İçeriğe geç
Ana Sayfa » İyi, Kötü ve Efendi Erkek

İyi, Kötü ve Efendi Erkek

  İyi, Kötü ve Efendi Erkek

  Bu kavramlar içinde bazı ironiler mevcut. İyi, kötü derken gerçek anlamlarını değil, daha çok kadınların yüklediği anlam üstünden tartışmak gerekiyor. Çünkü kadınların temelde söyledikleriyle yaptıklarının aynı olmadığını biliyoruz.

  İyi erkekleri kendilerine öğretilen feminen baskıcı sistemin öğretilerine dogmatik olarak bağlı olduklarını söyleyebiliriz. Bu bireyler sorgulamak yerine; kadının yüceltilecek bir varlık olduğuna inanmışlardır. Bir kadınla birlikte olmanın yolu ona çok iyi davranmak, hediyeler almak, hep destek çıkmaktır, oysaki bunun kadında arzuyu değil, sağlayıcılık yönünü tatmin ettiğini bilmezler.

  Kötü erkeklerse sistemde bir sorun olduğunu fark eden, rekabetçi, adil, herkese hakettiğini davranan, hayatta kalmakta başarılı kişilerdir diyebiliriz. Kadınlar bu erkeklere doğal arzu duyar. Efendi erkekse zararsız, kendi güçsüzlüklerini örtmek için kadına yalanlarla yaklaşan kişidir.

  Bu kavramları genellikle kadınlardan duyduğumuz için iyi ve efendi erkek güzellemeleri çoğunluktadır.

  Neden iyi erkekler daha çok övülüyor?

  Ufak bir sır vereyim: Kadınlar sosyal ilişkilerinde yararlanabilecekleri iyi erkekleri, ilişki içinde ise arzu duyabilecekleri kötü erkekleri tercih eder. Çünkü kadınlar rekabetçi değildir, sosyal ilişkilerinde iyi erkekler işlerine gelir, ama işin içine duygular girince hipergami gereği kötü erkekler çekim oluşturur.

  Siz de bu yüzden “iyi erkeklerin” övüldüğünü duyarsınız. Çünkü kadınların çevrelerinde yararlanmak istediği erkek sayısı çoktur. Çekim duyduğu erkek sayısı ise azdır.

  Örneğin feminizmin belirttiği gibi kadınlar ilişkide eşitlik mi ister? Yani iyi bir erkek onlar için daha mı uygundur? Yoksa birçok ilişkiye sahip olmuş kötü bir erkeği mi tercih ederler? Kısa bir istatistikten bahsedeyim:

  Kadınların bakir erkek miti konusunda bahsetmiştik: Örneğin 40+ partnere sahip kişinin sevgiliniz olmasını ister miydiniz diye sorulduğunda kadınların erkeklere oranla 2,5 kat daha olumlu yaklaştığını görüyoruz. Olumsuz düşünen kadınlar ise bu erkekleri macerasever, yüksek statülü bularak elde edemeyecekleri için endişe duymaları sebebiyle istemediklerini belirtmişler.

  Neden kötü çocuklar daha çok tercih edilir?

  Evrimsel köklere baktığımızda yalnız kaldığında hayatta kalabilecek stratejik hamleleri yapabilen zeki erkek her zaman kazanır ve bunlar kötü çocuklardır. (kötü çocuk=mantıklı erkek) Oysaki duygular tehlikelidir. Erkeğin duygularla hareket etmesi testosteron düzeyinde düzensizliklere ve bunun sonucunda aniden sinirlenmesine, cinsellik odaklı kararlar almasına ve sonunda hatalı davranmasına neden olabilir.

  İyi çocuk, duygularıyla ve sonuçta hormonlarıyla, kötü çocuksa mantığıyla hareket eder. Rollo ne diyor? İnsan dürtü-duygu-neden paternine göre hareket eder… İyi çocuk duygularıyla hareket edip ardından buna nedenler ürettiği için feminen bir patern gösterir. Sonuçta da kadınlara yaranacak hareketleri yapar.

  “Kötü çocuklarsa “mantıklıdır” nedensellik ilkesine göre hareket eder. Duyguları onu yanlış bir yere götürüyorsa kendini durdurur, doğru hamleyi yapar.”

  Kötü çocukları da sınıflandırmak lazım

  Kötü çocuk iyidir derken sınıflandırmayı doğru yapmak lazım. Burada kastedilen daha çok kendi hedefleri için mücadele eden, hayatta kalan, kadına yaranmak için şaklabanlık yapmayan erkektir ve böylece “doğal arzu” dediğimiz durumu oluşturur. İyi erkek bunu otomatik düşünceleri gereği maalesef bilmez ve böyle bir şeyin olabileceğini kendi “zihinsel şeması” yüzünden kavrayamaz. Örneğin Rollo’nun sitesinin/kitabının adını düşünün: “Rational Male”, yani akılcı/mantıklı erkek. Çünkü Rollo için erkek; nedensellik ilişkisini kurabilen kişi demektir.

  Kötü çocuklar ilişki içinde kadına hakettiği gibi davranır, ne ilgisiz ne de çok ilgilidir ve hep kadından bir adım öndedir. Kadın veriyorsa, erkek de verir ama kadından hep 1 birim geride kalarak; kadının tam tatmin olmasını erteleyerek bunu yapar. Davranışçılık ekolüne göre “öğrenme” karşılık gelmesi sonucu oluşur. Eğer siz o kadına karşılık vererek ödüllendirmezseniz, bir süreden sonra kadın da ilgiyi kesecektir.

  Her kötü erkek aynı kategoride değildir. Bazı kötü erkekler ki bunlara “Jerk”(pislik) diyebiliriz, kadının duygularını önemsemez, kötü davranır, manipüle eder, dark triad kullanır. Kadından devamlı alır fakat vermez, sonunda da kadının arzusu tükenir ya da mantığı kadını ele geçirerek, arzusunun baskın çıkmasını engeller, bir yerde o ilişki biter. (Daha fazlası için dark triad yapan erkek)

  Jerk(pislik) modunda kötü erkek olmak duygularınızı da köreltir. Çünkü yanlış seçimler kadınların hepsini “genellemenize” ve aynı davranmanıza neden olur. Çünkü bunu kanıksamışsınızdır. Yeri gelmişken ekleyeyim:

  “Her kadın aynı değildir fakat en iyi kadınlar bile reaktif yapıları sebebiyle erkeklerin kemiksileşmiş hatalarına benzer cevapları verir.”

  Nöronlarınız belli düşünce akışklarına göre güçlü bir ağ oluşturur ve tatmin olamazsınız. Bu da bir diğer negatif çıktısıdır. Aşırı yıpratıcı tavırlar sizi de tüketir. Mutsuz olursunuz.

  Efendi Erkek Nedir?

  Efendi erkek tanımını kimin yaptığı önemlidir. Kadın mı size söylüyor, yoksa siz mi kendinize yakıştırıyorsunuz?

  Kadın size söylüyorsa, dışarıdan sizi centilmen biri olarak görmüş olabilir. Yani bizim kastetiğimiz “efendi erkek” kalıbını kullanmıyordur ve kadınlar çift kutuplu erkeklere arzu duyar. Örneğin sizi efendi görürken, içinizde küstah, o kadını kaybetmeye hazır, başarılı bir alfa erkek varsa, kadın size delirmiş şekilde ilgi duyacaktır ama tam tersi efendi bulurken, içinizde bir tavşan saklıysa itici gelirsiniz. Hiçkimse zararsız bir tavşanla olmak istemez. Mesele gücünüz varken bunu kullanmamaktır.

  No More Mr. Nice Guy kitabında efendi erkekleri ihtiyaçlarını gizleyen, esas niyetini güzel cümleler ve davranışla örten, niyeti sadece cinsellik bile olsa bunu göstermeyen, ben senin en iyi arkadaşın olacağım diyen adamlar olduğunu belirtir. Bu kişiler reddedilmekten korktukları için düşüncelerini ifade etmekten korkarlar. Sonuç olarak iyi erkek olmayı çıkarları için kullanırlar [Geçmişten bir Ekşi-Sözlük yazım].

  İyi Erkek Nasıl Aydınlanır?

  Yine No More Mr. Nice Guy kitabında çocukluk sürecinden ve ebeveyn etkisinden bahseder. İyi erkeğin zihin yapısı özellikle 1965’de feminizmin yükselmesiyle ortaya çıkmış bir deformasyondur. Son 50 yılda ciddi anlamda düşen testosteron etkisi de bunu ispatlar. Özetle erkekler feminenleşmektedir.

  Her insanın zihninde belli şemalar vardır ve bu şemalar genellikle çocukluk döneminde belirlenir, ergenlikle kemiksileşir[Burada açıkladık]. İyi erkekler kur yapmayı kadına devamlı iyi davranmak, jest yapmak olarak algılar ama aslında burada kendi başarısızlıklarını gizleme, kendi hislerini saklama eğilimi de görülür. Meriçlerin bu kategoride olduğunu söyleyebiliriz.

  Erkeğin “iyi erkek” zihin şeması nasıl değişir?

  Bu şemalar erkeğin zihninde yıllar boyu kemiksileşmiştir ve değişmesi de çok zordur ama imkansız değildir. Unutmayın ki teoriyi iyi bilen erkekler bile “zor durumlarda” kaldığında en iyi bildiği davranışa döner. Örneğin OKB hastaları ne kadar mantıklı olsa da kriz anında yine kompulsif süreci, yani davranışı gerçekleştirme eğilimindedir ve iyileşse de bu davranışın geri dönmesi –ne kadar kontrol sahibi olsa da- birkaç tekrara bakar. Benzeri alkoliklerde de görülür. Alkolden kurtulan kişi “bir kereden bir şey olmaz” dediği anda tekrardan alkolün pençesine düşebilir. Demek ki inatla hatalı davranışlarımızı tekrarlamamaya devam etmeliyiz ama önce bu bilişsel şemanın(düşünce kalıbının) ne olduğunu çözmeliyiz.

  Bu erkekler de kötü çocuk pratiklerini anlasalar da doğanın kanunu sebebiyle devamlı kadınlar tarafından reddilmeye devam edeceklerdir ve bu kriz anlarında şöyle düşünebilirler: “Belkide eskisi gibi iyi/efendi erkek olsaydım başarı şansım artardı.”

  Bu kişi arkadaşınız bile olsa kendi istemediği sürece aydınlanamayacağını unutmayınız.

  Hatalı şemanızı saptayın ve yorumlayın!

  Bir şemayı değiştirmek için önce “hatayı saptamak, ardından bu düşünce formunu değiştirmek gerekir.”

  Örneğin güzel bir kadın gördüğünüzde ilk düşünceniz size öğretilen ilk hamleler olacaktır:

  -Onunla konuşurken iltifat et, onu kızdırmamaya çalış, ona ilerleyen zamanlarda hediye al. Kadın sizinle sevişmeden önce koltukta kaşık pozisyonunda yatmaya ihtiyacım var güvene ihtiyacım var dediğinde kabul et vs…

  Kadını gördükten sonra bu şemalarınızı saptayıp, neden yanlış olduğu üstüne düşünmeli ve yazmalısınız.

  Örneğin kendinize şunları sormalısınız: “Neden bu kadına iyi davranmak için dürtü hissediyorum? Neden onu kızdırmamaya çalışıyorum? Neden onu iltifat ederek kazanmaya çalışıyorum, tek yok bu mu? Neden ona yanlış bir şey söylersem kızar endişesini taşıyorum? Neden cinsellik öncesi birlikte uyumayı teklif etti?”

  Soru sorarak cevapların arandığı bu yönteme “Sokratik Yöntem” ismini veriyoruz ve bilgiyi doğrudan öğrenmekten daha yararlı olduğu biliniyor.

  Örneğin hatalardan birinin cevabını verelim: kadınlar arzu duyduklarında güvenmeye ihtiyaç duymazlar. Rollo’nun deyimiyle “üniversite ara dönem tatilinde Cancun ‘da köpük partisinde bir alfayla aynı gece birlikte olurlar ama size gelip sevişmeden önce koltukta kaşık pozisyonunda yatıp güvenmekten bahsederler.”

  İşte burada zihin şemanız devreye girmeli ve “gerçekten arzu duysaydı benimle yatardı, nerede hata yaptım?” şeklinde düşünmelisiniz ama öfkelenmemelisiniz. Öfke de yine size öğretilen “iyi erkek” modelindeki hatalardandır, çünkü duygularınızla hareket etmiş olursunuz. Unutmayın: hep nedensellikle hareket etmelisiniz!

  Belki kadına gereğinden fazla ilgi gösterdiniz, belki sinirlendirmemek için şaklabanlık yaptınız ve kadın kurudu? Bunu kendinize sorular sorarak bulmalısınız ve bu düşünce şeklini değiştirmek için uğraşmalısınız ve birkaç kadından sonra “iyi erkek” gibi düşünmeye geri dönmemeli, bu düşünce şeklinde inatlaşmalısınız.

  Bazı sorularınızın cevabı nettir mesela: Kadın size güven kozunu ortaya koyuyorsa siz hipergaminin arzu değil, sağlayıcı tarafındasınız demektir. Kızdırmayla ilgili olarak da “neg” dediğimiz yöntemle kadını kızdıran erkeklerin daha başarılı olduğunu artık birçok kaynaktan biliyoruz. Bu sitenin amacı pua teknikleri olmadığı için araştırmanızı öneririm.

  Maalesef gerçekleri fark eden herkes de kurtulamaz. İnsel grupları buna örnek gösterilebilir. Adamlar her şeyi farkında fakat mücadele etmek yerine tamamen vazgeçmişler.

  Özetle

  Erkekler arasındaki %80 beta %20 alfa oranı pek değişmez. Her zaman başarılı ve başarısız erkekler olacaktır. Her zaman %20 esas seçilen, %80 ise hatalı iyi çocuk şeması yüzünden beta sınırında takılı kalacaktır. Bazıları fark etse bile ya insel olacak ya da hatalı zihin şemasına geri dönecektir. Siz hangi tarafta olacaksınız?

  (Makaleyi oylamayı ihmal etmeyin.)

  4.6 86 votes
  Makaleyi puanlamayı unutmayın.

  İlişkiler Üstüne Maskülen Tespitler sitesinden daha fazla şey keşfedin

  Son gönderilerin e-postanıza gönderilmesi için abone olun.

  Subscribe
  Bildir
  guest

  49 Yorumlar
  Inline Feedbacks
  View all comments
  eerona
  Ziyaretçi
  eerona
  2021-02-08 4:58 PM

  iyi ki beta dediğiniz erkek oranı %80’lerde de sizin gibi fırsatçı, tek amacı yatmak olan, güven vermeyen tiplere mecbur kalmayıp aile kurma şansını kaybetmiyoruz

  Hiwatari
  Ziyaretçi
  Hiwatari
  2021-07-27 1:10 AM
  Reply to  Karanlikruya

  Ben red pill’i anlamaya calisma asamasindayim ama on yargilida degilim, arastiriyorum. Ancak “Diyorsun ki niyetini saklayan, üç kağıtçı, kadınlardan cinsellik isteyen ama onlara arkadaş gibi yaklaşan…” Bunu mesela kim soyluyor elestirmek için soylemiyorum gercekten merak ediyorum. Reis düşüncene saygi duyuyorum fikrim dersin biter ama ben “beta” denilen erkek taniminin yanlis… Read more »

  Kezbanbukucu
  Ziyaretçi
  Kezbanbukucu
  2021-05-23 1:47 PM
  Reply to  eerona

  Kezo seni, kudur.

  alper
  Ziyaretçi
  alper
  2021-09-06 11:38 PM
  Reply to  eerona

  10/10 yorum, tüm erkekler beta olsa herhangi bir problem olmaz. Toplumda bu kadar cinsel gerilim de olmaz, betalar da çalışır, icat yapar bu arada. (toplum ilerlemez diyenlere ithafen)

  Poseidon | SSC
  Ziyaretçi
  Poseidon | SSC
  2023-02-11 2:14 PM
  Reply to  alper

  Doğa öyle işlemiyor işte aslanım 😉 Ben de isterdim ki doğada ilahi bir düzen olsun canlılar birbirini katletmesin herkes güneş ışığıyla beslensin. Çık bu kafadan.

  neo
  Ziyaretçi
  neo
  2023-11-20 8:51 PM

  kızın beni kaybetme korkusu olsun ve umursasın istiyorum ama oldukça umursamaz bir kız ilişki içinde, nasıl çözerim?

  49
  0
  Would love your thoughts, please commentx

  İlişkiler Üstüne Maskülen Tespitler sitesinden daha fazla şey keşfedin

  Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

  Okumaya devam et