İçeriğe geç
Ana Sayfa » Kadın Gibi Düşünen Erkekler

Kadın Gibi Düşünen Erkekler

  Kadın Gibi Düşünen Erkekler

  Cinsel devrim gerçekleşmeden önce kadınlar evlliliği bir çıkış kapısı olarak görürdü. Toplum da bu yöndeydi. Erkekler çalışmaya, güçlenmeye programlanırdı. Artık bu paradigmalar değişti.

  Bu strateji her ne kadar erkek cinsel stratejisine uygun olsa da kadınlar için değildi. Çünkü arzudan çok minnete göre eş seçiyorlar, yani staütü ağırlıklı evlilikler yapıyorlardı. Cinsellik yaşayan kadınlar heleki gayri meşru bebek sahibiyse toplumdan dışlanıyordu. Özellikle Esther Vilar ve Pavese bunu sık sık eleştirmiştir. Etkisi azalsa da “kadınlar paralı erkeği tercih eder” düşüncesi de bu dönemden gelmektedir. Şurada uzun uzun anlatmıştık.

  Cinsel devrim sonrası, büyük toplumsal değişmeler oldu, yasalara ve günlük yaşama da yansıdı. Hatta sosyolojide de büyük gelişmeler yaşandı.

  Klasik sosyolojide insanlar nesne gibi görünürdü. Özellikle Marx ve Durkheim da bunu görürüz. Örneğin Durkheim; toplum bireylerin toplamından büyüktür ve bireylere yön verir demiştir, Marx ise komünist manifesto ile ekonomi üstünden toplumsal bir yapı tanımlamış ve bireyi çokça ihmal etmiştir. Çoğunlukla haklı olsalar da atladıkları şey insanların küçük gruplarda etkileşim yoluyla değişebilecekleriydi.

  Cinsel devrim ve feminizm Marx’ın kuramlarından etkilense de bir taraftan da sembolik etkişime tutunmuştur. Buradan da toplumsal cinsiyet kuramı geliştirilmiştir. Toplumsal cinsiyetse kadınlara feminenlik yapay olduğunu savunurken; erkeklere de maskülenlik yapaydır, güçlü olmak zorunda değilsiniz mesajını vermektedir. Baktığımızda toplumların nasıl da paradigmalar tarafından yönetildiğine bireysel kararların geçersiz olduğuna güzel bir örnektir.

  Sonunda geldiğimiz nokta da üstünlük erkeklerden kadınlara geçti. Bunu yaparken de sosyal psikolojide `tutum` değiştirmek dediğimiz yöntemle propaganda uygulandı. Maskülenite devamlı karalandı. Erkeğin ayarlarıyla oynandı ve yeni nesillerde maskülenite kötü bir şey olarak yerleşti. İngiliz psikoloji derneğinin de çıktığı itirazlarla bunu anlatmıştım.

  Sonuçta Z jenerasyonunun bu kültürden ne kadar uzaklaştığını görebilirsiniz. Kendini eğitmeyen, neredeyse 30 yaşına kadar babasından annesinden para alan, işi gücü olmayan buna ihtiyaç duymayan, devir değişti diye düşünerek kadın cinsel stratejisine uygun, “beni ben oluğum için sevsinler” modunda erkekler yetişti. Kadınlar gelişirken erkekler geriledi ve aradaki makas iyice açıldı. Bunların diğer çıktısı da incel‘ler oldu.

  Ortaya çıkan tabloda erkek bile kendi cinsel stratejisini küçümsedi. Yani gelişmek, para kazanmak, “erkek” olmak itici bir kavrama dönüştü. Beni ben olduğum için sevsinler diye düşünüp kendi vücuduna bile özen göstermeyen nesiller yetişti. Sonuçta da feminenleştiler. Kadınlar ise tam tersi eğitim ve statü kazanmaya yönlendirildi. Bu sebeple evlilik sadece bir çıkış kapısı olmaktan çıktı fakat bu seferde de kadınlar biyolojik özlerinden uzaklaşıp, bunu küçümsemeye başladılar. Gelinen noktada Avrupa’da ve İzlanda’da %42 ve %72 gibi oranlarla bekar-anne oranları artış gösterdi. Çünkü bekar anne olma özendirildi, aile yapısı karanlandı, özellikle feministler tarafından ataerkil bir kurum olduğu ve kadınların tek başına güçlü oldukları propagandası yapıldı.

  Erkekler kendi rollerini küçümseyerek bir uca, kadınlarsa diğer uca gittiler ve cinsel stratejilerinden uzaklaştılar. Bunun sonucu olarak kadınları evlenmeye razı etmeye çalışan, çünkü başka kadına ulaşamayan güçsüz, erkek olmaktan uzak nesiller yetişti.

  Günümüzde erkekler maalesef kendi cinsel stratejilerini bile unutmuş durumdadır, burada paradigmaların kadın cinsel stratejisini öncelediğini görüyoruz. İnsan tarihinde genel problem de hep bu olmuştur. Terazi ya erkek ya da kadın tarafındadır. Eşitlikçi görünen feminizm bile bu tuzağa çekilmiş ve aynı dinler gibi anlaşılmak istendiği gibi yorumlanmıştır. Feminizme neden katılmıyorum konusunda açıklamıştım, 80lerde misyonunu tamamlayan bir ideolojiyi savunmak, sadece erkek-kadın ayrıştırmasına ve de kadını devamlı mağdur olarak göstermeye neden olur. Yani suçu erkeklere atmaktan başka bir şey değildir. Geçen bir twitter floodu başlamıştı. Programlama konferansındaki kadın oranı %1miş ve konferans açıklamasında kadınların katılmadığı söylenmiş, yoksa kadınlara özel bir yasak haliyle yok. Feministlerin itirazı şöyleydi: “kadınlar da teşvik edilsin!” İşte bunun sonu fırsat eşitliği değil maalesef mutlak eşitliktir.

  4.8 40 votes
  Makaleyi puanlamayı unutmayın.

  İlişkiler Üstüne Maskülen Tespitler sitesinden daha fazla şey keşfedin

  Subscribe to get the latest posts sent to your email.

  Subscribe
  Bildir
  guest

  67 Yorumlar
  Inline Feedbacks
  View all comments
  Albatros
  Ziyaretçi
  Albatros
  2022-03-17 10:40 PM

  Maskülenitenin azalmasının temel nedeninin ya da ilk sebebinin propaganda olduğunu düşünmüyorum. Testosteron seviyesi erkeklerde en az 40 yıldır düşüşte. Obesite, hareketsiz yaşam tarzı, erkeklerin fiziksel güç gerektiren işleri daha az yapması temel sebep bence. Tabii buna bağlı olarak feminenleşen erkeklerin yaptığı propaganda da hâliyle feminence olacak. Bir noktadan sonra bu… Read more »

  Albatros
  Ziyaretçi
  Albatros
  2022-03-17 11:09 PM
  Reply to  Karanlikruya

  Tavuk mu yumurtadan çıkar yumurta mı tavuktan olayına benzetiyorum ben. Ama erkeklerin yukarıda saydığım yaşam tarzı değişiklikleri sonrası maskülenitenin azalması sonucu feminizmin çıkıp güçlendiği fikri daha hoşuma gidiyor. Erkekler fiziksel olarak zinde/güçlü olma özelliklerini kaybettikten sonra bu uyuşukluğun düşünce yapılarına da sirayet etmesi süreci olarak görüyorum ben toplumsal değişimi. Belki… Read more »

  Albatros
  Ziyaretçi
  Albatros
  2022-03-18 12:11 AM
  Reply to  Karanlikruya

  Toplumsal yapının değişimini en çok etkileyen faktör son yüzyıllarda bilim-teknolojidir bence. Kas gücüne dayalı işlerin azalması, erkeğin güçlü olmasına gerek kalmaması dolayısıyla güçsüzleşmesi/testosteron kaybı ve feminenleşen toplum.

  Albatros
  Ziyaretçi
  Albatros
  2022-03-18 12:33 AM
  Reply to  Karanlikruya

  Ben hipotezimi “maskülenitenin kaybolmasının en büyük sebeplerinden biri testosteronun azalmasıdır” üzerine kurdum. Eğer buna katılıyorsan, devamı aşağıda. İlk mesajımda “Obesite, hareketsiz yaşam tarzı, erkeklerin fiziksel güç gerektiren işleri daha az yapması” yazmıştım. Testosteronun yıllardır niye her nesilde düştüğü ile ilgili araştırma yaptığımda bu sebepleri gördüm. Bu yaşam tarzı değişikliğinin de sebepleri… Read more »

  Albietn
  Ziyaretçi
  Albietn
  2022-03-19 1:32 PM
  Reply to  Karanlikruya

  Hocam 1950lerde kas gücüne hala ihtiyaç duyuluyordu. En azından bilgisayarlar yoktu. Ofiste çalışan sayısı azdı. Örnek vereyim en azından ekmek almak için bakkala gidiyordun. Şimdi yemeğini de evine çağırtıyorsun. TVler yeni icat edilmişti. Bilgisayar oyun bağımlılığı yoktu çünkü oyunlar yoktu. Teknolojik gelişmeler her dönem olsa da gelişim hızı 1950-2000 arasındaki… Read more »

  Noname
  Ziyaretçi
  Noname
  2022-08-28 12:34 PM
  Reply to  Albietn

  Feminist propaganda sandığımızdan çok çok daha güçlü. Çocukluğumdan beri çevremde erkeği çok hata yapan, kadınsız yapamayan, beceriksiz varlık gibi gösterdiler hep. Ben Azerbeycandanım. Çocukluk dönemimde bizde fastfood zincirleri yoktu pek. Hatta internet ve teknolojinin bile o kadar gelişmediği ilçede geçti çocukluğum. Bundan dolayı feminist propagandanın internet ve teknolojiden bile güçlü… Read more »

  Poseidon
  Ziyaretçi
  Poseidon
  2023-07-05 1:11 PM
  Reply to  Noname

  Noname adlı arkadaşımız son noktayı koymuş. Albietn arkadaşımız ise feminist propagandaya o kadar maruz kalmış ki artık toplum mühendisliğinin kullanıldığından bile haberdar değil. Artık normal hale gelmiş bu yaşananlar. Cidden yaşadığımız dünya kocaman bir george orwell 1984 romanına dönmüş durumda. Tenceredeki kurbağa gibi ısıta ısıta kadınların maskülen, erkeklerinse feminen olmasını… Read more »

  Worldchamp
  Ziyaretçi
  Worldchamp
  2022-04-21 5:18 PM

  Hocam ben dövüşçüyüm. Hedefim dünya şampiyonluğu. Şuan bundan başka düşünmüyorum antrenmanlarda çok keyif alıyorum kızlarla yakınlığım yok istekte yok hedefe ulaşana kadar. İstek yok derken kız fırsatı olursa yanlarım olursa olur olmazsa ekstra çaba harcamam diyorum. Arkadaşlarım yanlış diyor. Senin fikrini de almak istedim teşekkür ederim

  Poseidon
  Ziyaretçi
  Poseidon
  2023-07-05 1:13 PM
  Reply to  Worldchamp

  Arkadaşların bir kızla konuşmadan duramayacak kadar ezik insanlar. Bu tarz insanların tek ortak bir yanı vardır en tepeye asla ulaşamazlar. Kadınlara ve kadınların onlara sağladığı feminen enerjiye ve dopamine o kadar bağımlılar ki acıyorum bu tarz tipleri gördükçe.

  GADDAR KERİM
  Ziyaretçi
  GADDAR KERİM
  2022-08-27 11:05 PM

  Feministlik algısı, eşitlik gibi erkeğin aslında eşitsizliğin altında ezildikçe bu düşünceler devam edecek. Eş seçiminde hipergami düşüncesiyle seçen kadınlar. Ağır işlerde:askerlik, maden, inşaat, orman işinde çalışmazlar ama hep mağdur olurlar. Evliliği iş olarak görüp 3 gün evli olduktan sonra boşanıp erkeği ömür boyu sömürür. Kadınlar dünyaya yatmaya gelmiş. Bir de… Read more »

  Umar
  Ziyaretçi
  Umar
  2022-12-08 12:11 PM

  Belki de birkaç bin yıldır neden tırnak içinde erkek hegamonyasinın bir taraftan ne kadar gerekli bir zorunluluk bir yandan da yaptığı hataları görmemiz için şu içinde yaşadığımız zamanları görmemiz gerekiyordu. Dedemin bir lafı var devir kötü diye. Enteresan zamanlardan geçiyoruz. Her erkeğe bir kadın vaadi son yüzyılın erkeklere, topluma ve… Read more »

  Poseidon
  Ziyaretçi
  Poseidon
  2023-07-05 1:15 PM
  Reply to  Umar

  Gerçekten çok haklı bir yorum. Bu devir bize hem çok kolay bir rekabet ortamı sunuyor hem de maskülenitenin değerini hatırlatıyor.

  İsimsiz
  Ziyaretçi
  İsimsiz
  2023-01-08 2:25 AM

  Merhaba karanlıkruya sana bir şey sormak istiyorum 18 yaşında bir kızla takılmak nasıl olur ben 24 yaşındayım kız sinifta kalmış lise 4 e gidiyor ve kaldığım şehrin yerlisi ben seneye gidiyorum bı sorun teşkil eder mi yaşını tanistiktan sonra öğrendim kızı tabak yapayım mı yaştan dolayı biraz tereddutteyim kiz memleketimden… Read more »

  SekErkek
  Ziyaretçi
  SekErkek
  2023-02-17 8:53 PM

  Karanlık rüya alfalıkla ilgili bir şey sormak istiyorum. Şimdi bir kadınla iş cinselliğe geldi . Cinsel ilişkiye girmelimiyim . Atıyorum yiyiştik ve sex yapmak istemedim ve bıraktım ben hatalı mi olurum . Bu benim kafa mı karıştırıyor . Bir tarafım günah olur mu , bir tarafımda bunu yapmasam kadınların kuklası… Read more »

  67
  0
  Would love your thoughts, please commentx

  İlişkiler Üstüne Maskülen Tespitler sitesinden daha fazla şey keşfedin

  Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

  Okumaya Devam Edin