İçeriğe geç
Ana Sayfa » Kadınların İlişkiden Bekledikleri Nedir?

Kadınların İlişkiden Bekledikleri Nedir?

  Kadınların İlişkilerden Bekledikleri Nedir?

  Bazen bunu kadınlara soranları görüyorum: Ayşe bir erkekten ne beklersin?

  Böyle soruları birçok kadına sorarsanız alacağınız cevap genelde aynıdır. Erkeklerin aksine dürtüyü değil, uzun süreli ilişki paternini karşılayan; yani güveni karşılayan yanıtlar verdiklerini görürsünüz. Çünkü milyonlarca yıllık kadın evrimi hayatta kalabilmek, çocuğuna bakabilmek için hep güveni ön planda tuttu, dürtüyü ise örtük mesaj olarak verdi. Tam tersi olsaydı şu an bütün insanlar erkek olurdu. Örneğin eşcinsel erkeklerde seçim neredeyse yoktur ve çokeşli ilişkiler yaşanır. Çünkü “kısa süreli” eş seçimi ön plandadır.

  Kısa ve Uzun Süreli İlişkiler

  Şuradaki makaleye bakarsanız; kadınların temel beklentilerinin fiziksel nitelikler/statü/güven olduğunu görürsünüz. 3ünü de sahip olan erkekler cinsel seçilim piyasasında lideriktedir.

  Kısa süreden anladığımız genellikle dürtü odaklı, tek gecelik ya da cinselliğin ön planda olduğu ilişki türüyken, uzun sürede cinsellik yanında paylaşım, birlikte yaşam, sadakat da ön planda olur. Erkek testosteron etkisiyle ve sperm ucuz olduğu için kısa süreli ilişkiyi daha çok amaçlar, bu yüzden kadın görseli erkek için daha çekicidir. Kadın ise güvenlik, sağlayıcılık, bebek bakımı sebebiyle uzun süreli ilişkiye daha dönüktür.

  Bir makaleden örnek verelim:

  Şu makalede yapılan araştırmada erkeklere ve kadınlara “beden-yüz-statü-iyilik-canlılık” üstünden 10 puanı dağıtmaları istenmiş, kısa süreli ilişkide kadınların beden ve yüz güzelliğine yakın ve en çok puanı verdikleri, bunu statünün izlediği ve en sonda da kibarlık-canlılık gibi lüks niteliklerin ön planda olduğu görülmüş. Hatta ilginç olan en az kibarlığın puan alması olmuş. Hep ne diyoruz? İyi erkek olmak sizi çekici yapmaz. Uzun süreli ilişkilerde ise durum daha ilginç iyilik>yüz>statü>beden>canlılık şeklinde puanlanmış. Oldukça anlaşılır çünkü uzun sürede öncelik “sağlayıcılık” ve ardından “genetik materyal” oluyor. Eğer o erkek iyi biri değilse bilinçli veya bilinçdışı şekilde sağlayıcılık düşünmüş kadınlar. Yalnız genetik materyali de tamamen yok saymamışlar. Erkeğin fiziksel özelliklerinin önemini farklı makalaler üstünden önceden de şöyle açıklamıştık. Ne ilginç ki benzer sonuçlar çıkmış.

  Erkeklerde durum beklendiği gibi kısa sürede otomatik olarak beden; yüz dahil her şeyin önüne ezici şekilde geçmiş. Statü en önemsiz kriterken, iyilik 1 puan da olsa değer almış. Bunu şöyle de yorumlayabiliriz. Cinsellik odaklı durumlarda yüz güzelliği erkek için önemsizleşebiliyor, her 2sine de yakın puan vermediği için belki de erkek yüzü güzel olan kadına ulaşmayı daha zahmetli buluyordur. Erkeğin temel 2 beklentisinin kadına “kolay ulaşılabilirlik” ve “çok çekici/güzel” kadın  olduğunun hatırlanması gerek.

  Şekil: Kadın ve erkeğin ilişkide beklentileri [ref]
  Son olarak her 2 tarafın da uzun veya kısa süreli ilişkide yüz güzelliğine önem verdiği görülüyor, makalede bunun fenotip özellikleri sinyallediği ve sağlık göstergesi olduğu belirtilmiş. Vücut şekile sokulsa da yüzün sinyalledikleri ancak plastik cerrahi müdahelelerle düzeltilebiliyor. Bu yüzden niteliklerimizi önce yüzümüzle sinyalliyoruz. Önceden açıkladığım gibi kadınların kozmetik ve estetik sektöre bu kadar yatırım yapması şaşırılacak bir durum değil.

  Statü konusunda ise erkek ancak uzun süreli ilişki kadından az da olsa yakın sosyal seviye bekliyor, oysa kadın uzunda daha fazla olmak üzere kısa sürede statüye hep temel bir puan vermiş. Demek ki Veblen hala haklı. Zenginlik göstergeleri önemli ve her 2 taraf da uzun süreli ilişkide kendi sosyo-ekonomik durumuna yakın nitelikler bekliyor. Hatta öyleki kadın çok zenginleşirse ve statüsü yükselirse, istekleri anormalleşiyor, İsveç gibi eşitliğin sağlandığı ülkelerde CEO’ların daha çok boşandığını görüyoruz.

  Kadınlar İlişkide Sadece Güven Mi Bekler?

  Kadınların sadece “güvendiğim, düzgün iyi bir erkek beklentisi” açıklamalarının bilimsel olarak da sadece uzun süreli ilişkide geçerli olduğunu görüyoruz. Erkek cinsellikte sonuç odaklıdır çünkü tek faza sahiptir(24 sa. cinsellik). Ne istiyorsun diye sorduğunuzda; size “sarışın olsun, büyük memeleri olsun, güzel yüzü olsun” diye yapıştırır. Bazıları popoya öncelik verir belki. Örneğin Tarantino için öncelik kadının ayaklarıdır. Bu arada fetiş niteliklerin ezici olarak erkekler de görüldüğünü biliyor muydunuz?

  Kadına ne bekliyorsun cevabındaysa ateşli bir şey yoktur. “Off çok seksi biri, düşününce ıslanıyorum” yoktur. Sonra bir bakarsınız güven bekleyen o kadın biriyle aniden seks yapar veya belki de sevgili olur. Neden sizce?

  Sebebi açık. Cevapları regl döngüsüne göre değişir. Kadınlarda arzular oldukça girift formattadır, ancak ovülasyon döneminin foliküler fazındaysa dürtülerine karşı durmakta zorlanılır. Çünkü en iyi genetik materyali bu döneme toplamayı ister. Maskülen ve fiziksel nitelikler ön plana çıkar. Bir kadına sorarak onu neyin ateşlediğini genelde bulamazsınız, çünkü hangi fazda olduğunu bilemezsiniz ve foliküler faz kısadır. Geri kalan dönemse uzundur ve arzunun gözden çıkartılabileceği güven fazıdır.

  24 sa. Cinsellik Düşünen Kadın Olabilir Mi?

  Erkekler tek fazlıdır fakat kadınlar çift faza sahiptir ve bu çift fazın arzu bölümü kısadır. Örneğin bir test için bodyci kadınlara testosteron verilmiş ve kadınların geri dönüşleri ilginç olmuş. 24 sa. cinsellik düşündüklerini ve erkek olmanın çok zor olduğunu belirtmişler.

  Birçok kadından şunu duyabilirsiniz; “ben güvenmezsen, şu olmazsa…” ilişki yürütmem ama şunu asla itiraf etmeyeceklerdir: “ben de cinsel uyarımı yaratan seksi erkekle aynı gece birlikte olabilirim.” Geçmişte bu zordu ama günümüzde mümkün ve daha ilginci kadınların evrimsel pluralist seçimi sağlayıcılığı ön planda tutmalarına rağmen yapmalarını öngörür. Sadece doğru zamanın oluşması ve potansiyel olarak “arzunun yoğun bastığı ve güveni” kısmi birleştireceği biri gerekir. Türkçesi sizi aldatabilir. Hepsi yapar demiyorum, aldatan kadın serisinde ayrıntılı anlatmıştık. Bazen de dürtüyü hedeflerinden çıkartabilir. Çünkü arzu ve sağlaycılığı aynı yerde bulmak zordur.

  Erkeklerin Hatası

  Güzellik tehlikelidir. Öyleki çoğu erkeğin çakılma nedeni de güzelliği her şeyin önünde tutarak diğer konularda kendilerine gas-lighting yapmalarıdır. Yani kadının hatalı davranışları güzelliği yüzünden “tamamen” görmezden gelinebilir. “Aslında böyle biri değil çünkü…” şeklinde rasyonelize edilebilir.

  Siz birçok kadınla “pazarlık” yaparak onu yeteri kadar “güvende” hissettirdikten sonra bir şey beklerken; çekim oluşturan, ona yaklaşmasını ve ne istediğini bilen erkek aynı gece birlikte olacaktır. Siz de yine gaslighting yaparak, “piç erkekler kadınları kandırıp, kullanıyor; bana gelse ona prenses gibi davranırdım” kendinizi avutursunuz. Oysaki kadının amacı o erkekle bilerek-isteyerek cinsellik yaşamasıdır.

  Geri Dönen Kadın Miti

  Bazıları da seviniyor, 30 yaşından sonra Nalan doğru yolu buldu bana döndü! İşte kendimi geliştirdim, kırmızı hapı doğru uyguladım ve kadını kazandım! Hayır! Sen kırmızı hapı uyguladığını zanneden tipik bir mavi haplı oldun ve kadının evrimsel stratejisine hizmet ederek çıkmazdan kurtulmasına yardım ettin. O kadın arzu duyduğu üst seviye erkeği kaybettiği ya da o ayarda erkek bulamadığı için sana döndü ve tabii her zamanki gibi mağdurdu. Tebrikler! Çocuğunuz onu kullanan alfanın ismini verecek ve siz asla bilmeyeceksiniz. Tavsiyem madem böyle ahmaklık yaptınız, çocuğunuza siz isim koyun.

  Özetle;

  O kadın size birçok kural koyuyor olabilir ama doğru koşullarda, seksi bulduğu maskülen, kabaca umarsız ve umursamaz bir erkekle güvensiz koşullarda heyecan içinde sert seks yapacaktır. Hayır yapmaz diye yine gaslighting yapmayın derim. En iyi ihtimal yapmayacağı kişi sizsiniz. “Nasıl yaparım?” diye de sormayın, sırrını bilsem paketleyip satardım.

  Tavsiyem kadınlara bir şey sormayın, onlardan öğrenmeye çalışmayın, sadece arzulanır bir erkek olmayı “uygulayarak” öğrenin. Hata yapın tekrar deneyin. Örneğin yeni tanıştığınız kadın size kurallar koyuyorsa; “sevişmeden önce sarılalım Muratcan, sevgini hissetmeye ihtiyacım var” diyorsa sebebinin siz olduğunu hatırlayın ve hatalarla daha “güvenilir” bir erkek olmayı değil daha “arzulanır” erkek olmayı öğrenin.

  (Siteye destek olmak için üye olabilirsiniz. Makaleyi oylamayı ihmal etmeyin.)

  4.7 26 votes
  Makaleyi puanlamayı unutmayın.

  İlişkiler Üstüne Maskülen Tespitler sitesinden daha fazla şey keşfedin

  Son gönderilerin e-postanıza gönderilmesi için abone olun.

  Subscribe
  Bildir
  guest

  53 Yorumlar
  Inline Feedbacks
  View all comments
  izoton
  Ziyaretçi
  izoton
  2021-05-23 5:02 PM

  Merhabalar, benim maskülenite hakkında soracaklarım olacaktı. Biz sürekli masküleniteyi övüyoruz ve erkek için en önemli şeylerin başında geliyor. Bu konuda hem fikirim. Lakin son zamanlarda gözlemlediğim en büyük olaylardan bir tanesi ise statü ve maskülenite arasındaki kıyasıya yarışma. Çevremde gördüğüm apex alfa , cesur güçlü hatta erkeklerin lideri erkekleri gözlemlediğimde… Read more »

  izoton
  Ziyaretçi
  izoton
  2021-05-23 11:00 PM
  Reply to  Karanlikruya

  Erkekadam sitesinde böyle bir tez var. Ormana koysak efendi ve maskülen adamları, maskülen adamlar bütün kaynağa sahip olur. Tarih öncesi avcı toplayıcı dönemlerden gelen kadınların ilkel arzu dürtüleri var. Hatta o yüzden kötü çocuklara arzu duyacak şekilde çalışıyor diye. Bu arada statülü adamların maskülen olamayacağını söylüyorsun akabinde maskülenliğin statüye ulaşmada… Read more »

  izoton
  Ziyaretçi
  izoton
  2021-05-24 10:16 AM
  Reply to  Karanlikruya

  Maskülenlik, bir erkek için olmazsa olmaz bir şey. Kendini gerçekleştirmesi ve hayatı doyasıya, cesurca yaşaması için gerekli bir araç dediğin gibi. Ama maskülenlik, kadınlar için ilk sırada mı değil mi? Soru bu aslında. İşte o kadından kadına değişebiliyor ve statü, fiziksel nitelikler ilk anda iyi bir etki yaratabildiği için oyunu… Read more »

  izoton
  Ziyaretçi
  izoton
  2021-05-24 10:18 AM
  Reply to  Karanlikruya

  Kadın onu seçebilir, diğer tip adamı da başka kadın seçer. Bu sistem böyle ilerliyor diye düşünüyorum. Herkes her kadına hitap edemez tezi bence doğru.

  izoton
  Ziyaretçi
  izoton
  2021-05-24 10:21 AM
  Reply to  Karanlikruya

  “Maskülenlik yoksa alfa olmak imkansız, alfa olmak içinde sadece maskülenlik yetmez.” Anladım. Doğru mu anladım?

  Özetle Alfa=Maskülen değildir
  Bu arada bunu açarmısın.

  izoton
  Ziyaretçi
  izoton
  2021-05-24 9:07 PM
  Reply to  Karanlikruya

  Dediklerini onayladım zaten. Ben de 3 yıldır rp ile ilgileniyorum. Dediklerinin hepsine vakıfım. Çok fazla okuyup, çok fazla da pratik yaptım. Aslında benim sorduğum soru tamamen gözleme dayalı bir tespitti. Örneğin; Kadın alfa sever, güç sever vesaire. Bunda hemfikiriz. Alfayı alfa yapan nedir mesela? Maskülenitenin taktik erdemleri güç, cesaret,yetkinlik ,… Read more »

  izoton
  Ziyaretçi
  izoton
  2021-05-23 11:01 PM
  Reply to  Karanlikruya

  Fiziksel gücü çok küçümsüyorsun. Keza cesareti de öyle. Adamın birinin yanında biri gelip sana saldırdı cılızın tekisin orda dayağı yedin kadın da zararı gördü. Bunlar önemli şeyler.

  Maskülenite de kesinlikle fiziksel güç ögesi var. Bunu da mahmut abinin kendisi söyledi.

  Berasy
  Ziyaretçi
  Berasy
  2021-05-24 2:40 PM
  Reply to  Karanlikruya

  Mesela kadın kısa süreli veya uzun süreli ilişkide justin bieberi mi tercih eder yoksa uzun boylu kaslı yakışıklı bir chadi mi ?

  Berasy
  Ziyaretçi
  Berasy
  2021-05-24 6:54 PM
  Reply to  Karanlikruya

  Yani aslında benim anlatmak istediğim kadın kısa veya uzun ilişkide statülü alfa veya maskülen zihin yapısına sahip kaslı ve yakışıklı birisini uzun boylu kaslı ve yakışıklı chade tercih eder mi ?

  Berasy
  Ziyaretçi
  Berasy
  2021-05-24 7:50 PM
  Reply to  Karanlikruya

  Ekşi sözlükte bir yazı yazmıştınız sonradan o yazıyı kaldırdınız bir işte uzmansanız o işin alfasısınızdır diye bu maskületenin yasalarından biri olan ustalık ile mi alakalı ?

  Ahmet
  Ziyaretçi
  Ahmet
  2021-05-25 8:58 PM
  Reply to  Karanlikruya

  Hocam boyum 1.80 hafif kaslı ve güzel giyinmesini bilen biriyim.
  Kızlar tarafından ilgi cekiyorum.
  Fakat 1.90 lık adam görünce özgüvenim kırılıyor. Onlar chad mi oluyor ben değil?

  Berasy
  Ziyaretçi
  Berasy
  2021-06-01 1:15 AM
  Reply to  Karanlikruya

  Evrimsel bir maliyet tam olarak nedir ?

  Heraklitos
  Ziyaretçi
  Heraklitos
  2021-05-25 12:33 PM
  Reply to  Berasy

  Justin Bieber dediğin adama kadınların yüzde kaçı ulaşabilir bir düşün bakalım. 8/10’dan aşağı olan kadınlar Justin’in gözünde görünülmezdir muhtemelen. Adam oldukça yakışıklı, inanılmaz zengin ve dünyaca ünlü, cinsel pazarda tepe %1’de. Ortalama bir erkeğin fotoğraf çekilmek için saatlerce sıra bekleyeceği mankenleri 3’er 5’er yatağına atabilecek seviyede bir adam, ki yapmıştır… Read more »

  izoton
  Ziyaretçi
  izoton
  2021-05-28 4:31 PM
  Reply to  Heraklitos

  Birader yazdıklarımın hiçbirini anlamamışsın. Sen git oku önce sonra gel konuşalım. Justin bieber kılıklı adam diyorum, tiplemeden bahsediyorum, herif Justin bieber’in kendisini direkt olarak algılamış 😀 Fiziksel güç her şey diyen de olmadı. Alfa derken yukarıda umursamazlık, liderlik, sosyal yetenekler diye yazmışım. Fiziksel özellik önemlidir demek, fiziksel güç her şey… Read more »

  Rottiminarot
  Ziyaretçi
  Rottiminarot
  2022-12-02 12:24 AM

  O kadın size birçok kural koyuyor olabilir ama doğru koşullarda, seksi bulduğu maskülen, kabaca umarsız ve umursamaz bir erkekle güvensiz koşullarda heyecan içinde sert seks yapacaktır. “

  Bu aldatmak oluyor yalnız. Bu kelime hiç geçmemiş makalede.

  Kanat
  Ziyaretçi
  Kanat
  2023-04-14 9:55 PM

  Korkunc bir ayrilik yasadim.
  Hic kimsem kalmadi.
  Yurt disindayim.
  40 yasindayim.

  Yeni insanlar ile tanismak icin : yoga ve doga sporlarina gitmeyi dusunuyorum, sincère nasil bir fikir?

  Tesekkurler.

  ASLAN CİMBOM
  Ziyaretçi
  ASLAN CİMBOM
  2023-04-20 9:40 PM

  Aşkım kapışmak kanalında. Kadınlar insandır! Artık kadınlar ne arıyor? Başlıklı kısa videosunda “Kadınlar artık yakışıklı erkekler değil, iletişim kurabilen erkekler arıyor” dedi. “Tipti, paraydı değil, sohbet edebilecek erkek arıyor”. “O kadınlar daha güçlü oluyor.” Dedi. Sizce bu yorum doğru mu?

  ASLAN CİMBOM
  Ziyaretçi
  ASLAN CİMBOM
  2023-04-21 11:26 AM
  Reply to  Karanlikruya

  Yani en düşük durumda olan kadınların karşısında bile fizik ve gelir olarak yüksek olmak gerekiyor.

  53
  0
  Would love your thoughts, please commentx

  İlişkiler Üstüne Maskülen Tespitler sitesinden daha fazla şey keşfedin

  Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

  Okumaya devam et