İçeriğe geç
Ana Sayfa » Kadın Doğasını Anlamak ve Kontrol Etmek

Kadın Doğasını Anlamak ve Kontrol Etmek

  Kadın Doğası Nasıldır?

  Kadın doğasını anlamak ve kontrol etmek mümkündür. Yazıda ayrıca sizin acı çekme nedenlerinizden bahsedeceğim. Sizce bir kadın sizi neden önce sevip, sonrasında terk edebiliyor? Ne hata yapıyorsunuz ya da o kadın neden böyle davranıyor? Çünkü “erkeksi düşünce tavrı” dışa dönüktür ve bu davranışları kendi doğası sebebiyle algılayamaz ama artık algılayacaksınız.

  Erkek mantığı nasıl çalışır?

  Bu kadın beni seviyor, bir şeye sevgi gösteriliyorsa o şey değerlidir. O şey kim? “Kendim.” Demek ki ben değerliyim. Değerliysem istediğim gibi davranabilirim veya bu kadın bana çok iyi davranıyor demek ki iyi bir insan, aynı benim anneme benziyor!=?! Sonrasında ya o kadına insanüstü meleksi anlamlar yükler ya da tam tersi çok kötü davranır. Her 2si de kadının insan olduğunu unutmaktır, kadın doğasını reddetmektir.

  Bunun böyle olmasında 2 önem sebep vardır

  a) Tüm dünyadaki erkeklerin yetiştiriliş tarzı. Erkek her zaman annesi tarafından daha fazla sevilir. Freud’un da belirttiği gibi bu durumu oedipus ve iğdiş kompleksleri izler. Nedir bunlar? Erkek, kadın olarak ilk annesini gördüğü için ona aşık olur fakat babası tehdit sebebidir ve daha güçlü olduğu için iğdiş edileceği düşüncesine kapılır. Bu sebeple de iğdiş kompleksi geliştirir. Büyüdükçe bunu atlatır. İlerleyen süreçte şefkat ile şehveti ayırt edemez. Annesiyle tanıdığı şefkat; sevginin şehvet içermemesi gerektiği yanılgısını doğurur ve şehvet duyduğu kadınlara kötü kadın gözüyle bakar. Tam tersi aşık olduğu kadın ise onun bir melektir. Kendisine ilgi duyan fakat seksi de seven bir kadınla olursa onun şefkat gösterebileceğine inanmaz ve kötü davranır. Kötü davranan kadın erkeğe bağlanır ve erkek de kendini değerli ve vazgeçilmez sanır[1]. Bu deneysel olarak ispatlanamasa da mantıklı bir teoridir.

  b) Çoğu erkek, genelde kadınların peşinde koşar ve bu sebeple kendisine ilgi duyan kadınlardan bir çeşit çarpık empati duyarak melek ünvanı yükler. Annesi çok iyi olduğu için ve kendisine karşılıksız iyilikler sunduğu için kadınların da böyle olduğu yanılgısına kapılır. Oysaki her aşık kadın ilişki başında kirli yüzünü saklayacaktır ve bunu istemeden yapacaktır. Çünkü aşırı sevgi kadında feminen duyguların belirlemesine, reaktif (aşırı alıcı ve etkiye tepki gösteren) yapıya dönüşmesine sebebiyet verir. Çoğu erkek bu aşamada o kadının karakterinin de yaptıklarıyla ilgili olduğu hissine kapılır[2].

  Hatalar burada başlar

  İşte bu yüzden çoğu erkek terk edildiğinde kadın doğasını anlamaz ve şunu söyler: “Çok iyi bir kadındı, bana böyle davranırdı, nasıl bunu yaptı?”

  Gerçek ise o sadece bir insandı. Sadece aşırı reaktif tavrı senin gözlerini kamaştırdı. Bunu anlayamayanlar genellikle “kendilerini üstün ve vazgeçilmez” sandıkları için çakılır. O aşırı sevginin hep süreceğini sanırlar, oysa ki bu vericilik karşılık bulamazsa yavaş yavaş azalır. Bu nedenle ilişkilerde %70 alfa, %30 beta olmak gerekir. Yani alfa karakter ağır bassa da mutlaka sağlayıcılık verilmelidir.

  Freud kadının ilişki başında güçsüz olduğunu savunurdu. Başta size bağlıdır, muhtaç hisseder, yönetilmek ister fakat sizin bu yardımlarınız kadının kendisine özellikle feminist dalga ve yetiştirilme tarzı sebebiyle “aşağılık görmesine” sebep olacaktır. Alfred Adler kadınların 2 uçta değerlendirir. Bir uç aşırı duyarlı, bir şeyi başaramadığını düşünen bağımlı kadın, diğer uç ise feminist akım ile ortaya çıkmış; feminenlikten uzak, maskülenliğe yakın, aşktan kaçan, lider olmayı seven kadınlardır. Her 2si de toplum için tehlikelidir [1, 3].

  Bu sebeptendir ki başta size karşı gelmeyen kadın, eğer devamlı “çok üstün ve eşitlikten uzak” bir tavır sergiliyorsanız zıtlaşmaya başlayacaktır. Rollo Tomassi buna “shit test” der. Kabaca sizi deneyen kadının gösterdiği içsel tepkidir ama bunu bazen kendi de bilmez[4].

  Erkek bu reaktif tavrını doğru algılayamaz, doğru yönetemez, yanlış tepkiler verir; aşırı maskülen dışa dönük bir davranışla ezmeye çalışırsa ki buna yoğun dark-triad tavrı diyoruz, o kadın size bağlı görünse de intikam hissiyle dolar. Hele ki buna uygun bir karakteri varsa geçmiş olsun.

  Öncelikle belirtmem gerekir ki intikam almayı sevmeyen kadın yoktur. Hepsi acımasızdır ve ayrıldığınızda en azılı düşmanınız olur fakat bazı toksik kadınlar vardır ki bunu olmayan özgüvenlerini tamir etme yanında size zarar vermek için zevkle yaparlar.

  İşin güzel tarafı nedir? Bu toksik kadınlar ilişki başında, diğerlerine göre size daha bağlı ve aşık bir tablo çizer. Reaktiflikleri normal bir kadına göre uç seviyededir. Ben bu davranışı şuna benzetirim: Kriz öncesi size bedavadan 10bin dolar veren kadın, kriz patladıktan sonra ben 10bin dolarımı geri istiyorum demesi gibidir. Tabii TL karşılığında o fiyat x2 çıkmıştır artık. Yani kaşıkla verir, sapıyla çıkarır[4].

  Reaktif Kadın Doğası

  Kadın doğasını anlamak ve kontrol etmek için önce reaktif kadın doğasını kavramak gerekir. Reaktif kadın doğası feminenliğinden ötürüdür. Hep içe kapanık ve tepki göstermeye yönelik gelişir, beklenti halindedir. Aşırı hassasiyet ile abartmaya ve olayları büyütmeye meyillidir ve siz hata yaptıkça bu artar(shit test), kendini istismar edilmiş biri olarak görebilir. Hisleri o olayın gerçek olduğunu söylüyorsa gerçektir. Sizin ne düşündüğünüz önemsizdir. Çoğu kadının özgüveni düşüktür ve bu sebeple arttırmak için hislerine inanmayı seçer. İlişki kötüye gidiyorsa en ufak tepkiniz reaktiflik göstermesine ve düşük özgüveni sebebiyle fikirlerinin önemsenmediği ve sizin onu küçümsediğiniz yanılgısına sebep olur. Özetle kötü giden anlarda mantıklı konuşarak ve onu yönlendirerek sorunları çözemezsiniz[2].

  En kötüsü de kadının yansıtma ve dış dünyaya körlüğüdür. Yansıtma yaparken otomatik olarak hep anlaşıldığını düşünür. Kendi gerçeği(solipsizm) tek gerçektir ve ona uygun davranmanızı bekler. Bunu göremeyince kasten ters hareket ettiğinize bile inanabilir. Bu yüzden ne söylediğinizin pek önemi yoktur. Asla onun gerçekliğini tam olarak bilemezsiniz ki zaten bu sebepler yüzünden başta size çok iyi davranır. Bu feminen kadın doğasını ve reaktif karakterin doğasını oluşturur. Anlaşılmadığını düşündükçe sizden uzaklaşır.

  Aktör Erkek Doğası

  Erkekse dışa dönük ve etki gösterme halindedir, bir şeyden kaçmak istediğinde kendini tv’e, spora, ticarete, işine gücüne verir, kaçarak ilgisizleşir. İlgisizliğe veya aşırı aktör-reaktör tavrına tırmanan ilişkiyi kurtarmak zordur. Kadın doğasını anlamak ve kontrol etmek zorlaşır. Erkekler içgdüsel olarak anlaşılamayacağını bilir fakat yanlış ilişki yönetimi sonunda çaresizlikle “özür dileme ve seni anlıyorum” sekansı ile iyice işleri çıkılmaz hale getirirler. Kadına duygusal yaklaşımla içinizdekileri saçtığınızda kadının romantik duygularını öldürürsünüz, dünyasını yıkarsınız, çünkü duymak istediği bu değildir. Burada kadın ihtiyaç duyduğu yakınlığı vermenizi bekler ama bilmediğiniz bir dildir. Üstüne bir de gelecekte kullanmak için bütün olumsuz nitelikleri toplar ve biriktirir[2].

  Kadınlar siz özür dilemenize rağmen neden kabul etmiyorlar?

  Çünkü özür dilemek geleceği refere etmektir, oysaki kadın şimdiki zamanda yaşar. Siz o hatayı şimdiki zamana gelene kadar düzeltmediyseniz bir anlamı yoktur. Kadın doğası geleceğe uyumlu değildir ve benzer şekilde bugün sizi seviyorum diyen kadın, yarın sevmeyebilir. Sadece öyle hissetmez, verdiği sözün önemi yoktur.

  Burada mantıklı ve dışa dönük taraf siz olduğunuz için sorunu çözecek taraf da sizsiniz. Kadının reaktif solipsist doğasını iyi anlamazsanız, bütün sorumlulukta size yıkılır ve terk edilirsiniz. Evet birçok erkeğin terk edilme sebebi işte budur. Kadının gerçekliğini anlayamayabilirsiniz fakat doğru davranışları sergilemek kolaydır.

  Hata yaptıysanız ki bunu aşırı maskülen bir uçtaysanız göremezsiniz ve hata yapmadığınızı düşünürsünüz. Mesele bunu fark ederek, bir daha yapmayarak zamanında düzeltmenizdir. Eğer kadının hatası var ise  karşılıksız affetmemelisiniz. Bu genel ilişki dinamiğiniz olmalıdır. Yani kadın gözünde hem hata yapmanız ve sürdürmeniz, hem de o kadının hatalarını sorgusuz sualsiz kabul etmeniz ezikliktir.

  Bunu yapmanız güçten düştüğünüzü gösterir. Kadın doğası iç dünyasına dönük, dış dünyaya kapalı olduğu için kendi hislerine inanmayı seçer. Sizin bir öneminiz yoktur.

  Sanırım hatalarınızı ve kadının doğasını anladınız. Özetlersek;

  O kadın reaktif-feminen doğası sebebiyle size yakın ve sonsuz verici görünebilir, bu bir maskedir ama iyi bir insan olmak zorunda değildir. Öncelikli olarak bunu anlayın. Tekrar ediyorum: “İlişki başında size verici davranan kadın iyi olmak zorunda değildir!“

  O kadın sizi üstün görmek istiyor ama devamlı çok üstün, bilir kişi, hatta daha ileri seviyede ona zarar veren biri olmanızı istemiyor. Bu özgüvenini düşürür, kontrol ettiği anksiyetesine kapılmasına sebep olur. Bunu aşırı maskülen uçlar yazısında anlatmıştık. Hipergamiye göre üstün olacaksınız ama dengeli, evet karar veren siz olacaksınız ama onun da fikrini soracaksınız. Aşırı kontrolcü olmanız kadının başta hoşuna gitsede eril enerjisini kazandıkça size düşman olacaktır. Eğer ben hiç bir şeyi umursamam, istediğimi yaparım derseniz, güven boşluğu oluşur ve o kadın bir yerde intikam almaya çalışır.

  Toksik karakterde kadın size ilişki başında her kadından daha vericidir ve bundan bir%Fçok erkek büyülenir. Robert Greene de bu kişilere bağımlı karakter olarak açıklar[5]. O birlikte olduğu her erkeğe baştan böyle davranmaya meyillidir. Size özel olduğunu düşünmeyin. Sizden sonra da güçlü birine gitme eğilimi ilginin size değil, temsil ettiklerinize olduğunun en güzel örneklemesidir. En güzel ilişki belli bir süreç sonunda kadının size hayranlık duymasıdır. Daha sizi düzgün tanımadan hayranlık duyan kadın tehlikeli ve zehirlidir.

  (Makaleyi oylamayı ihmal etmeyin)

  İleri Okumalar İçin Kaynaklar

  • Sigmund Freud – Erkeklerin Özel Bir Tipte Obje Seçimi (Makale).
  • Dr. Herb Goldberg – Aşk, Erkekler, Kadınlar ve İlişkiler, Totem Yayınları
  • Dr. Alfred Adler – İnsanları Tanıma Sanatı, Cem Yayınevi
  • Rollo Tomassi – The Rational Male, E-Book Edition
  • Robert Greene – Baştan Çıkarma Sanatı, Altın Kitaplar
  4.7 131 votes
  Makaleyi puanlamayı unutmayın.

  İlişkiler Üstüne Maskülen Tespitler sitesinden daha fazla şey keşfedin

  Son gönderilerin e-postanıza gönderilmesi için abone olun.

  Subscribe
  Bildir
  guest

  57 Yorumlar
  Inline Feedbacks
  View all comments
  hopa
  Ziyaretçi
  hopa
  2022-10-05 7:18 PM

  Özetle kötü giden anlarda mantıklı konuşarak ve onu yönlendirerek sorunları çözemezsiniz[2]. açarmısın hocam

  Hopa
  Ziyaretçi
  Hopa
  2022-10-06 1:46 PM
  Reply to  Karanlikruya

  Küçük kız kardeş gibi derken yapma etme mantığına gelmiyor mu bu

  Hopa
  Ziyaretçi
  Hopa
  2022-10-06 1:58 PM
  Reply to  Karanlikruya

  Yani küçük kız kardeşim gibi davranicaksam şunu yapma bunu yapma olmuyor mu? Ne yapmak lazım ?

  Hopa
  Ziyaretçi
  Hopa
  2022-10-06 2:37 PM
  Reply to  Karanlikruya

  Teşekkür ederim hocam,konuyla alakasız onerebileceginiz herhangi bir kitpa var mı doğasını anlamak için

  hopa
  Ziyaretçi
  hopa
  2022-10-06 5:04 PM

  Burada kadın ihtiyaç duyduğu yakınlığı vermenizi bekler ama bilmediğiniz bir dildir.Açar msın burayıda hocam

  Urtm
  Ziyaretçi
  Urtm
  2023-03-21 3:26 PM

  Hocam kolay gelsin. Sevgilim çok sadık ne istersem yapmakta aslında gayet düzgün bi ilişkimiz var. Ama sevgilim ben dün instagramdan başka bi kıza fotoğraf attım diye trip, shiit testler atmaya başladı. Bu sabah kalktığımda o kız sana çıplak fotoğraf attı dedi (instagramım onda var) ve değişik shiit testler atmaya başladı… Read more »

  Urtm
  Ziyaretçi
  Urtm
  2023-03-22 12:24 AM
  Reply to  Karanlikruya

  Hocam Şuan kız tripli ve baya soğuk herşeye whatsappda tabi ben sormadım niye triplisin hala diye(fotoğraf muhabbetinden dolayı) akşam buluşmaya çağırdım istemedi ve spor salonuna ziyarete de gelmedi evinin yolunun üstünde çalıştığım salon gelmedi. Sizce ne yazmalıyım ,nasıl davranmalıyım. (Cinselliği alıyordum)

  kerem
  Ziyaretçi
  kerem
  2023-07-23 7:25 PM

  Selam, bloğu okudukça keşke daha önce karşılaşsaydım diyorum, bir sorum olacak, ilişkilerde belli başlı tartışmalarda tartışma sonrası kendi kabuğuna çekilen, sinirinden-agresifliğinden kendi saçını çekiştiren bu tarz davranışlarda bulunan kadın hakkındaki yorumunuzu bilmek isterim. Teşekkürler.

  İsimsiz
  Ziyaretçi
  İsimsiz
  2023-08-05 8:31 AM

  Merhaba karanlık Rüya; Bı kahramanlik yaptim sonu ameliyatla bitti 😀 1.5ay cinsel perhiz ve 2 hafta yatakta kalmam lazim kötü yerden yara aldım 😀. tabaklardan biriyle çok yakın oturuyorum. olayi gizemli bir şekilde birazda abartarak anlatmak istiyorum mesela 2 kişi değilde 4 kişi gibi😀 işime yarama ihtimali olabilir mi çünkü… Read more »

  57
  0
  Would love your thoughts, please commentx

  İlişkiler Üstüne Maskülen Tespitler sitesinden daha fazla şey keşfedin

  Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

  Okumaya devam et