İçeriğe geç
Ana Sayfa » Tüm Sosyal Medya Hesaplarını Kapatmak

Tüm Sosyal Medya Hesaplarını Kapatmak

  Tüm Sosyal Medya Hesaplarını Kapatmak

  Tüm sosyal medya hesaplarını kapatmak üStüne bir podcast yapmıştım fakat biraz daha gelişterek olumlu ve olumsuz yanlarını aktarmaya çalışayım.

  Sosyal medya bağımlılığı sorunundan kurtulmak, bir çeşit cesaret gibi görünebilir fakat birçok fırsatı kaçırmanıza neden de olabilir.

  Genelde gördüğüm garip bir durum var. İnsanlar bir şeyi siyah ya da beyaz olarak algılamaya meyilli. Bunun da en büyük sebebi kontrol stresiyle başa çıkamamak.

  Günümüzde romantik ilişkiler

  Abd’de yapılan bir araştırmaya göre günümüzde eşleşmelerin %42’si özellikle 2000lerden sonra osyal medyaya taşınmış durumdadır. Yani sosyal medyalarınızı yok etmeniz demek potansiyel %42’inizden olmanız demek. Evliyseniz bilemem tabii. Diğer bir durum neredeyse bütün yandaş basın haberlerin bu kanallardan alınmasıdır. Yok ben a-haber’den memnunum diyecekseniz yine lafım yok.

  `Erkekler` için geçmişte rock starlık neyse şu an “mavi tik” almak öyle bir şey oldu. Bir erkekseniz ve mavi tiklıyseniz birçok kapı size açılır, kadınlarla tanışırsınız, popüler olursunuz. Hatta bunun kara borsası mevcut. `Kadınlar` içinse daha geniş olsalıklar mevcut. Tiktok, Instagram, hatta Onlyfans’dan hiç bahsetmiyorum.

  Sosyal medya gerçek mi?

  Hepimiz olmadığı konusunda hemfikirizdir bence. Herkesin amacı ilgi çekmek için en güzel anları koyarak kendini bir şekilde pazarlamak. Hatta o anları öyle hatırlamak. günümüzde herkes kendi hayatının filmini çekiyor. Her film akıcıdır ama insan hayatı değildir. İşte bu yüzden çoğunlukla gerçek değil.

  Erkekler Instagram, Tinder, Twitter vs. biriyle tanıştıklarında “bu gördüğüm kadın mı?” diye tepki vermeleri çok beklenen bir duruma dönüştü. Kadınlarsa tipe nadiren tepki gösteriyer. Yapılan bir araştırmada kadınların en çok yaş ve kilo; erkeklerinse para ve boy konusunda yalan söylediği gözlemlenmiş.

  Influencer olmak ya da olmamak!

  `Influencer`’ın birini gözlemleme şansı olan bir ekşi yazısı okumuştum. Kendisinin 1 dk bile insanlara odaklanamadığı yazıyordu. Devamlı en iyi kareyi yakalayıp, en iyi videoyu obsesif şekilde hikayelerine koymaya çalışıyormuş. İletişimi oldukça zayıfmış. Hatta otel çalışanlarına kötü davranıyormuş. İşte geleceğiniz son nokta böyle bir şey. Artık siz onu değil, o sizi yönetiyor ve bir obsesyon sahibi oluyorsunuz. Bazen görüyorum “instagram hesabını kapatan kadın” diye. Bu bit mit. Hiçbir kadın kendi marka değerini temsil eden bir uygulamayı kapatmaz.

  Eğer bu durumdaysanız tavsiyem detoksa girmeniz olur. 15 dk’da bir telefona bakıyorsanız, en iyi kareyi çekip instagram için yaşıyorsanız anın tadını çıkartmak yerine kutulamaya çalışıyorsunuz demektir. Diğer bir sorunsa depresyon oranlarındaki artış diyebiliriz. Örneğin kadınlar erkeklere oranla daha fazla anti depresan kullanıyor [ref] ve gen-z kuşağında depresyon oranlarında bir patlama mevcut [ref].

  Günümüzde cep telefonları mı sosyal medya için üretildi yoksa sosyal medya mı cep telefonları için üretildi?

  Eskiden telefonlarda sadece 1.3 mp lens olurdu, birini çektiğinizde sadece o kişiye benzerdi. O teknoloji olsaydı şu an instagram olur muydu? (Sanırım soruya soruyla cevap verdim.)

  Tabii günümüzdeki nesil, icq’dan tanışıp, fotoğraf için analog makineyle fotoğraf çıktısı alıp, tarayıcıyla taratıp, eposta atmanın ne olduğunu hiç bilmiyor. Onlar direkt basınca yüklensin neslinden geliyorlar.

  Peki neden instagram’ın masaüstü uygulaması yok?

  Çünkü olsaydı pc’inizi kapatınca bildirimleri görmez ve klasik olarak şartlandırılamazdınız. Telefonun 7-24 elinizde olması için sadece mobil yükleme yapılabiliyor. Yakın zamana kadar mesajlara bile bakılamıyordu.

  Bu şartlandırmayı da başarmış görünüyorlar bir araştırmaya göre kullanıcıların %92.6’sı internete cep telefonlarıyla erişiyor [ref].

  Ne diyorduk? Orası senin şahsi firman!

  Sana ne kadar çok aktifsen o kadar ön plana çıkartırız, hatta para kazanırsın diyorlar. Hepimiz kendimizi daha iyi temsil etmeye çalışıyoruz. Bunun için de en iyi filtreleri, en iyi lensli telefonları almamız, hikaye üretmemiz, fotoğraf paylaşmamız, yazı yazmamız vs. gerekiyor. Bu konuda devamlı şartlandırılıyoruz. Bir bakmışsınız günde 12 saat onlar için çalışıp hep aynı işi yapıyorsunuz. E bu 1900lerde ortaya çıkan `fordizm` değil mi? Patron da facebook, twitter vs. yani bir band var, orada hep aynı görevi üstleniyorsunuz.

  Erkeklerde zayıflayan iletişimin sebebi işte budur!

  Yapılan bir çalışmada özellikle erkeklerin iletişiminin zayıfladığını, kadınlara ulaşamadığını ve bunun en büyük sebebinin sosyal medya olduğunu önceden podcastte anlatmıştım.

  Bu da fordist yöntemi doğruluyor. Kadınlar bu konuda daha başarılı dr. `Steven Pinker` ne diyor? Erkekler nesnelerde, kadınlar iletişimde daha başarılıdır. Erkek zaten iletişimi öğrenmesi gereken taraf, zaten nesnelerle daha ilgili ve sonunda ortaya çıkan tablo bu işte.

  Sosyal Medya Hesaplarını Kapatmak Doğru Mu?

  Olumluymuş gibi başlayıp 2 ucu da anlatmaya çalıştım. Tüm sosyal medya hesaplarını kapatmak doğru mu?

  Evet sosyal medya bizi manipüle ediyor, algımızı yönetiyor, şartlandırıyor ve duruma göre mutsuzlaştırıyor olabilir ama bu, tamamen çekilmeniz gerektiğini göstermez. Daha iyi bir teknoloji gelene kadar buna en az zararla uyum sağlamak gerekir. Aksi halde geride kalır, birçok fırsatı da kaçırırsınız.

  4.9 27 votes
  Makaleyi puanlamayı unutmayın.

  İlişkiler Üstüne Maskülen Tespitler sitesinden daha fazla şey keşfedin

  Son gönderilerin e-postanıza gönderilmesi için abone olun.

  Subscribe
  Bildir
  guest

  9 Yorumlar
  Inline Feedbacks
  View all comments
  Wordwenan
  Ziyaretçi
  2021-09-11 9:46 PM

  Ben bir kaç aydır kullanmıyorum ve bir zararını görmedim herkes sahte ve manipülasyon yapıyor.Orada kızlar ve erkekler konformist ve fazla rahat oluyorlar,kız çoğunlukla diğer konuştuğun erkeklerle seni ayırt etmesi uzun zaman alır ve çoğu boş muhabbetler bilgilerle dolu seni sadece daha fazla telefon başında tutuyor,avantajları şöyle diyebilirim,erkek olsun kız olsun… Read more »

  Sosyalmedya canavarı
  Ziyaretçi
  Sosyalmedya canavarı
  2021-09-12 12:21 AM

  Bence monk mode dönemindeyse sosyal medya ile iletişimi koparmak iyi bir şey. Sosyal medya gerçekten hayatlarımızı ele geçiriyor geçen sene günde 9 saatimi telefonda geçirdiğimi fark edince Instagram ve facebooku kapattım ve günde 4 saate indirdim. Evet belki artık insanlar sosyal medya da ama sosyal medya olmadan da sosyalleşebilir veya… Read more »

  bpcileryordubeni
  Ziyaretçi
  bpcileryordubeni
  2021-09-12 4:58 AM

  Zaten TRP camiasında da instagram ve sosyal medya kullanımı “ben buradayım” demek ve ilgisini çektiğiniz kadına biraz bilgi kırıntısı vermek, merak uyandırmak için kullanılan bir araç gibi bir şey. Günümüzde instagram hesabınız yoksa siz de yoksunuz gibi bir durum var. Tanıştığım kızlar eklemek için ig hesabımı istediğinde kullanmadığımı söylüyorum; 6/10u… Read more »

  selim
  Ziyaretçi
  selim
  2021-09-13 5:17 AM

  Aşırı kanser kitlelerde dolu olup aymı zamanda içerisinde kalmanızı sağlayan hem sinir bozarken hem de zamanınızı öldüren platformları bırakmak bence iyi bir karar olur. İyi bir profile sahip olmak kazanç getirebilir ama %? kişi bu profillere sahip. Kadınların sosyal medyada aslan kesilmesine girmiyorum bile. Sosyal çevre ile olan ilişkiler hem… Read more »

  Spartacus
  Ziyaretçi
  Spartacus
  2021-09-14 12:33 AM

  Ustat haklisin ama kadınlarda müthiş önyargı var.instagramin yoksa asosyalsin eğer fotolarını beğenmezlerse çirkinsin çok beğenirlerse de bu sefer sen çapkınsin güvenmiyorum diyolar. Ben çok direndim Instagram için ama maalesef kadınlar vahşi kapitalizmin kölesi olmuş durumdalar. Pick up artistler falan atiyolar. Spontane sokakta tanışma olir önün harici kızlar sürekli telefondalar.

  xxhgtf
  Ziyaretçi
  xxhgtf
  2021-11-27 12:32 AM
  Reply to  Spartacus

  Sokakta bile çoğu tel yerine insta veriyor, onları neden kaçıralım ki?

  9
  0
  Would love your thoughts, please commentx

  İlişkiler Üstüne Maskülen Tespitler sitesinden daha fazla şey keşfedin

  Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

  Okumaya devam et