İçeriğe geç
Ana Sayfa » Eski Sevgilisini Unutamayan Erkekler

Eski Sevgilisini Unutamayan Erkekler

  Maalesef erkeklerin %80ni bu sorunu yaşar. Temeli de evrimsel olarak taşıdıkların kıskançlık ve koruma içgüdüsüdür. Yapılması gerekense bu aktarımı sürdürmek yerine, başka bir kadına aktarmaktır. Çoğu bunu yapmaz ve şöyle düşünerek kendine ceza verir:

  “Onu unutursam, o da beni unutur! O da mı böyle unutmaya çalışıyor? O zaman onu unutmamalıyım!”

  Buna kendine gaslighting uygulamak diyoruz. Adam karşı taraf yerine düşünüp, bu savunmacı düşünceyle kendini kandırıyor. Realitede ise kadın onu çoktan zaten geride bıraktı!

  Geçmişi geride bırakmanın en iyi yolu kıskançlık dürtüsünü bir başka kaynağa aktarmaktır. Daha bir adayla o kadınla zaman geçirmektir. Erkekler hipergamik değildir, bu nedenle her kadınla bunu başarabilirler. Tek fark arzu az olduğunda bu sürenin aşırı uzaması bazen sonsuza gitmesidir. Bu nedenle yeşil bayrakları olan arzu duyduğunuz bir kadınla bunu başarabilirsiniz. Esas sorunsa sorunlu bir başka adayla daha büyük bir ayrılık acısı yaşamaktır. Bunu yapmayın.

  Kırmızı hapı almasına rağmen bunu anlamayan insanlar da olabiliyor çünkü içsel mekanizmanız değişmediği sürece KH sadece kendinizi kısa süre iyi hissettirecek bilgiler topluluğu olacaktır.

  Kadınlar farklıdır, onlarda bu dürtü olmaz ve ayrılık acısını farklı yaşarlar. Erkekler sahiplenicidir, bölgelerini korurlar. Kadınlarsa korunmayı, sahiplenilmeyi, uygun ebeveyn seçimi ve sağlayıcılığı öncelerler. Amaç hepsini sağlayan en iyi adayı bulmaktır. Olmayınca arzu azalır. Lütfen erkek zihin setiyle kadınları anlamaya çalışmayın.

  Örneğin bir kadın elimdeki en iyisi mi diye zamanla sormaya başlayabilir. Ayrıldığında bile önceki mi yoksa şimdiki mi daha iyi diye sorgular. Mesele özlem değildir, kıyaslamadır! Bir andan da eskisine karşı bir şey hissediyor muyum diye kendini tartar. Sonuçta ne kadar ilişki yaşarsa bağlanma yeteneğini bu kıyaslama niteliği nedeniyle kaybedecek ve bir yerde daha nitelikli erkeklere ulaşamayacaktır. Bu nedenle kadınların statüleri, eğitimleri ve yaşları arttıkça evlenmeleri erkeğe oranla hızla düşer (Ref ve yaptığımız YT videosu).

  Erkeklerse kadına yavaş yavaş bağlanır, o yüzden ilişkinin başı en güçlü oldukları dönemdir. Ardından sahiplenme arzusu yükselir ve kıskançlık başlar. Bu yüzden ilişkiye alfa başlayan erkekler biraz da kendi doğaları nedeniyle betaize olurlar, burada testosteron oranının düşmesi de bir diğer nedendir. Çoğu erkeğe sorun en başta kadının geçmişini önemsemezken ilerleyen dönemde kafaya takmaya başlamıştır.

  Özetle erkekler zayıf oldukları konuları anlarlarsa eski sevgiliyi unutma süresini kısaltabilirler. Sonrasında da ise kadınlar gibi “hipergami” hisleri olmadığı için yeni bir kadına bağlanabilirler. Kadınlarınsa her ilişkiden sonra işi zorlaşır.

  (Makaleyi oylamayı unutmayın, sponsorumuz olarak bize destek olabilirsiniz. Birebir danışma için şuraya bakabilirsiniz.)

  4.4 34 votes
  Makaleyi puanlamayı unutmayın.

  İlişkiler Üstüne Maskülen Tespitler sitesinden daha fazla şey keşfedin

  Son gönderilerin e-postanıza gönderilmesi için abone olun.

  Subscribe
  Bildir
  guest

  19 Yorumlar
  Inline Feedbacks
  View all comments
  Soru soran
  Ziyaretçi
  Soru soran
  2024-05-10 12:56 AM

  Sorum şu kısa süren bir ilişkiden çıktım ve eski sevgilim ortalamanın çok üzerinde güzellikte bir kızdı. Bu yetmezmiş gibi yine yüz ve tip olarak da tam benim beğendiğim tarzda bir kadındı ki zaten çok güzel olan kız benim için 10 üzerinden 11di. Şu an çok kötü bir oneitis geliştirdim. Kısa… Read more »

  furkan
  Ziyaretçi
  furkan
  2024-05-11 3:21 PM

  Abi merhaba bi kadın ayrılıktan 3 ay sonra niye uzun bir mesajla doğum günü kutlar

  Can
  Ziyaretçi
  Can
  2024-05-12 4:57 PM

  Evli bi kadın benden hoşlanıyordu ve eşiyle ayrıldı en sonunda. Iliski yaşamaya başladık ama Sonrasında çok sıkıntılı bi ruh hali ve çok uc şeyler yaşayan bi geçmişi olduğunu öğrendim. Bana tabi ki benimle yaşadığı şeyin esas yaşamak istediği hayat olduğunu ve geçmişteki ya da evlililindeki gibi şeyler yaşamak istemediğini söylüyordu.… Read more »

  Eren
  Ziyaretçi
  Eren
  2024-05-13 10:18 AM

  3 seneyi bir günde bitirdi. Çok sevdim. 1 hafta öncesine kadar tatil planı yapıp evlilik hayali kuruyorduk. 2 gün öncesine kadar kucağında ağladım. Zaten zor bir dönemden geçiyorduk. 1 ay öncesinde ara vermek kafasını toplamak istedi. Giderken de artık bir şey göremiyorum. Biraz kafamı toparlamak istiyorum seni böyle üzmek istemiyorum.… Read more »

  The Skull
  Ziyaretçi
  The Skull
  2024-05-22 10:43 AM

  ”Mesele özlem değildir, kıyaslamadır! Bir andan da eskisine karşı bir şey hissediyor muyum diye kendini tartar. Sonuçta ne kadar ilişki yaşarsa bağlanma yeteneğini bu kıyaslama niteliği nedeniyle kaybedecek ve bir yerde daha nitelikli erkeklere ulaşamayacaktır.” Bu bağlamda bir kız bir erkeğe sağlıklı bir şekilde hızlıca bağlanıyor ise geçmişinin kalabalık olmadığını… Read more »

  The Skull
  Ziyaretçi
  The Skull
  2024-05-22 8:00 PM
  Reply to  Karanlikruya

  Teşekkür ederim, 24 yaşında 7 aylık kız arkadaşımla bazen eskilerden konuştuğumuzda ben ne ara sevgili olduk anlamadım sana çok hızlı bağlandım gibi şeyler söylüyor. Dediğine göre benden önce sadece 1 kişiyle evlilik için konuştuğunu en fazla yakınlaşma ve öpüşme olduğunu söylemişti, bu bağlamda bir problem gözüküyor mu acaba ?

  19
  0
  Would love your thoughts, please commentx

  İlişkiler Üstüne Maskülen Tespitler sitesinden daha fazla şey keşfedin

  Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

  Okumaya devam et