İçeriğe geç
Ana Sayfa » Sevgilinin Geçmişi Önemli Mi?

Sevgilinin Geçmişi Önemli Mi?

  Sevgilinin Geçmişi Önemli Mi?

  Erkeğin en büyük hatası ona satılan “geçmişte ne yaşadıysa yaşamıştır, seni ilgilendirmez” kadın suçlama mekanizmasını kabul etmektir. Diretirseniz cinsiyetçilikle suçlanırsınız.

  Oysaki o kadının geçmişte neler yaşadığı size yaşatabileceklerinin bir göstergesidir. 5 ilişkişinin 4ü aldatmayla biten kadının size de yapacağı budur. Aşırı nevrotik kadın size de benzer şeyler yaşatır. Tek gecelik ilişkiler yaşayan kadının sizi aldatacağı, grup tecrübesi olan bir kadının benzer taleplerle size geleceği kaçınılmazdır.

  Bir çalışmaya göre bu tip kişiler için de uygun olan %5’lik bir kesim olduğu belirtilmiş. Olabilir fakat normalarda bir bireyseniz, örneğin sadakat sizin için önemliyse o kişi siz değilsiniz. Önce bunu anlamalısınız.

  İşte kötü ya da iyi kadından öte kendiniz için doğru kişiyi seçmek için yapmanız gereken “sevgilinin geçmişini” doğru öğrenmektir. Başta hormonlar tavandayken herkes iyidir ama bunun sürdürülebilir olmadığını unutmamak gerek. O kişi er ya da geç kendi “davranış paternine” dönecektir. (Daha fazlası için: Kadınlar hakkında az bilinenler)

  Erkek-Kadıın Cinsel Eşitliği Boş Kümedir

  Feminenleşen toplumla kadınların erkek-kadın cinselliğini aynı oranda değerlendirilmesi de bu boş eşitliğinin bir sonucudur. Kadınlar erkeğin cinsel stratejileri farklıdır. Erkeğin temel dürtüsü limitsiz cinselliğe ulaşmakken, kadının en iyiyi seçmek üstüne kuruludur. İnsanlar psiko-sosyal etkiler altında tabii ki tamamen dürtüsel davranmaz. Bakirelik önemli mi yazımda çok ilişki yaşayan kadınların erkeklere oranla daha mutsuz olduğunu ve boşanma oranlarının neden yüksek olduğunu tartışmıştık.

  Geçmişin önemsizliğini söyleyen kadınlar aslında geçmişinin ne kadar önemli olduğunu içten içe bilir ve yaptığı birçok hatanın görmezden gelinmesini ister. Çünkü o özgürdür fakat “aydınlanma çağı” olan 30’dan sonra bu hataların hepsinin görünmez olmasını ister. Özgür seçimler yapmıştır fakat “kandırıldığını” ifade eder, o hatalı geçmişinden dolayı iyi erkekleri kafeslemesi engellenmemelidir. Geçmişin önemsizliğini savunan erkekler de benzer feminen düzenle bunu kabullendirilmiş bireylerdir.

  Herkes hata yapar, yanlış kişileri seçebilir fakat bunu alışkanlık haline getirmiş, davranışı kanıksamış kişilerde bir problem aranmalıdır. Bu kişilik yatırımlarında bir problem olabileceğinin de göstergesidir. Çünkü insanlar psikanalitik düzlemde bazı sorunları çözmek için tekrara düşer. 10 senede doğru düzgün uzun süreli ilişkisi olmamış, 3-5 aylık ilişkilerde savrulmuş bir kadının sizinle mutlu olma ihtimali nedir mesela? 

  Kadının geçmişini nasıl anlarız?

  İşte bu en çok sorulan cevabı da basit olan bir soru. Kadının dürüst olmayacağı algısı mevcut ki kısmen doğru. Gözlemim şu ki 20lerin başındaki kadınlar bir şey gizlemeye gerek duymuyorken artan yaşla bu oran artıyor ve bir süreden sonra “geçmiş önemli değildir!” savunmasına dönüyor. Çoğu kadın size sadık, iyi biri olduğunu anlatan masallar satacaktır fakat konuştukta, bu kadınların kendini kandıran solipsist yapısını göreceksiniz.

  Maddeler halinde gerçek olaylarla özetleyelelim:

  Geçmişi pasif yöntemle araştırarak, aktif yöntemle yargılamadan konuşarak öğrenebilirsiniz. Yargılamadan konuştuğunuzda kadın rahatladıkça size her şeyi ifade edecektir ama bu yöntemin ancak ilişki başında işe yarayacağını unutmayın. Doğrudan sorular da sormamalısınız.

  Geçmiş İlişkiler

  Örneğin sevgilini aldattın mı diye sormanız size “evet ama…” veya “hayır ama…” şeklinde cümleler kurmasına neden olur. Bir kadınla konuşmamda bana şöyle demişti: “O esnada Ahmetle tanıştık ama sadece arkadaştık, sevgilimden ayrılıp bir gece Ahmetle sevgili oldum.” Buradaki anafikir: “Ahmet’i yedeğe aldım, zaten sevgilime arzu duymuyordum, diğer adama transit geçiş yaptım ama kendi içimi rahatlatmak ve etik-dürüst hissetmek için kulp buldum.”

  Size anlattıkları da büyük bir gösterge. Örneğin eski sevgilim şöyle iğrençti, böyle hayvandı diye anlatan bir kadına: “kaç sene birlikteydiniz” sorusuna 2 sene diye cevap veriyorsa bir düşünün derim. O adam mı böyle biriydi, yoksa kızımız mı öyle hatırlamak istiyor? İstatistiklere göre evliliklerin %70’i kadın tarafından bitiriliyor ve çoğunluğu şöyle diyor :”Şiddet gösteriyordu, beni istismar ediyordu” %70inin hepsi mi böyle yapıyordu?

  Kadın hafızası evrimsel olarak akılcılaştırmaya oldukça müsait. Geçmişi hissetmek istediği gibi değiştirebilir. Kadınlar önce hisseder, ardından bunu rasyonelleştirir.

  Sosyal Medya

  Günümüzde sosyal medyadan çok fazla bir şey saklanmıyor, mutlaka iz bırakıyorsunuz. İlk tanıştığınız dönemde öncelikle neler paylaştığını mutlaka araştırın. Devamlı vücudunu sergileyen, hikaye atmadan çişe gidemeyen, bol takipçili kadınlardan şüphelenmeniz gerekir. Stalk yapacaksanız başta yapın, sonda değil. İlişki bitince kadının ne yaptığı sizi ilgilendirmez ama başta bunu yapmanız bir daha hiç yapmanıza neden olmayacak şekilde ilişkiyi yönetmenizi sağlar.

  Beğenilerle tatmin olmak, limbik sisteminin frontal loba göre daha aktif olduğuna işarettir, basit hazlarla kendini devamlı tatmin eden bir kadından fazla beklentiniz olmasın.

  Kötü arkadaşlar da kızımıza eşlik ediyorsa iyice tehlikeli. Bir atasözümüz vardır: ”Bana arkadaşını söyle sana kim olduğunu söyleyeyim.”

  Ailesi en önemli kriter

  Sorunlu, kısa süreli ilişkiler içinde boğulan kadınların %90’nında ailevi problem mevcut. Ya babası şiddet uyguluyor ya anne-baba arasında aldatma geçmişi var, ya taciz durumu(yakın akraba da olabilir) var. Konuştuğum histerik kadınlardan birinde baba dolandırılmıştı ve o dönem depresyona girmiş, çocuklarını dövmeye başlamış, annesi terk etmeye çalışmış sonra vazgeçmiş. Kızımız büyüyünce uzun süreli çıktığı bir adamı kendini istismar eden, uç seviye cinsel fantezileri olan, döven birinden seçiyor. Tipik psikopat adamın histerik kadını kontrol etme durumu. Sonunda kız tabii ayrılmış, bu sefer roller değişmiş ve adam peşinden koşmaya başlamış. Kadın hasta bile olsa feminen gücünü keşfettikten sonra bunların yaşanması kaçınılmazdır, ben tanıştığımda çoktan grup tecrübesi bile vardı. Hatalı davranışlar hatalı davranışları doğrurur, bu davranışçı-psikolojinin temelidir, eğer koşullanmanızı cinselliğe göre ayarlarsanız karşınızdakinin kim olduğundan bağımsız devamlı benzer hazları kovalarsınız, hatırlayalım: “Mutluluk, mutsuzluğun tersi değildir!

  Eğlence anlayışı önemlidir

  Kız geceleri, devamlı gece yaşamı olan bir kadınla romantik uzun süreli bir ilişki beklemeyin bu kadınlar kısa süreli ilişki için daha uygundur. İstatistiklere göre de gece klüpte veya barda çalışan kadınlarda boşanma oranı diğer mesleklere göre en yüksek düzeydedir.

  Bunu kadına sorarken de yine aktif yöntemle rahat bir ortamda, hatta biraz alkollüyken sormanızı tavsiye ederim. Yani öyle bir ortam olsunki sizden bir şey gizlemeye gerek duymasın. Hatta arada tek gecelik durumları bile ağzından kaçırabilir. O an zaten o kadınla stratejiniz belli olacaktır.

  Heleki bir kadın “alkol” içince ne yaptığımı hatırlamıyorum derse sorumluluk almıyordur ve hep mağdurdur. Gece yaşamında böyle birçok kadın gördüm. Ayakta duramayacak kadar içen sonra ilk gördüğü adamın masasına oturup onunla birlikte olmak isteyen ertesi gün ne yaptım ben diye pişman olan kişilerle yaşayacağınız ilk kavganızda aldatılmaktır.

  Tek gecelik ilişkileri olan ve “bunu savunan” kadınlar bu yüzden kötü aşıklardır. Muhtemel birçok defa bu eylemi gerçekleştirip normalleştirmeye çalışıyordur. Bir kadınla tanışmıtım, “tabii ki tek gecelik yapacağım, sonra ailemin yanına döndüğümde aylarca kimseyle sevişemiyorum, yalnız kalmayı sevmiyorum” demişti. Bu kadının en uzun ilişkisi 6 aydı.

  Dr. Winnicott bu durumu “yalnız kalma kapasitesine sahip olmayanlarda görülen bir obsesyon” olarak açıklar. Çünkü yalnız kalmayı güçlü olmakla değil çaresiz, kimsesiz, tutsak olmuş kavramlarıyla birleştirmiştir. Özetle yalnız kalma kapasitesine sahip olmayan, bir dönem olsun kendini dinleyememiş insanlarla birlikte olmayın.

  Size baştan aşırı hayran kadınlar tehlikelidir.

  Daha ilk buluşmada ölen bayılan kadınlar erkeklerin hoşuna gider fakat bu sizi idealize ettiğini gösterir. Psikanlizde önemli bir kavram olan idealleştirme ilkel bir savunma mekanizmasıdır ve tehlikelidir. Genellikle histerik, borderline kadınlarda sıklıkla gözlemenen bu durumun karakteristik özelliği bir hatanızda sizi yerin dibine sokmalarıdır. Evet sizi beğenmiş olabilir ama emin olun ki uzun sürmeyecek.

  Sorumluluk ve Para

  Sorumluluk almayan kadınlar tehlikelidir. Ne olursa olsun hatalı sizseniz büyük problem var demektir. İlginçtir sizi seven kadın bırakın suç yüklemeyi kenindeki hataları da bulur, bunu yapamıyorsa muhtemelen sorunludur.

  Para harcama eğilimlerine dikkat edin. Aşırı harcama yapan, kredi kartı borcu yüksek savurgan kadınlar gelecekte size bela olacaktır. Tabiiki bir erkek olarak sıklıkla ödemeleri siz yapacaksınız fakat size hiç yatırım yapmayan, hediye bile almayan, elini cebine hiç atmayan, ortak bir eylem sonrası ödemeyi teklif bile etmeyen kadına şüpheyle bakın derim. 

  Tavırlar ve Göstergeleri

  Kadınların geçmiş ilişkilerinden ötürü maskülenleştiğini önceden anlatmıştık. Bunun göstergeleri başta tavırlardır. Küfürlü konuşan, delikanlı modeli takılan rahat kadınların çoğunluğu tehlikelidir ama tabii güzel arkadaş olurlar fakat sevgili olmaya, uzun süreli takılmaya filan çalışmak ölümcül hatadır. Örneğin erojen bölgeleye yakın yerlerde veya büyük kas gruplarında(bacak veya sırt gibi) büyük, tehlikeli dövmeleri olan kadınlar tehlikelidir. Burada yapılan araştırmalara göre bu durum çeşitli sorunların dışa vurumu, hatta zihinsel bozuklukların göstergesi olarak değerlendirilebilir. Dövmenin maskülen bir gösterge olduğunu ve aşırı dövme sahibi kadınların “ben istediğimi yaparım” gibi düşünen feminenlikten uzak kişiler olduğunu unutmayın.

  İlgili yazının podcastini dinlemek için tıklayın.

  (Makaleyi oylamayı ihmal etmeyin.)

  4.8 74 votes
  Makaleyi puanlamayı unutmayın.

  İlişkiler Üstüne Maskülen Tespitler sitesinden daha fazla şey keşfedin

  Son gönderilerin e-postanıza gönderilmesi için abone olun.

  Subscribe
  Bildir
  guest

  107 Yorumlar
  Inline Feedbacks
  View all comments
  Kara07
  Ziyaretçi
  Kara07
  2023-11-27 2:23 AM

  selamlar 1.5 aydır çıktığım kızın geçmişinde sınıfından 4 erkek arkadaşının evine gidip o gece alkol aldıklarını sonrasında onların salonunda tek kaldığını ve bir şey olmadığını söylüyor sonrasında güvenerek bu erkeklerden biri onu başka zaman içmeye çağırıyor ve 3 erkek 2 kız evde varken çağıran çocuğun odasında alkol aldıklarını (oda kapısı açık… Read more »

  Kara07
  Ziyaretçi
  Kara07
  2023-11-27 2:47 PM
  Reply to  Karanlikruya

  peki abi masumiyet olarak inandığım biri ve geçmişinde 2 sevgilisi olmuş ve cinsellik yok saflık yönünden ona biraz inanıyorum veya inanmak istiyorum çünkü sevgililik öncesi 8 9 ay yakın arkadaşlığımızda vardı sizce ne yapmalıyım nasıl davranmalıyım bana karşı istekli ben ise biraz soğudum cinsellik olarak mı devam etmeli yoksa sevgililik… Read more »

  Kara07
  Ziyaretçi
  Kara07
  2023-11-28 11:24 PM
  Reply to  Karanlikruya

  Hocam cinsellik olmaması benim için iyi geçmişinde çünkü uzun bir ilişki düşünüyordum ama böyle bir olayın çıkması canımı sıktı bu durumdan dolayı ilişki bitirilmeli mi kesin olarak veya bir şans verilebilir mi ? Hocam düşüncelerin ve bana yardımcı olduğun için çok teşekkür ederim.

  TheSilver
  Ziyaretçi
  TheSilver
  2024-02-17 3:47 PM

  Öncelikle öğrettiğiniz her şey için sonsuz teşekkürler.Benim 3 aylık bir ilişkim var,26 yaşındayım kız arkadaşım da 24. Tesettürlü ve bakire olduğunu, evlilik öncesi çok ileri gitmek istemediğini söylüyor ve sürtünme, öpüşme, oral gibi yollarla sevişiyoruz. 10 ay önce 4 aylık bir ilişkisi olduğunu,öpüşme, yakınlaşma olduğunu fakat kesinlikle benimle gittiği kadar… Read more »

  TheSilver
  Ziyaretçi
  TheSilver
  2024-02-17 4:34 PM
  Reply to  Karanlikruya

  Cevabınız için teşekkür ederim. Tabi ki cinsellik isteği doğal bir dürtü fakat yine de kafamı kurcalıyor. İlişkimiz gayet iyi ilerliyor fakat şu oksitosin hormonu, ilklerini farklı kişilerle yaşaması olayı rahatsız ediyor ya da ben çok takıyorum. Zaten bu geçmiş konusu 2. defa açıldığında ” ben o kişinin belki adını bile… Read more »

  acemineilstrauss
  Ziyaretçi
  acemineilstrauss
  2024-04-15 2:49 PM

  Merhabalar hocam, konuştuğum bir kız vardı. 1 hafta civarı muhabbet ettik (ben 30 o 24 yasında, aynı meslekteyiz ben çalışıyorum o öğrenci)(toplumda üst düzey sayılan mesleklerden birindeyiz). daha önce çok sevgilim oldu ve çok birlikte olduğum kız oldu diye bugün hiç devam etmeyelim dedi. Kendisi öyle pek istemiyormuş (ve arkadaşlarıyla… Read more »

  acemineilstrauss
  Ziyaretçi
  acemineilstrauss
  2024-04-15 6:04 PM
  Reply to  Karanlikruya

  Konuşmamak mı gerekiyordu yani hocam? Yani ilk başlarda söylemedim geçiştirdim ama ısrarla ileriki günlerde de sorunca söylemiştim. Böyle durumlarda hiç söylememek ya da yalan söylemek mi en iyisi? Aslında kız arkadaşının dedikodusu yüzünden rahatsız oldu gibi oldu. Kızla önceden ortak takip ettiğim 20 kadar arkadaşı vardı, bunu gizleyemezdim. O da… Read more »

  1 5 6 7
  107
  0
  Would love your thoughts, please commentx

  İlişkiler Üstüne Maskülen Tespitler sitesinden daha fazla şey keşfedin

  Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

  Okumaya devam et