İçeriğe geç
Ana Sayfa » Sorunlu Kadınlarla İlişki Bölüm 2: Histeroid

Sorunlu Kadınlarla İlişki Bölüm 2: Histeroid

  Sorunlu Kadınlarla İlişki Bölüm 2: Histeroid

  İlk bölümde kişilik ve duygusal bozuklukların temelinden bahsetmiştik. Maalesef bu kişilerde “ego bütünleşik” olmadığı için ilişkinin anlamsız olduğunu, sizi gerçekten sevme kapasitelerinin olmadığını söylemiştik.

  Histerik Kadınlar

  Bu kişiler hangi kişilik tutumunda olursa(nevrotik veya psikotik) olsun iç görüsü yoksa o hastalığın pençesinden kurtulamaz ve tipik bir “kişilik bozukluğudur.” Özellikle histerik bir kadın nevrotik de olsa tehlikelidir, fark ise terapi de ortaya çıkar, birini kurtarmak kolayken, diğerini çok zordur.

  Psikolojide bir diğer ekol olan “Bilişsel Davranışçı Yaklaşımda” da bilinç düzeyinde özellikle Piaget’in bahsettiği “özümleme” evresi problemidir. Yani kişi öğrendiklerini yeni bir kalıba sokup “uyum” sağlamak yerine, her şeyi bildiğine uydurur. Özellikle paranoid ve borderline tanılarında sıklıkla bu problem görülür. Bu yüzden uçlardadır bu bireyler, kişilik ilişkilerinde öğrendiklerine takılı kalırlar.

  Bu mekanizmayla size baştan daha tanımadan hayranlık duyabilirler fakat bir hatanızda bütün özelliğiniz görmezden gelebilir. Sizi unutmak isteyen bir sınır-durum histerik ise kötü bir özelliğinize odaklanarak unutabilir.

  Annesi Güçsüz Babası Güçlü Kadınlarda Ortaya Çıkar

  Geri çekilme mekanizmasıyla bebeksileşme(geçmişe dönme) eğilimleri yüksektir. Cinselleştirme savunma mekanizması da bu kadınlarda bastırmayla birlikte etkindir. Odipal dönemdeki güçsüz anne, güçlü baba durumu ile bağımlılıklarını cinselleştirirler, bu yüzden ilgi duydukları erkeklere fark etmeden teşhirci yaklaşırlar.

  Kendilerinden güçlü kişilere çekim duyarlar, duygularını saklamak yerine ifade etmeyi seçerler. Bu yüzden dramatik bir karaktere sahiptirler. Bu kadınlara güçlü baba figürü yaklaşımıyla kolayca manipüle edebilirsiniz; kızmak, azarlamak veya teselli etmek işe yarar fakat bu hastalıklarının daha da kötüleşmesine neden olur. Çünkü zaten kendilerini güvensiz hisseden bu kişilerde gerilemelere rastlanabilir. Özellikle psikotik düzeye yaklaştıkça artan aşırı kaygı beklenmedik hareketler yapmalarına neden olacaktır.

  Cinsellik çoğu insan için rahalatıcı ve kendi olabildiği nadir yerlerden biridir. Cinselleştirilen öge ile kişi rahatlamış ve kontrol sahibi hisseder ve histerik kadınlar bu mekanizmasyı sıklıkla kullanır. Tek sorun cinsel ilişkidek düşündükleri kadar tatmin olmamalarıdır.

  Daha Kötüsü Sınır Durumla Birleşmiş Histeroidlerdir

  Sınır durumdaki kadınlarda “eyleme koyma savunması” da bir diğer mekanizmadır. Korktukları durumu sahneye koyarak başa çıkmaya çalışırlar. Bu yüzden cesaret sahibi görülebilirler fakat süreç bilinçdışı işlediği için kendileri de “ne yaptım ben!” diyebilir.

  Kendi içinde dengesiz olan histerik kadın, birinden korkarken “eyleme koyma mekanizması” ile ona kendini bilinçaltı süreçte teşhir edebilir yani onunla cinsellik yaşamak ister. Çoğunlukla da tekrara düşerler, yani korktukları senaryoyu başkalarıyla tekrardan yaşama eğiliminde olurlar. Burada meselenin sadece size duyduğu arzu olmadığına dikkat çekerim.

  Bu kişiler aşırı utanç duyma ve çaresizliğe açıktırlar ve çabuk şekilde bir başkasının etkisine girebilirler. Yani sizi bir süreden sonra pek önemsemez ve farklı bir limana yaklaşırlar.

  Kendi inançlarına körü körüne inanabilirler.

  Örneğin cinsellikle erkekleri kontrol etme fantezisine bilinçaltı düzeyde yanlış ebeveyn yönlendirmesi yüzünden maruz kalan “histerik” bir karakter, o erkeği elde ettikten sonra soğuyabilir, cinselliği ve teşhiri silah gibi kullanan bu kadınlar çok tehlikelidir.

  Cinselliği kendilerini ifade zevk aracı olarak değil, savunmacı, elde edici formatta kullanırlar. Böylece erkeği teslim alırlar ve erkeklerde artan testosteron ve oksitosinle kısa sürede bu kadına aşık olabilir. Orgazm olmada cinselliği zevk aracı olarak tanımlamadıkları için zorluk yaşarlar. Eğer baştan teşhirci, cinselliğini kullanan fakat yatakta heyecanı azalan orgazm olamayan bir kadınla tanışırsanız arkanıza bakmadan kaçın derim. Freud bu kadınlarda bastırılmışlık yüzünden ortaya çıkan bir sinirlilikten de bahseder.

  Bu kadınlar sıklıkla sınır-düzeyde kişilik yapılanmasına sahip olduğu için ilgisini psikotik tarafa döndüğü anda “aşırı idealizasyon” sebebiyle size ilgisi bitecektir, bu sefer de sahiplenici arzuyla onu kazanmaya çalışırsınız fakat hiçbir işe yaramaz.

  Demek istediğim şu ki böyle bir kadından etkilenmeniz için “erkek olmanız” yeterlidir. Kurtulmanın tek yolu ise baştan bu topa girmemektir. Aksi halde aynı döngüleri devamlı yaşarsınız. Daha kötüsü aldatılırsınız. Çünkü onun derdi siz değilsiniz, onun derdi kendiyledir.

  Terapistler Bile Zorlanır

  Birçok erkekte tanrı kompleksi olduğu için birlikte olduğu kadını kurtarmayı dener fakat unuttukları nokta bu kadınlara duygusal yatırım yapmayan terapistlerin bile bu kişilerden etkilenmeleri, zaman zaman başarısız hissetmeleri ve bu kişerin kendilerinde oluşturduğu negatif hislerden dolayı terapiyi objektif olamamalarıdır. Psikotik ve sınır durum düzeyinde hastalar başka terapistlere nakledildiği çok olur. Çünkü terapist bile kendini yetersiz hisseder.

  Düşünününki terapistsiniz ve bu kadınla birliktesiniz, onu iyileştirmek, özgüven kazandırabilmek için gerekli soruları sorabilecek misiniz? Örneğin “tanıştığın x erkeğine karşı benimle kavga ettikten sonra ne hissettin, bana geçen gün sinirliyken hangi duygular içindeydin?” sorusunun cevabını duymaya dayanabilecek misiniz? Çünkü histerikler duygularını aktarmayı çok sever ve alacağınız cevap: “O erkekle yanlış olsa da sert cinsellik yaşamak isterdim gibi bir şey olacaktır.”

  Kimsenin terapisti olmaya çalışmayın. Benim bu konuda temel bir prensibim var:

  “Bir kişi sizin hayatınızı zorlaştırıyorsa, sizi negatif hissettiriyorsa, haz alsanız bile iyi bir akıl sağlığı için o kişiyi hayatınızdan atın.”

  Ne olursa olsun duygularını yaşa mitine girmeyin. Duygudan sonra neden aramak kadın işidir. Erkek her zaman mantıklı düşünmeli ve mutluluğun zıttının mutsuz olmadığını hatırlamalıdır. Yani anlık olarak mutlu olabilirsiniz fakat bir kere mutsuz olup depresyona girerseniz bu hatalar sürer.

  Bu felsefeyi sektirmeden uygularım, çok derin hislerim bile olsa beni negatif etkileyen kişiyi hayatımdan atarım. Çünkü atmadığım geçmiş senelerde kaybı hep daha çok olmuştur. Bunu borsaya benzetebiliriz. Düşme trendinde olan bir hisseyi satıp, inatlaşmadan daha fazla zarar etmeden kurtulmak, o parayla daha iyi yatırımlar yapmanızı sağlar.

  Sonuçlar

  Üstte DSM-5 kriterlerine göre borderline’ı da içeren histeroid bozukluk gösteren kadınlardan bahsettim çünkü hasta olduğunu geç anlayabileceğiniz en tehlikeli karakterler bunlardır çünkü duygusal olarak kendilerini ifade edebilirler ve cinsiyetleştirme mekanizmalarıyla sizi esir alırlar, çok aşık gibi davranabilirler. Karşınıza paranoid, nkb veya daha uçta biyolojik esaslı psikopati, şizofreni eğilimleri olan kadınlar da çıkabilir.

  Psikotik ucu hiç saymıyorum fakat arada kalan sınır durum ve hatta nispeten kolay tedavi olabilecek nevrotik kişiliklerden bile uzak durun derim. Bu kişiler size anca mutsuzluk getirir. Çok iyi aşık olmaları, sonraki tavırlarının dengesizliğini görmenizi engeller ve bence en büyük sıkıntı da budur.

  Histerik veya paranoid bir kadınla çıkan erkek sonrasında şunu söyler: “Benden nasıl hemen vazgeçebildi, çok seviyordu, çok kıskanıyordu!!! Nasıl hemen başkasına geçti?” Cevabı çok basit, onun amacı siz değilsiniz, boşluğunu doldurabilecek herhangi biri yeterli ama o kişi de aynısnı yaşayacak veya o erkek psikopatik karakter örüntüsü göstererek bu kadını manipüle edecek. Örneğin kızacak, azarlayacak veya aşırı destek olacak ama sonuç değişmeyecek. Sonuçta o kadının psikolojisi daha kötüye gidecek.

  Bu kadınları geri döndürmeye çalışan erkeklerin durumu daha da vahim. Zaten sizden ayrıldığında aşırı idealizasyon savunma mekanizması sonucu onun için değersizleşmiş oluyorsunuz, tekrardan kazanma şansınız yok, nkb yapılanmasına sahipse, o kadının en çok istediği şey olan “onayı” ona vermiş oluyorsunuz ve nkb’ler onay almak için yaşayarak tam hisseder. Normal bir kadında hipergami mekanizması işlerken bu kadınlarda duyglanımı x2 ile çarpabilirsiniz.

  Son bir not bu kadınlar sizi arada arayabilir, bu beklenir ama kesinlikle ciddiye alınmamalıdır. Gel-gitleri esnasında aklına esmişsinizdir sadece. Kişilik bozukluğu olan kadınları ciddiye alarak karar vermek yapacağınız en büyük ahmaklıktır.

  Referanslar ve İleri Okumalar

  1] Nancy McWilliams – Psikanalitik Tanı

  2] James F. Masterson – Narsistik ve Borderline Kişilik Bozuklukları

  3] Kernberg, O.– Sınır Durumlar ve Patolojik Narsisizm

  4] Amerikan Psikiyatri Bir. – Ruhsal bozuklukların tanısal ve sayımsal elkitabı (DSM-5)

  5] Aaron T. Beck –  Kişilik Bozukluklarının Bilişsel Terapisi

  (Makaleyi oylamayı ihmal etmeyin.)

  4.9 25 votes
  Makaleyi puanlamayı unutmayın.

  İlişkiler Üstüne Maskülen Tespitler sitesinden daha fazla şey keşfedin

  Son gönderilerin e-postanıza gönderilmesi için abone olun.

  Subscribe
  Bildir
  guest

  35 Yorumlar
  Inline Feedbacks
  View all comments
  Run Barry Run
  Ziyaretçi
  Run Barry Run
  2021-06-29 3:47 PM

  “Histerik veya paranoid bir kadınla çıkan erkek sonrasında şunu söyler: “Benden nasıl hemen vazgeçebildi, çok seviyordu, çok kıskanıyordu!!! Nasıl hemen başkasına geçti?”” Bunun bir normali var mı hocam? Hemen vazgeçmedeki eşik süre tam olarak nedir size göre? 6 aylık bir ilişkide ayrılık sonrası 3. haftada eski sevgilisine dönen, o ilişkiyi… Read more »

  Levent Topçu
  Ziyaretçi
  Levent Topçu
  2021-06-29 11:01 PM
  Reply to  Karanlikruya

  Hocam borderline bir kadınla beraberliğim oldu.yazınızdaki gibi size hayranken korku oyunu yada bir durumda.bir anda gidiyorlar. Ve eski sevgili döngüleri icindeler. 1 ay sonra eski sevgilisine, ondan ayrılıp digerine ondan ayrılıp bana. Havuzları var gibi. Bu aşırı uç düşünmelerindemi sizce ?

  Night
  Ziyaretçi
  Night
  2023-01-28 2:33 PM

  Ben iş yerinde böyle bir kadınla tanıştım. İlk başta kadının hareketlerinde aşırı özgüvenin seksi giyiminden erkeklerin ağzının içine düşmesinden hem cinslerini tehdit bakışlarından çözdüm. Çocuksu konuşmalar heyecanlı konuşmalar cinsel ayartıcı konuşmalar bakışmalar. Genç yaşlı güzel çirkin demeden her erkeğe yürümesi tüm hareketlerini topladım araştırdım. Yüzde yüz histrionik kişilik bozukluğu çıktı.… Read more »

  Batuhan
  Ziyaretçi
  Batuhan
  2023-12-06 2:30 AM

  Beni de hasta etti ben görmemişim nasıl bir ruh sağlığı olduğunu, Allah düşürmesin ben akıl sağlığımı kaybedicem psikolojik destek almam lazım. Bu kız benim en boşlukta olduğum dönemde karşıma çıktı ve zaten yeterince zor gelen travmalarıma bir yenisini ekledi. Beni buraya kadar getirdi. Bu kız cidden hastaymış aklımın ucundan geçmezdi.… Read more »

  Batuhan
  Ziyaretçi
  Batuhan
  2023-12-14 6:32 AM
  Reply to  Karanlikruya

  Hocam cidden çok kötü bir durum, arkadaşlarıyla herşeyi detaylıca konuştum kaç yıllık arkadaşları bile nasıl biri olduğunu anlamamış, ve şuan herşey rayına oturdu gerçekten hiç böyle biriyle karşılaşmamıştım. Üstelik detaya girmeden yazdım buraya ama bildiğiniz akıl sağlığımla oynadı son yaptıklarıyla. Ve söylediği her cümle yaptığı manipülasyonları geçte olsa farkettim hatta… Read more »

  35
  0
  Would love your thoughts, please commentx

  İlişkiler Üstüne Maskülen Tespitler sitesinden daha fazla şey keşfedin

  Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

  Okumaya devam et