İçeriğe geç
Ana Sayfa » İlişkilerde Evrim Etik’e Karşı

İlişkilerde Evrim Etik’e Karşı

  İlişkilerde Evrim, Etik’e Karşı

  İlişkilerde evrim etik’e karşıdır. Siz uyumlu eşi seçmediğiniz ve doğru ilişkiyi sürdürmediniz sürece anlaşamazlar ve evrim etiğe karşı her zaman kazanır. 

  Evrim Acımasızdır

  Bir ilişkide evrim; uyumsuz erkek ve kadın için acımasızdır. Çünkü sonraki nesille ilgilenir, sizin öneminiz yoktur. “Robin Baker” Sperm Wars kitabında savaşlar ve esirler üstünde acımasız bir örnek vermektedir: “Etik davranan bir asker esirlere tecavüz etmemeyi seçer ve ertesi gün ölebilir ama güçlü olan zorla sahip olarak  kendi ertesi gün ölse de genleri aktarmış olur.” Etik değil, iğrenç bir şey ama evrimle çelişiyor demiştik. Birinin genetik yapısı devam eder, diğeri elenmiş olur ve 5 nesil sonra bu kararın doğru veya yanlış olmasının önemi kalmaz.

  Kadınlar ise kendi avantajı için en uyumluyu seçer (Kadın çıkarcı, erkek fırsatçıdır). Devamlı aldatma eğiliminde, hipergamide boğulmuş bir kadın hep en iyisini arayarak belki iyi çocuk için doğru geni seçebilir ama psikolojisi kayacağı için o çocuğa bakamayacak hale gelecektir. Bu seçim; çocuk için iyi, kadın için kötüdür (Yani şahsın önemi yoktur). Etikten uzaklaştıkça sosyal bir varlık olduğu için kötü hissedecektir. 

  Erkekte de sonuçlar farklı olmayacaktır ama tek bir avantajı var ki doğurduğu çocuğun yükünü çekmek zorunda değildir. Çünkü çocuğuna kadın gibi yüksek miktarda oksitosin salgılayarak güçlü bir bağ duymaz, o sebeple süreci daha iyi kontrol edebilme yeteneğine sahiptir. Bunu da ilgili yazı” dizisinde uzun uzun açıklamıştık.

  Kısaca şöyle diyebiliriz etik “şimdiki zaman ve doğru psikolojiyi, evrim ise fizikselliği ve gelecek zamanı temel alır ama sosyal sınırlarımız sebebiyle sınırsız evrimsel seçim psikolojimize mal olabilir.” Tam tersi sadece minnet için bir insanla birlikte olmak da kötü nesillere ve yine arzu içermeyen bir ilişkiye sebep olabilir, doğru ihtimalleri azaltır. Demek ki her 2’si de tek başına yetersizdir.

  Fahişelik ve Evrim

  Erkeklerin sperm yayma isteği evrimsel olarak fahişelik kavramını da ortaya çıkartmıştır. Yani arzuyu kendi değerlerinizle yaratamıyorsanız parayla elde edebilirsiniz. Doğada bile dişi Kapuçin Maymunları gümüş plakalar karşılığında cinsellik yaşamaktadır veya dişi maymunlar tımarlanma karşlığında cinsellik sunmaktadır. Altta biraz da insanlara yansımasına bakalım.

  Kısa Bir Hikaye

  Şöyle basit bir Türk filmi senaryosu düşünerek evrimsel ve etik açıdan irdeleyelim:


  “Tek çocuklu aile babası patronunu korumak için patronun işlediği bir suçu üstüne alıyor ve hapise giriyor. Patron da bunun karşılığında ailesine yardım ediyor ve karısıyla yakınlaşıyor. Karısı da patrondan güçlü-zengin bir erkek olduğu için etkileniyor, birlikte oluyorlar ve hamile kalıyor. Kocası döndüğünde bile karısı patronunu bırakmayı tercih etmiyor fakat patron evliliği bozulmasın diye kadını istemiyor. Kadın da hiç bir şey olmamış gibi kocasıyla devam ediyor.”


  Bu senaryo evrimsel açıdan doğru mu? Evet doğru. Kadın, kaynakları güçlü olanı tercih etti fakat adamı tam kafesleyemediği için sonuca ulaşamadı. Kocası ise hata yaptı, çünkü başka bir erkeğin suçunu üstüne alarak aslında ailesi için fedakarlık yapayım derken güçsüzlük gösterdi.

  Evrim mi, Etik mi?

  Bunun sonucunda 5 durum oluşabilir. Kazanan ve kaybedenlere bakalım:

  1) Adam durumu fark etmedi, o vakit aldatan kadın yazı dizimizde bahsettiğimiz gibi kadın güçlü genler için patronun genlerini kullandı: Doğan yeni çocuk kazandı, eş aldatılarak kaybetti ve başka bir çocuğa babalık yapacak, kadın iyi bir gen seçti ama duygusal olarak yıkık durumda. Patron kazandı, çünkü genleri başka bir kadınla taşındı. Evrim stratejisine uygun bir hamleydi ama etik açıdan yanlıştı.

  2) Adam durumu fark etti ve gitti patronu namus davasına öldürdü. Adam hapise girdi, kadın hem kocasından hem aşık olduğu sevgilisinden oldu, hem ailenin sahip olduğu çocuk hem de patronun çocuğunun geleceği karardı. Çünkü hem kocası hapiste hem de kadın psikolojisi bozuk olarak yalnız başına kaldı. Daha kötüsü patronu öldürmesi onca işçinin ve patronun ailesinin de ortada kalmasına sebep oldu. Adamın kararı hem evrimsel hem etik açıdan yanlıştı.

  3) Adam durumu fark etti, gitti kadını öldürdü. Patron kadından kurtuldu ama kadın öldüğü için genlerini aktaramadı, eşi yine hapise düştü ve öz çocuğu ortada kaldı. Hem evrimsel hem etik açıdan yanlıştı.

  4) Adam durumu fark etti, durumu ispat etti ve karısını boşadı. Anne hem sevgilisinden hem eşinden oldu ve yalnız kaldı. Eğer patrondan çocuk doğarsa patron yine kazandı, çünkü güçlü genler aktarılmış oldu. Boşanma sebebiyle velayet muhtemelen babaya verildi. Evrimsel ve etik açıdan doğruydu.

  5) Adam dayanamadı ve intihar etti. Evrim açısından 2. seçenekten daha mantıklı bir seçim. Çünkü patron yaşıyor ve hala kadına çocuk için maddi destek sağlama ihtimali var. Etik açıdan baktığımızda ise çok kötü bir seçim. Çünkü hikayedeki suçsuz insan ölmüş oluyor. 

  Yorumlayalım:

  Bu senaryoda amaç patronun her durumda yaşaması, kadının ise cezalanması formatında olmalıdır. Evrimsel açıdan baktığımızda 3. Seçeneğin en kötüsü olduğunu görürüz çünkü iyi genlere sahip patronun öz oğlu doğmadan ölüyor, aynı zamanda diğer ailenin öz evladı açıkta kalıyor ve hikayedeki en fedakar kişi hapise düşüyor. Yani gelecek neslin(hem öz oğullarının hem patronun oğlunun) hayatı kötü etkileniyor.

  Özetleyelim

  Sonuç olarak uyumsuz bir eş seçimi veya sonrasındaki yanlış hamleler sonucunda hiç bir durumda etik kazanamaz ve evrim galip gelerek erkeği olumsuz etkiler. Özellikle sosyal statü ve geliri düşük olan insanlar arasında bu farklılık iyice belirgin hale gelir. Hikayede de görüldüğü gibi böyle bir durumda en güçlü gen yani “patron” -2. seçenek hariç- hep kazanıyor, başarı oranı %80…

  Eş seçimi yaparken ve ilişki sürecinde her zaman evrimsel ve etik davranışı bir arada değerlendirmemiz bu sebeple önemlidir. Denge önemlidir.


  Twitter

  4.6 29 votes
  Makaleyi puanlamayı unutmayın.

  İlişkiler Üstüne Maskülen Tespitler sitesinden daha fazla şey keşfedin

  Subscribe to get the latest posts sent to your email.

  Subscribe
  Bildir
  guest

  9 Yorumlar
  Inline Feedbacks
  View all comments
  ariana bılıbende
  Ziyaretçi
  ariana bılıbende
  2020-05-16 4:14 PM

  çok güzel bir yazı olmuş

  yılmaz
  Ziyaretçi
  yılmaz
  2020-05-17 8:07 AM

  üstad ekşide hayal etmek ile ilgili olan son entryini yarabandı ilişkilerinde de geçerli sayılabilir mi? sonuçta o psikoloji ile birine sarıyoruz sırf beynin nöron ağı zayıflasın diye yani bir nevi acı geçsin diye başlanan ilişki bununla ilgili midir? sen ona inanıyorsun diye midir?

  Adsız
  Ziyaretçi
  Adsız
  2020-07-06 11:39 AM

  Patronun geninin iyi olduğu kabulu nereden geliyor? Evet kaynakları var ve bunları elde edip koruyabildiğine göre zekası iyidir. Ancak sağlık sorunları olabilir ve bağışıklık sistemi açısından genleri sıradan bir adama göre zayıf kalabilir. Hatta şanslı doğduğu olasılığını da katarsak zekası da belki oldukça sıradan. Adam kaynaklarını harcamadığı sürece çocuğa hiçbir… Read more »

  sunmoon
  Ziyaretçi
  sunmoon
  2023-04-18 2:58 PM
  Reply to  Karanlikruya

  Yok çok boş adamlara sadeec parası için birlikte olanlar var para arzuyu satın almaz sadece kullanır kadın onu. Sadece parası var diye en iyi olduğu malum değil statü para her an kaybedilebilir şeyler asıl aktaracağı genlerdir yaşlı hasta çirkin ama statüsü yüksek biri de olabilir

  Atakan
  Ziyaretçi
  Atakan
  2023-01-20 10:28 AM

  Evrim ve etiğin çeliştiği bir diğer noktada şu değil mi? Erkek olarak 20’lerimizde kısa süreli ilişkiler peşindeyiz, kızlar ise kaliteli erkekten uzun süreli ilişki almak peşinde. Feminen bir kızdan önce seks aldık ve o bizden uzun ilişki almayı beklerken onu reddettik. Bu durumda o kızın body count’unu arttırmış oluyoruz. Belki… Read more »

  Ladyy
  Ziyaretçi
  Ladyy
  2024-05-04 3:53 PM

  Umarım etik yani insanı değerlerimiz doğamıza baskın gelir

  9
  0
  Would love your thoughts, please commentx

  İlişkiler Üstüne Maskülen Tespitler sitesinden daha fazla şey keşfedin

  Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

  Okumaya Devam Edin