İçeriğe geç
Ana Sayfa » Aşırı Maskülen ve Feminen Çıkmazlar

Aşırı Maskülen ve Feminen Çıkmazlar

  Aşırı Maskülen ve Feminen Uçlar

  Sanılanın aksine bir çok erkek özel olmaya çalışırken aşırı maskülen ve feminen çıkmazlar ucundan birine girer ve hayatı boyunca debelenir. Yaptıklarının doğru olduğuna emindir ta ki belli bir yaşa gelip de başarısızlıklarının tümüyle baş başa kalana kadar.

  Öncelikle unutmayın uç bir noktaya gitmek demek bir o kadar yüksek dozaj tepki almak demektir. 2 tip erkek grubundan bahsedebiliriz. 1. tür kendini dark triad’a fazla kaptırmış, aşırı maskülen karakter sergileyen kişilerdir. 2. tür ise aşırı feminenlik gösteren, fazla duyarlı kesimdir. Her 2si de özel olduğunu sanır ama değildir. Karşılarında da bir o kadar uç karakterde kadın mevcutsa ilişki çıkmaza girer.

  Maskülenlik nedir?

  Maskülenlik zihinsel olarak dışa dönüklük, umursamazlık ve hırslı tavrı ifade eder. Şimdiki zamandansa gelecek daha önemlidir. Bu yüzden kendine yatırım yapar. Fiziksel açıdan ise yüksek testosteronun getirdiği kas, kemikli yüz, fazla kıl ve benzeri durumları ortaya çıkarır. Biz burada zihinsel tarafından bahsedeceğiz.

  Yanlış anlaşılmaları önlemek için belirtmem gerekir ki son dönemde bu kavram çarpıtılmaktadır ve zehirli maskülinite gibi yerlere çekilmeye çalışılmaktadır. Zehirli olan maskülinite değil, her uç gibi “aşırı maskülinitedir”. Mgtow olmaya bile sebep olabilir.

  Erkekte maskülenlik olması gereken bir şeydir ama dark triadı fazla kaçmışı kötüdür. Aynı aşırı-feminenliğe benzer. Aşırı feminenliğe sahip kadınlarda kendini beğendirme ortaya çıkar, beklenenin tersine özgüven düşüktür, bağımlı karakter durumu mevcuttur ve bu kişiler özgüvenlerini maskülen karakterin tersine fiziksel olarak ifade eder ve kendini cinsel obje olarak gösterebilir, sonuç olarak aşırı çıkarcı olur. (Bkz: Kadınlar çıkarcı, erkekler fırsatçıdır.)

  1. Tip: Aşırı Maskülenlik ve Olumsuz Sonuçları

  Aşırı maskülenlik de aşırı dışa dönüklük ve iç dinamiklerini kaybetme anlamına gelir. Kişide empati yeteneği azalır, kendi amacına ulaşmak için suç işlemeye bile meyilli olur. Alfa karakterler de bu özellikleri taşır, ya liderdirler ya da hapishanede ölürler. “Onunla yatacağım, buna köpek çekeceğim, bütün kadınlar kaşar zaten diyen bütün erkeklerin düşüşü hep sert olmuştur.”

  Fiziksel açıdan kadınlar yüksek testosteron çıktısı, gereğinden fazla kasa sahip erkekleri daha itici bulmaktadır. Fit, görsel olarak yüzücü vücuduna sahip erkekler daha çekicidir.

  Bu kişiler aşırı hırslıdır. Öyle ki anksiyete hayatlarını ele geçirir, kötü hissettiklerinde kazanmak ister, zaman zaman paraya veya bir ülküye aşırı bağımlılık duyarlar. Öfkeye kapılırlar. Bağımlı karakterde aşırı reaktör nitelik taşıyan kadınlar bu karakterlerden başta etkilense de zamanla soğumaya başlar çünkü dark triad’ın “psikoptik” tarafı kadınların sevgi ihtiyacını karşılamaz, kadın baskı ve kontrol altında hisseder.

  Ekek Kadın İlişkilerinde Aşırı Maskülenliğin Etkisi

  Erkeğin bu tavrı; kadınların bastırılmış nesnelliği yüzünden oluşturduğu “gerçeği kendi duygusal durumuyla yorumlaması” halini azdırır. Yani kadın, erkeğin aşırı masküken hırslı yapısından dolayı duygularını kontrol edemez hale gelir, mantık dışı düşünerek aşırı duygusal tepkiler verir. Bastırılmış hedef odaklanması yüzünden ise şimdiki zaman takıntısı körüklenir. Yani hırslı erkek gelecekten, kazanmaktan tutkuyla bahsederken, kadın şimdiki zamanda kalır, kaygılı bir tavır içine girer. [bkz: referans-1]Hele ki aşırı maskülen ve aşırı feminen tarafların ilişki facia ile sonuçların. Kadın günden güne iyice bağımlı hale gelir, erkekse acımasızlığıyla bunu körükler. İlişki bittiğinde her 2 taraf da tükenmiş hisseder. 2 taraf da birbirini anlamaz, anlamaya da çalışmaz. Biri saldırgan diğeri içeri kapanıktır ve sonuç hüsran olur. 2 tarafın birbirine yakın karakter göstermesi ve homogami anlaşmanın ilk koşuludur. Bunun yanında bir diğer gösterge “5 büyük kişilik özelliğidir.” Aşırı maskülen ve aşırı feminen kişiler alttaki ortak kümelerde birleşemezler.

  1. Gelişime açıklık
  2. Dışa Dönüklük
  3. Öz denetim
  4. Duygusal dengesizlik
  5. Uyumluluk

  Aşırı maskülenlik tamamen kötü müdür? Üstte bahsettiğim gibi “uçlardan biri” işte budur. Modern dünyada kazanacaklarınız: iş-ev-araba, belki ün olacaktır. Kaybedecekleriniz: paylaşım-iç huzur-çocuk-iyi bir eştir. Bu kişiler kendilerini eşsiz sanırlar fakat huysuz bir dede olarak ölürler.

  Burada belirtmek gerekir ki erkeğin farkındalığı kadar kadının da geleneksel tavırlarından(içe kapanıklık, aşırı duygusallık, suçlayıcı tavır, sorumluluk almama vb.) uzaklaşması iyi bir ilişki için şarttır. Bu nitelikler yoksa ilişki her durumda kötüye gider. Kadın her durumda başta kurtarılmış hissetse de zamanla kendini mağdur hisseder. Bu durumu anlamak için Nuri Bilge Ceylan – “Kış Uykusu” filmini özellike öneririm.

  2. Tip: Aşırı Feminen Erkek Karakter

  Diğer uçta ise feminen özellikleri ağır bastan, kırılgan, kadınları elde etmek için içten pazarlıklı, arkadaşım da olsa ortam oluşursa yatarız, hepimiz kardeşiz diye düşünen, olaylara çok ses çıkartamayan erkek tipolojisi mevcuttur. Bu kişiler aşırı eşitlikçidir, her konuda erkeğin iç dinamiklerine uygun olmayacak kadar duyarlıdırlar. Rekabet yetenekleri yok denecek kadar azdır ama aşırı feminenliğin getirdiği özgüven problemi ve haset gibi duygular barındırırlar. Bu kişiler zamanlarını hep eğlenerek geçirirler. Çevrenizde gördüğünüz grup içindeki Taylan bu adamdır. Maalesef bunlar maskülenlik tepkisiyle oluşmuş bir taraf. etki-tepki durumu da diyebiliriz. Her tez aynı zamanda kendi anti-tezini oluşturur “Eşcinsellikde bununla ilgilidir.

  Kazanacakları: dostluk, paylaşım, yardımlaşma iken kaybedecekleri “büyük başarılardır.” Düşük maskülenlikten ötürü kadınları etkileyemezler ve tutkulu ilişkileri olmaz. Para-ev-iş konusunda yükselemezler. Yaşlandıklarında zamanlarını boş geçirdiklerini ve hiç bir zaman tutkuyla sevilmediklerini düşünürler. Güzel anılar birikmiştir ama üretememişler ve geride bir eser bırakamamışlardır. Bu kişi de yalnız bir dede olarak ölür.

  Kısacası her 2si de yalnız ölür, dağılabilirsiniz. Tamam şakaydı.

  Kısaca;

  Doğru bildiğiniz bir şey kendi başına tek doğru olmayabilir ya da kabullenerek sonuçlarına katlanmanız gerekir. İyi bir hayat için dengeli yaşamak esastır. Uçlarda dolaşırsanız, karşılığı uçlarda bir sonuç olacaktır. `Schopenhauer` da benzer bir şeyden bahseder. Nereye kadar çalışacaksınız size ne sağlayacak? “Büyük bir hırsla anı üretmeden yaşadığınızda veya gününüzü gün edip anıları elinizde tutamadığınızda yaşlılıkta geriye hiç bir şey kalmayacaktır.

  Biraz siz davranışlarınızın farkında olmalısınız, biraz da kadın bunun farkında olmalı ki klasik, başarısız bir ilişki yörüngesinden doğru nitelikli ilişkiye yönlenebilin.

  Yaşarken kendinize şunu sormalısınız:

  1. seçenek: Hırslarınızla ve dışa dönüklüğünüzle iç dinamiklerinize kör olarak her şeyi elde ettiğiniz ama mutlu olmadığınız, her kadın başta size deli gibi aşık olsa da bir yerde sizi terk ettiği bir yaşam mı?
  2. seçenek: Hiç bir şey üretmeden, aşırı duyarlı fakat hiç bir şeyin tam tadına varamadan, hiç bir kadının dikkatini çekemediğiniz silik bir yaşam mı?
  3. bir seçenek var ama bunun formülü belirsiz. belki de bu insan olmak için hayatınızı harcarsınız? Kim bilir?

  (Makaleyi oylamayı ihmal etmeyin)

  İleri okumalar için kaynaklar

  • Dr. Herb Goldberg – Aşk, Erkekler, Kadınlar ve İlişkiler, Totem Yayınları
  • Dr. Alfred Adler – İnsanları Tanıma Sanatı, Cem Yayınevi
  • Schopenhauer – Yaşam Bilgeliği Üzerine Aforizmalar, Türkiye İş Bankası Yayınları
  4.5 61 votes
  Makaleyi puanlamayı unutmayın.

  İlişkiler Üstüne Maskülen Tespitler sitesinden daha fazla şey keşfedin

  Son gönderilerin e-postanıza gönderilmesi için abone olun.

  Subscribe
  Bildir
  guest

  28 Yorumlar
  Inline Feedbacks
  View all comments
  Han
  Ziyaretçi
  Han
  2021-11-22 4:51 PM

  ”Yaşlandıklarında zamanlarını boş geçirdiklerini ve hiç bir zaman tutkuyla sevilmediklerini düşünürler.” That shit hits hard.

  Rottiminarot
  Ziyaretçi
  Rottiminarot
  2023-01-29 1:15 AM

  Kız arkadaşım ben eski seni özledim eskisi gibi değilsin diyor. Ben de bunu onun davranışları yüzünden oldugunu ve kendisinin de öyle oldugunu soyluyorum. İliski catısmaya dondu.

  Galileomusgila
  Ziyaretçi
  Galileomusgila
  2023-10-10 3:54 PM

  Abi selam, ben de iliskilerimde kız arkadasımı aldatmazsam o beni terk edecek veya arzusu sonecek gibi bir dusunce oluyor. Aynanda birden fazla kızla konusup sevısınce daha ıyı hıssedıyorum kendımı. Neden olabilir nasıl cozerım.

  28
  0
  Would love your thoughts, please commentx

  İlişkiler Üstüne Maskülen Tespitler sitesinden daha fazla şey keşfedin

  Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

  Okumaya Devam Edin