İçeriğe geç
Ana Sayfa » Geçmişten Günümüze Erkekte Statünün Önemi

Geçmişten Günümüze Erkekte Statünün Önemi

  Geçmişten Günümüze Erkekte Statünün Önemi

  Bir erkek öncelikle kadınla olan ilişkisinde “ne yaparsam avantaj sağlarım” bunu kavramalıdır, ardından bir kadının erkekten ne beklediğini keşfetmelidir ve hep hatırlanmalıdır ki bir tarafın cinsel stratejisi ancak diğer tarafı elimine ederse başarılı olur.

  Erkek sadece kadını anlamaya ve etkilemeye odaklanırsa, bu durumda kadının istediklerine uyum sağlayacaktır ve bu tehlikelidir. David Daida “Üstün Erkeğin Yolu” kitabında bunu çok iyi açıklar.

  Statü ve Çok Eşlilik

  İlginçtir geçmişte beta öder stratejisinin güçlü tarafında olan erkekler evrim boyunca çok eşliydi ve birçok kadına sahipti. Hiçbir dönemde sadece genetik sinyalleme kadınları çok eşli ilişkiye sürüklemedi. Örneğin aristokratların, toprak sahiplerinin, lordlar her dönem eşleri daha fazlaydı.

  Günümüzde ise beta öder stratejisinin sadece kadına yarar sağlayan tarafları övülmektedir. Aynı maskülenlik gibidir. Modern maskülenlik kötü ve toksiktir fakat kadın savunulmaya ihtiyacı varsa Kadir Şeker gibi karaktersiz meriçlerin yaptıkları mükemmel bir maskülenlik örneği olur.

  Antropolojik olarak bile şu makaleye göre kapalı savaşçı toplumlarda en fazla leşi olan erkeğin eş sayısı daha fazladır. Tabiiki cinsel dürtüyü ne kadar sağlıyordu bu konuda çok açıklama yok ama şu da unutulmamalıdır ki yüksek statü de bir yerde genetik sinyalleme yapar. Ancak bu kaynakları tek kadına yatırırsanız “beta” olursunuz. Önceden açıklamıştık. Günümüzde bile evlilik kurumunun çıkış noktalarından biri bu tip kapalı toplumların kadınların çoğunluğunu elde etmesini engellemektir.

  Örneğin Antik-Yunandan orta-çağa ve günümüze “tek kadın” üstüne yazılan romanlar veya mitler, Shakespeare’in eserleri temelde kadına ulaşımı az, kaynağı düşük erkeklerin evrimsel yok oluş korkusu üstünden şekillenmiştir. Eğer kadınlara erişiminiz düşükse tek bir şeye inanırsınız: “özel bir kadın var ve beni bekliyor” ve ulaşabildiği tek kadına yüksek yatırım yüzünden acı çeken erkeklerin romanlarını okuyarak bu bilinci pekiştirirsiniz. Sonuçta bu mit beta erkekleri yok oluştan kurtarmak ve topluma adapte etmek için geliştirilmiş bir yöntem haline dönüşür.

  Ne diyoruz? Alfa döller “kısa süreli” cinsel stratejidir. Daha dürtüseldir. Kadınların regl öncesindeki 3-5 gündeyse alfa döllere yönelir. Fark ettiyseniz uzun süreli strateji kadının periyodunda daha uzun bir dönem kapsamaktadır. Tam da bu yüzden tipsiz erkeklerin yanında, güzel kadınlar görürsünüz. Tabii siz fiziğinize önem gösterin tek gerçek statü olmadığı gibi fiziksellik de değildir.

  Inceller ve Siyah Hapın Yanılgısı

  Incellerin ve siyah hapın yanıldığı en büyük nokta bu. Geçmişte de %100 genetik kazanmıyordu. Birçok kadın eş zamanlı olarak çirkin bir lidere olmayı tercih etmişti ve biz o neslin başarılı spermleriyiz. Hatta 7000 sene önce 17 kadının 1 erkek tarafından döllenme hikayesi de benzerdir. Savaşta güçlü olan, hayatta kalmış, sınıfı yüksek bir erkeği kadınlar güvenlik amacıyla tercih etmiştir(ya da zorunda kalmıştır.) Milyon yıllık evrimsel yapılanmanın, birçok evrimsel biyologa göre ekolojik modelin 300-500 senede değişmesi mümkün değildir. Hala milattan önce tarım sistemine geçmiş atalarımıza benzer cinsel tercihler uyguluyoruz. Kişisel fikrim kadınların kendilerine çekici geleni kompleks formatta değerlendirdikleridir. Alfa döller, beta öder stratejileri iç içe geçebilir. Yani öylece seksi bir erkek görmeleri kadında erkekte olduğu gibi şansı olsa da üstüne atlama dürtüsünü oluşturmuyor. Belki regl öncesi 3-5 gün?

  Günümüzdeki Çarpıtılan Cinsel Seçilim

  Günümüzde hipergaminin beta öderin; sağlayıcılık tarafı kadın stratejisinin “tek eşli” olarak yararlanacağı şekilde yumuşatılmaktadır. Strateji şudur: “Sen tek eşli ol ama statün yüksek olsun.” Bu sayede tek kadın o erkeğin bütün kaynaklarını elde eder ve o ana kadar tek erkeğe bağlı kalmak zorunda değildir, çünkü sadece güzelliğiyle bir değerdir, oysaki erkek değer kazanmak zorundadır. Bu stratejinin haliyle tek zararlısı yüksek statülü erkekler olacaktır. Kazançlı çıkanlarsa düşük statülü erkekler ve bütün kadınlar olur. Çoğu türde çok eşliliğin en önemli birkaç sebebi şunlardır:

  -Erkeklerin bebek bakımına veya yiyecek ihtiyacını  karşılamaya yardımı olmaz. Örnek: Geyikler, tavus kuşları, birçok balık türü. Dişiler sadece genetik materyale bakar.

  -Dişiler büyük kas farklılığı sebebiyle sürüye katılır. Örnek: Goriller.

  Temelde hayvanlarda aşk kavramı yotur, insanlardaki bağlılık özellikle psiko-sosyal yapılanmaya ve büyük bir frontal loba sahip olmalarından gelir, bu sebeple birçok memeli ilişkilere bizim gibi yaklaşmaz. Bütün maliyet dişidedir ve erkeğe yatırım yapılmaz.

  Tek eşlilikte ise Albatros kuş türlerinde olduğu gibi 2 tarafta bebeğin büyütülmesinden sorumludur. İnsanlar da arada bir yerde fakat tek eşli yaşama daha yakındır. Çünkü aile kavramına önem veriyoruz. Günümüzde bireysellikle bu zayıfladı ve depresyon arttı fakat bu ayrı bir konu.

  Modern Toplumda Statünün Önemi

  Yeni toplumsal normda kadın genç yaşta tek eşe ulaşmak zorunda değildir ve arzu duyduğu erkekle dönemin verdiği rahatlıkla cinsellik yaşayabilir. Statü hala bir güçtür fakat geçmişte göre bunun çok üst düzeyde olması gerekir. Çünkü kadınlar da artık para kazanıyor. 

  Bu da 30 yaşından sonra bekleyen betaları ortaya çıkartır, çünkü erkeklerin cinselliğe ulaşmaları hem zordur hem de toplumsal olarak “tek kadına ulaşmaları” konusunda şartlandırılmışlardır. Rollo Tomassi bu durumda “spinning plates” teorisini öne sürer.

  Oysaki erkeğin stratejisi esas tam bağlılığı ve cinsel arzuyu kendiyle yaşayacak kadınları seçmek olmalıdır. Bu da ancak %20lik dilimdeki erkekler için mümkündür ve tam da burada erkeğin cinsel stratejisi çıkmaza girer. Madem onca kadına ulaşıyor, neden tek kadına yatırım yapsın? Her türde seçilen ve seçilmek için emek veren bir erkek onlarca kadına ulaşırsa tek kadına bağlanır mı? Şöyle de sorulabilir: Çok yüksek statü sahibisiniz (geçmişte Cengiz Han, günümüzde rock star olsun) fakat genetik sinyallemeniz daha zayıf(yok demiyorum) ve onlarca kadına ulaşıyorsunuz. Gerçekten tipsiz olmayı sallar mıydınz?

  Kadının Temel Stratejisi Nedir?

  Kadının genel cinsel stratejisi yararlanmak üstüne kuruludur. Sizden bakım(çocuk+kendi), güven, sadakat alması temel beklentisidir. Eğer sizi aynı zamanda dürtüsel olarak da çekici buluyorsa hipergamiye uygun olarak feminen davranacak, itaata yatkın olacaktır. Uymuyorsa bu durumda onun cinsel stratejisi size baskın gelmiş demektir ve erkek çıkmaza girer.

  Ridley-Kızıl Kraliçe kitabında şöyle açıklar:

  Çiftleşme sistemine dair kuramın dört kuralını tesis edelim. Birincisi, eğer tekeşli ve sadık erkekler seçmek, kadına daha büyük fayda sağlarsa, tekeşlilik gerçekleşir, ikinci olarak tekeşlilik ancak erkekler kadınlara baskı yapmadığı durumda gerçekleşir. Üçüncüsü, eğer kadınlar halihazırda eşi olan bir erkeği seçmekle daha kötü bir tercih yapmamış olurlarsa, çokeşlilik gerçekleşir. Dördüncüsü ise halihazırda evli kadınlar erkeklerinin yeni bir eş bulmasını engelleyebilirlerse bu durumda tekeşlilik sürer.

  Ruh Eşi Saplantısı

  Ruh eşi saplantısının en önemli sebeplerinden biri de bu çatışma halidir. Erkekler çok eşli stratejik bir yapıya sahip olsa da en büyük laneti az eşe ulaşabilmeleridir ve ulaştıkları tek kadının elden gitmesi demek yatırımlarının boşa gitmesi anlamına gelmektedir. Bu yüzden çoğu erkekten şunu duyarsınz: “Geçmiş hiç mi önemli değil? Onca hatıra, yaşanmışlık var! Bunları tekrardan yapmak istemiyorum.” Sizce neden böyle diyorlar? Sizce kadın 4-5 senelik ilişkisi sonunda erkek kadar duygusal yaklaşmıyor? Cevap: Cinsel stratejiler. Ridley’in de belirttiği gibi doğada cinsel stratejiler faydacıdır, romantik değil ve bunu kadında net olarak görürsünüz.

  İlişkiler baştan erkek-kadının cinsel stratejilerindeki çıkmazla başlamak zorunda olmasa da birçok ilişki zamanla buraya dönebilir, buna kırmızı hapta “betaize etme” diyoruz. Yani kadın sizin hala hipergamik düzeyde yeterli olup olmadığını anlamak için test yapar ve bundan sınıfta kalırsanız betaize olmuş olursunuz.

  Özetle diyebiliriz ki ruh eşi saplantısının temel nedeni kadının cinsel stratejisinin sizinkine galip gelmesi ve kendi cinsel stratejinizi görmezden gelmenizdir. Psikanalitik sebeplerle durumu önceden şöyle açıklamıştık.

  (Siteye destek olmak için üye olabilirsiniz. Makaleyi oylamayı ihmal etmeyin.)

  4.6 14 votes
  Makaleyi puanlamayı unutmayın.

  İlişkiler Üstüne Maskülen Tespitler sitesinden daha fazla şey keşfedin

  Son gönderilerin e-postanıza gönderilmesi için abone olun.

  Subscribe
  Bildir
  guest

  51 Yorumlar
  Inline Feedbacks
  View all comments
  özgür
  Ziyaretçi
  özgür
  2023-07-31 7:42 PM

  abi benim anlamadığım şey bana cinsel anlamda bağlı sadık ve istekli olan kadın aynı zamanda beni beğenen kadın neden zamanla bu cinselliği vermeyi azaltarak bitirdi ben de bunu anlamıyorum. Düşündükçe nedenini anlamıyorum, kötü bir cinselliğimiz yoktu, sadece bir seferinde bir arkadaşının onun yanına cinsellik sebebiyle geldiğimi düşündüğünü söylediğini biliyorum ve… Read more »

  özgür
  Ziyaretçi
  özgür
  2023-08-01 7:21 PM
  Reply to  Karanlikruya

  veya bu arzuyu canlı tutmak için ne yapabilirim? korku oyunu bir örnek, seçeneğim olduğunu göstermeliyim evet, peki başka?

  özgür
  Ziyaretçi
  özgür
  2023-08-03 2:33 AM
  Reply to  Karanlikruya

  Haklısınız, teşekkür ederim.

  Selçuk
  Ziyaretçi
  Selçuk
  2023-12-06 12:47 PM

  Hocam merhabalar. İş hayatında makyavelist olun dediniz. Peki bizim üstümüzde olan birine nasıl davranmalıyız? Onunla rekabet mi edelim yoksa duygusal kontrollü olup her dediğine boyun mu eğelim? Bu arada makyavelizm ile ilgili kitap önerisinde bulunursanız çok sevinirim. İktidar kitabı haricinde olursa iyi olur hocam. Cevaplarsın çok sevinirim.

  Selçuk
  Ziyaretçi
  Selçuk
  2023-12-08 10:57 PM
  Reply to  Karanlikruya

  Peki. Teşekkür ederim hocam

  acemineilstrauss
  Ziyaretçi
  acemineilstrauss
  2024-01-02 12:18 PM

  Karanlikruya hocam merhabalar, İlişkilerde ucuza gidiyorum hissi nasıl geçer ya da böyle bir hisse sahipsek yanlış bir ilişki içerisinde miyiz? Eşin statüsü mutluluk getirir mi? Statü zekanın bir göstergesi midir? Toplumda yüksek statülü sayılan mesleklerden birini icra etmekteyim. Kendi meslek grubumdaki kızların çoğunluğunun yüksek egolu olmasından ya da kendi SMV… Read more »

  acemineilstrauss
  Ziyaretçi
  acemineilstrauss
  2024-01-02 12:20 PM

  Mesela kadın her konuda kendini benle eşit göreceği için şu andaki kız arkadaşım gibi bana saygı duymayacak, ilişki daha çok mantık ilişkisi olacak, ev işlerine bu kız kadar ilgili olmayacak vs.

  Bu konuda siz ne düşünüyorsunuz ve bu camiada bu konuda yaygın kanı nedir?

  acemineilstrauss
  Ziyaretçi
  acemineilstrauss
  2024-01-02 9:40 PM
  Reply to  Karanlikruya

  O yüzden eşit statüte olan kızlar yürümelerime çok olumlu değilken, daha alt statüdeki kızlar daha olumlular

  51
  0
  Would love your thoughts, please commentx

  İlişkiler Üstüne Maskülen Tespitler sitesinden daha fazla şey keşfedin

  Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

  Okumaya devam et