İçeriğe geç
Ana Sayfa » Kadınlarla Nasıl İletişim Kurulur?

Kadınlarla Nasıl İletişim Kurulur?

  Kadınlarla Nasıl İletişim Kurulur?

  Karşı cinsle iletişim farklıdır fakat günümüzde düzeninde yetişen çoğu erkek bunu fark edemez. Kadınlarla nasıl iletişim kurulur? üstüne ve oyun ve örtük mesaj üstüne birer podcast yapmıştık, farklı şekilde inceleyelim.

  Kadınlarla İletişim Kurma Sanatı

  Psk. Dr. Herb Goldberg şöyle diyor:

  “Kadınlar zaman zaman açık iletişimi talep etse de duymak istedikleri asla söyleyecekleriniz değildir. Eğer o kadının sizden ne talep ettiğini bilmiyorsanız açık olmayın.”

  Shit Test

  Üstteki alıntı ilk okunduğunda garip gelebilir ama “shit test” in bile doğası bu değil midir? Yani kadın size bir sebeple kızar veya söylenir ama aslında dolma sebebi söylendiği konu değildir. O son damladır, bir semptomdur, hastalığın kendisi değildir. Kızdığı şeyi düzeltseniz bile ilişkiniz düzelmez, hatta daha kötü hale gelir, çünkü betaize olur, alttan almaya başlarsınız. Yani çerçeve kadına geçer.

  Eğer feminen bir düşünce tarzı olan “hissettiklerini anlat, duygularını söyle” şartlandırmasına kapılırsanız, kaybedersiniz. Maalesef günümüzde bu algı gynocentric düzenin yerleşmesiyle arttı. Hatta uymamanız halinde utandırma taktiklerine maruz kalırsınız. “Toksik maskülenitenin kırılganlığını aşamamış erkek!” olursunuz. “İçinde iyi biri gizli” biliyorum gibi yaklaşımlara maruz kalırsınız.

  Maalesef erkeklerin %80ni bu yaftadan kurtulmak için feminen tavırı örnek alarak buna uygun davranıyor. Kötü haberse feminen düşünce tarzına adapte olsanız da kadına istediği duygusal mesajı veremezsiniz. Sonuçta da shit test ile uğraşırsınız.

  Kadınlar Ne Duymak İster?

  Erkekler daha nedensel düşünür ve doğrudan hedefe ulaşmaya çalışır. Örneğin mühendislik ve matematik gibi konulara istatistiklere göre kadınlardan çok daha fazla bu alana yönelirler[ref]. Bu sebeple de “açık iletişimde” 90% ihtimalle kadının istemediği nedensel açıklamaları yaparlar.

  Etkili İletişim Yolu

  Kadının amacı kendini ifade etmektir ama erkekten farklı olarak duygular önceliklidir. Psikoloji, sosyoloji, dil alanındaki yüksek doktora sayısı da bunu ispatlamaktadır. Sonuçta “açık iletişim” talep etseler de örtük mesajla büyülü bir iletişim isterler.

  İletişimde “neden böyle düşünüyorsun?”, “seni böyle hissetmeye iten nedir?” benzeri sorular sorabilirsiniz. Buna Sokratik Sorgulatma denir. Onun kişiliğine yüklenmeniz veya tavsiye verici tavırlarda bulunmanız kadının sizi düşman gibi görmesine ve savunmaya geçmesine neden olacaktır. Örneğin “sen hep böylesin, hep bencildin” gibi yaklaşmayın.

  Prensesi anlamadıysanız size aşık kadın bunu kullanarak “ruh eşim olsa beni anlardı” diyerek sizden soğuyabilir. Bu durum duygusal durumu rasyonelleştirmeye güzel bir örnektir.

  Kadınları Baştan Çıkartmak ve Tartışmamak

  “Bir kızla sohbet etmeye nasıl başlanır?” üstüne zırva birçok şey okumanız mümkündür, geçmişte tanımadığınız kadınla tanışmada merak yaratmanın ve reklamın önemini anlatmıştık. Kadınlar bir mühendislik malzemesi değildir. Karşı cinsle iletişimi öğrenmek gerekir. Bu yüzden kırmızı hap da hep 3 temel gereksinimden bahsediyoruz. Tip-Para-Oyun. Rollo Tomassi ne diyor, içlerinden birini seçmek zorundaysanız bu “oyun” olmalıdır. Çünkü oyun kadını kandırmak değil, doğru iletişim yolunu geliştirebilmektir.

  Kadınla tartışmak yerine eğlenen ustalık kullanarak ona küçük bir kız çocuğu gibi yaklaşmanız en iyisidir. Şunu unutmayın “duygular, nedenlerle mücadele edemez.” Sizin nedensel argümanlarınız kadını sadece daha da deli eder. Hatta Aaron Clarey , “Yüksek IQ’nun Laneti” kitabında bundan bahsederek, yüksek iqlu insanların ilişkide başarısız olmasının nedenini kadınlara aşırı mantıklı yaklaşarak, tamamen açık iletişimle, temelde de kadının sözde istediği şeyi vererek arzuyu öldürmeleri olarak açıklar. Haklıdır.

  Bilişsel Çarpıtmalar

  Bilişsel çarpıtmalar; iletişim halinde karşı tarafın “derindeki dogmatik inançlarıyla” çatışmanız sonucu size cephe almasıdır.

  Onunla iletişimde özellikle sinirlerinize hakim olmalısınız. Çünkü kadın nasıl duygusal atak geçiriyorsa erkek de fiziksel atak geçirebilir ve vurup kırabilir. Bunun tek yolu “anlık tepki” vermemek, gerekirse 15 dk sonra cevap vermektir. Zihinsel dokunulmazlığınızı geliştirmek temel hedefiniz olmalıdır.

  Prensibiniz her zaman karşı tarafın ne hissettiğini anlamdırması olmalı, o hisleri siz ona anlatmamalısınız. Dr. Aeron Beck bu konuda bilişsel çarptma örnekleri verir, podcastte geniş anlattım ama 1-2 tanesinden bahsedeyim:

  • Tehdit etmek! Bunu yapmazsan, seni pişman ederim. En önemli tahriktir, kişinin savunma modunu ateşler.
  • Mantıklı argüman önermek! Bu karşı tarafın özümsediği derin şemalarına zarar verir. Yani kişinin derindeki “otomatik düşüncesi” değişmez, onun yerine sizi yalanlar. Mantıklı argümanla mücadele edemediği yerde de “bunlar hep pseudo science”, “evrimsel mevrimsel süslü kelimelerle zırvalıyorsun”, “papağan gibi ezber bilgi hep bunlar” gibi karşılıklar verebilir. Özellikle zeki insanlarda da görülür. Örneğin Einstein, Kuantum Mekaniğini asla kabul etmemişti.
  • Otorite gibi davranmak! Bu da karşı tarafa “ben senden üstünüm, ne hissettiğin önemsiz” mesajını gönderir. Örneğin çoğu kişi üstlerini sevmez.
  • Dalga geçme ya da utandırma! Bu bir çeşit manipülasyondur, daha çok kadınlar yapar(erkekler ağlamaz di mi? Kadın düşmanısın vs gibi.) fakat siz de gidip kavga içinde “annenden sevgi görmemişsin, kaşarsın” gibi cümleler kurmayın. Kurarsanız da ilişkinizin uzun sürmeyeceğini göze alın derim.

  Makaleyi oylamayı ihtmal etmeyin, üye olarak siteye destek verebilirsiniz.

  İleri Okumalar:

  1. Aaron T.Beck – Bilişsel Davranışçı Terapi
  2. Jeffrey E. Young – Hayatı Yeniden Keşfedin
  3. Aaron Clarey – The Curse of High IQ
  4. Herb Goldberg –Aşk Kadınlar ve İlişkiler
  4.5 49 votes
  Makaleyi puanlamayı unutmayın.

  İlişkiler Üstüne Maskülen Tespitler sitesinden daha fazla şey keşfedin

  Son gönderilerin e-postanıza gönderilmesi için abone olun.

  Subscribe
  Bildir
  guest

  50 Yorumlar
  Inline Feedbacks
  View all comments
  DtVoice
  Ziyaretçi
  DtVoice
  2021-09-15 12:20 PM

  “Kadınlar zaman zaman açık iletişimi talep etse de duymak istedikleri asla söyleyecekleriniz değildir. Eğer o kadının sizden ne talep ettiğini bilmiyorsanız açık olmayın.” bu cümleden anladığım;kadınlar ara ara açık iletişim isterler fakat bu duygularınızı(seni seviyorum,sana aşığım,sana ölüp bitiyorum vs.) pat diye söyleyin anlamına gelmez çünkü açık olarak duymak istedikleri bu… Read more »

  DtVoice
  Ziyaretçi
  DtVoice
  2021-09-18 11:56 AM
  Reply to  Karanlikruya

  Tesekkur ediyorum. Başlarda hep siyah beyaz bakıyorduk. Zamanla sizler sayesinde griyi de görmeye başladık:)

  Selim
  Ziyaretçi
  Selim
  2021-12-08 10:55 PM
  Reply to  DtVoice

  Kadınlar açık iletişim de talep ederler aslında ama bu daha çok senin isteklerini aktarırken olmalı. Örneğin kadına karşı arzu duyuyorsan bunu dobra dobra göstermelisin kadın ilk başta savunmacı davrandığında da ona başka seçeneklerin de olduğunu hissettirmelisin. Kadınlarla iletişim kurarken mantıklı davranmalısın ama mantıklı konuşmamalısın ve doğru yaptığın eylemler yüzünden asla… Read more »

  mert
  Ziyaretçi
  mert
  2023-11-02 10:38 PM

  merhaba karanlık rüya geçen sene 1 kere buluşup friendzone yediğim kızla 7,8 ay önce,bu sene bir sürü ortak dersimiz var ve tekrardan karşılaştık kendisi utangaç ve göz göze gelince veya yanında arkadaşları varken başını öne eğip geçiyor neyse asıl soruma geleyim bu kızla tekrardan iletişime geçip denemelimiyim bu süre zarfinda… Read more »

  mert
  Ziyaretçi
  mert
  2023-12-08 11:18 PM
  Reply to  Karanlikruya

  Kızla bugün başbaşa denk geldik önceki seferler yanında birileri olunca konuşmasım gelmiyordu umursamıyordum ,konuştum bugün kızla şaka yollu giriş yaparak soğuk yaklaşır sanıyordum ama sıcak yaklaştı benden çok konuştu diyebilirim kızla denk gelince bu şekilde bir kaç konuşma daha yapıp mı kahve içmeye çağırayım yoksa direk ilk konuşmada hemen çağırmak… Read more »

  esqi
  Ziyaretçi
  esqi
  2023-11-19 4:30 PM

  Merhaba, İlk buluşmamızda telefonuma bakmak ıstediğini söyledi reddettim, sonrasında benzer testler uyguladı bana ama genelde düşmedim Ama tartışma sonralarında biz anlaşamıyoruz diyerek numaramı sildi ben de bu tarz durumlarda arayıp gönlünü alıyordum. en son planladığımız bir görüşme öncesi benimle görüşmek istemedigini söyledi ben de görüşeceğimizi söyledim ertesi gün arayıp gelmıyor… Read more »

  50
  0
  Would love your thoughts, please commentx

  İlişkiler Üstüne Maskülen Tespitler sitesinden daha fazla şey keşfedin

  Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

  Okumaya devam et