitt olsa nolacak ahmetle evlenecem. Çoğu erkeğe de sorsan… Read more »

  Thomas Angelo
  Ziyaretçi
  Thomas Angelo
  2023-04-16 9:07 PM

  Ben de şahsen çok eşliliği mantıklı buluyorum bir erkek güç ve statü sahibiyse neden çok eşli evlilik yapamasın ki inancım gereği evlilik öncesi cinsellik yaşayamıyorum o yüzden ful para ve güç kazanma odaklı çalışıp 27-28 yaşında çok eşli evlilik yapmayı planlıyorum (endonezya -dubai – suudi arabistan gibi ülkelerde hala çok… Read more »

  Nurcan
  Ziyaretçi
  Nurcan
  2023-11-16 12:01 PM
  Reply to  Thomas Angelo

  Yallah arabistana

  Nurcan
  Ziyaretçi
  Nurcan
  2023-11-16 12:03 PM
  Reply to  Thomas Angelo

  Güç ve statü sahibi erkeklerde aşık olabilir çünkü. Artık ormanda değiliz Sadece üreme odaklı düşünmüyor herkes bir çocuğun en iyi büyüyeceği ortam çekirdek ailedir. Ki çok evliliğğ fakir erkeklerde yapıyor yani sadece mükemmel erkekler yapmıyor bu devirde insan olduğumuz için içgüdülerimize göre yaşamak doğru değil

  Gül
  Ziyaretçi
  Gül
  2023-05-10 2:09 PM

  Sperm rekabeti diye bir kitap okumuştum eskiden güzel bilgilere sahip belki biliyorsunuzdur tavsiye ederim. Çok değişik ve ilginç Bi kitap hayattan soğudum haha

  28
  0
  Would love your thoughts, please commentx

  İlişkiler Üstüne Maskülen Tespitler sitesinden daha fazla şey keşfedin

  Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

  Okumaya Devam Edin