İçeriğe geç
Ana Sayfa » Kadınlar Ayrılık Acısı Yaşar Mı?

Kadınlar Ayrılık Acısı Yaşar Mı?

  Kadınlar Ayrılık Acısı Yaşar Mı?

  Kadınların aşk acısını daha kolay atlatması duruma bağlıdır, önceden erkekleri tartışmıştık. Rollo bu konuda kadınlarda ruh eşi miti, erkeklerde oneitis vardır der. Çünkü kadın hipergami sebebiyle o ekeği özel, “ruh eşi” olarak görürken, erkekler o kadını kutsallaştırır ve “ya toprağınsın ya benim” modunda sahiplenirler.

  Kadın ne zaman aşk acısı çeker?

  Kadınlar da bu acıyı yaşar fakat erkek genelde oneitis yüzünden buna izin vermez, kızı hemen boğarak ve ne hissettiğine izin vermeyerek üstüne gider. Bu da kadının özgüvenini arttırarak kolay atlatmasına neden olur.

  Kadınlar hakkında bilinmeyen gerçeklerden biri “dürtü-duygu-neden” 3lemesine göre karar vermeleridir. Hakkınızda negatif hisleri varsa zamanla buna nedenler bulur ve kendini iyi hisseder. Çoğu kadın sizden ayrıldığında en az 3-5 ay önce karar verir ve siz farkına bile varmazsınız. Çünkü erkek detaylarla değil, büyük resimle ilgilenir, erkek tümevarır; kadınsa tümden gelir, küçük parçalarla ilgilenir.

  Bu yüzden uzun ilişki sonunda kadına ayrılık acısı yaşatma ihtimaliniz oldukça düşüktür,  tek yolu da karar verme sürecinde ani kararla kadını terk etmektir. Bu durumda kadın zor unutur. Saplantı geliştirir.

  Ayrılık Acısını Kim Nasıl Yaşar?

  Kadınlar ayrılık acısı yaşar mı? Evet yaşar ama üstte anlattığım nedenlerle daha az görülür. Boşanma oranlarına bakın, davaların %78i kadınlar tarafından açılmaktadır ve genelde maddi sebepler öne sürülür. Örneğin Adil Yıldırım videolarına yazan kadınların çoğunluğu daha yeni ayrılmış olan, kısa süreli veya kara-üçlemeye sahip bir erkeğe denk gelmiş kadınlardır. Yine “ayrılan kadın pişman olur mu” yazımda gerçek örnek üstünden diğer bir durumu anlatmıştım.

  Temel kural erkeğin kadına, kadınların ilişkiye yatırım yapmasıdır. Kadın ilişkiye yatırım yaptığı için, bittiğinde “ilişki” için üzülür. Çünkü erkeğe değil, erkeğin temsil ettiklerine ilgi duyarlar. Yani süpermensiniz diyelim, ertesi gün güçlerinizi kaybederseniz terk edilirsiniz. 2 tarafın sevme biçimleri farklıdır. Devam eden ilişkiler de minnet yüzünden sürer, arzu değil.

  Ayrılık Acısını Kadınlar mı Yoksa Erkekler mi Daha Çabuk Atlatıyor?

  Kadınların erkek gibi “kişiye özgü” saplantı yaratmasına gerek yoktur ve 3 temel sebep gösterilebilir.

  1. Kadın çocuğunun kendinden olduğunu bilir, bu yüzden erkeği sahiplenecek şekilde evrimleşmemiştir. Erkek de kıskançlığın nedenleri de bununla ilgilidir. Yine çocuk yapabileceği biyolojik yaşın dar olması geçmiş acıları çabuk aşmasına neden olur.
  2. Psikanalitik açıdan kadın da erkek de önce annesiyle tanışır ve bakım görür fakat kadın annesine erkek gibi aşık olmaz, babasıyla geç tanışır. Bıu da aşka realist yaklaşmasına neden olur.
  3. Son nörolojik çalışmalar kadının özellikle ilk dönem yoğun acı çektiğini göstermiştir ki bunun temel nedeni üstteki 2 nedendir, örneğin erkekte salgılanan yoğun vassopressin uzun sürede kadına daha çok bağlanmasına neden olur.

  Ayrılık Sonrası Kadın Ne Yapar?

  Ayrılık sonrası duyguları kontrol altına almak zordur. Kadın ilişkilerle ilgili olduğu için soyal hayata dönerken erkek işine gücüne dönmeyi tercih eder. Bunun temel nedeni de Dr. Steven Pinker’ın dediği gibi “erkeğin nesnelerle, kadının iletişimde iyi olmasıdır.” Herkes kendi en iyi yaptığı işi yapmaya yönelecektir. Buna maskülen ve feminen tavırlar arasındaki fark da diyebiliriz.

  3 hafta kuralı nereden çıktı?

  Kadınların özellikle ilk ayda çok acı çektiği biliniyor ve sonrasında atlatıyorlar. Yani kadın çabuk unutur erkekse geç diyebiliriz. Çünkü kadın şimdiki zamanda yaşar, yani geleceğe yatırım yapmaz, o acıyla bir süre yoğun mücadele eder sonra da arkasında bırakır. Şöyle düşünün, bir insan ne zaman ayaklanır? Dayanamayacağı bir zorlamaya maruz kaldığında. İşte kadın 3 hafta bunu yaşar ve ya size döner ya da vazgeçer. Geri dönmesinin tek yolu rasyonelleştirememesi, sizin önce terk etmeniz gibi üste anlattığım durumlardır.

  Siz hala “kusursuza yakınsanız” vazgeçilmezsiniz demektir. İşte bu dönemde sessiz kalırsanız ve o geri dönerse o zaman ilişki kurtarılabilir, aksi halde uzun süre sonra geri dönüş olursa iyi niyet aranmamalıdır. Çünkü bilim bize uzun sürede kadınların çoktan atlattıklarını geçmişe bağımlı kalmadıklarını göstermektedir.

  Erkekse gelecek zamana önem verir. Bu yüzden yatırımları önemlidir ve zor atlatır. Acısının yoğunluğu ise inişli çıkışlıdır ve zamanla artar, bu yüzden kadın gibi sert vazgeçemez.

  Umarım genel prensip ve kadınlar ayrılık acısı yaşar mı problemi anlaşılmıştır.

  Makaleyi oylamayı ve üye olmayı ihmal etmeyin.

  4.7 41 votes
  Makaleyi puanlamayı unutmayın.

  İlişkiler Üstüne Maskülen Tespitler sitesinden daha fazla şey keşfedin

  Son gönderilerin e-postanıza gönderilmesi için abone olun.

  Subscribe
  Bildir
  guest

  78 Yorumlar
  Inline Feedbacks
  View all comments
  Abuzer
  Ziyaretçi
  Abuzer
  2023-03-31 8:51 PM

  İyi günler. Ayrıldık ben 4-5 gün kendisini ikna etmeye çalıştım, maalesef ağlama durumu da oldu utanıyorum açıkcası çok saçmaladım çünkü. Sonra kendisini bi daha rahatsız etmedim. No contacte geçiş yaptım. Bu 4-5 günlük süreçte ben ikna etmeye çalışırken sevdiğini vs söylüyordu.Göndermeli bi kaç harekette yaptı. En son vedalaşırkende seni çok… Read more »

  Abuzer
  Ziyaretçi
  Abuzer
  2023-03-31 9:18 PM
  Reply to  Karanlikruya

  Ayrılık gerekçeli haklı sebepler benim birkaç hatalarımdan kaynaklı, şunu eklemek istiyorum bu hatalarımı beni manipüle etmek için kısaca ayrılmak istiyorum demeye cesareti olmadığı için mi söyledi ? Yoksa ilişkimizi bitiren şey gerçekten benim hatalarımmıydı? Bunu nasıl anlayabilirim, teşekkürler.

  Abuzer
  Ziyaretçi
  Abuzer
  2023-03-31 9:42 PM
  Reply to  Karanlikruya

  Hımm, teşekkürler. Yaklaşık bir haftadır kırmızı hapı almaya çalışıyorum. Aslında ilişki içerisinde betalize olduğumu fark ettim çünkü obenim meşguleyitimi ve uğraşlarımı sevmişti sonradan beni istediği kıvama getirdi bıraktı, bugün yarın 3 hafta oluyor sanırım ve barışma şansımızı kaybedecek gibi duruyor. Peki sosyal medya hesaplarını kapatmasını instagram vs kendini yeni bir… Read more »

  kerem
  Ziyaretçi
  kerem
  2023-07-20 1:22 AM

  Merhaba, eski sevgilimle yaklaşık 3 ay önce ayrıldık. Uzak mesafe ve uzun ilişkiydi.Ayrılık sebebi genel olarak onun çoğu hareketini eleştirip ‘doğru’ ‘hoş’ bulmamamdı. Ayrılıktan 1 ay sonra biriyle ilişkiye başladığını öğrendim. Ama önceden tanıdığı biri değildi bu. Benden sonra birçok erkek eklemiş ve birini seçmiş gibiydi. Normalde asla yapmayacağı bir… Read more »

  kerem
  Ziyaretçi
  kerem
  2023-07-20 7:39 PM
  Reply to  Karanlikruya

  Bir de işimden dolayı bilgisayar üzerinden ve belli bir konumdan çalışmam gerekiyor. O okuyordu ve boş vakitlerimde örneğin 2 hafta boyunca onunla onun evinde kalıyordum. O da tatilinde buraya geliyordu. Uzak mesafe mecburiyetti biraz da işimden dolayı, hatta bir süre sonra işimi bırakıp yanına taşınma planım vardı onunla okuyacaktım. Kısacası… Read more »

  Arslan
  Ziyaretçi
  Arslan
  2023-09-13 11:18 PM

  Merhaba 4-5 aydır bir kızla görüşüyorum. İlk 3 ay herşey mükemmeldi diyebiliriz, o kadar güzeldi ki anlatamam. Sadece benim için değil, eminim onun için de öyledi.Sonra bir gece buluştuk, her zamanki gibi mükemmeldi. Sarıldık, öpüştük, el ele tutuştuk, sonra sabah bana mesaj atarak ayrılmamız gerektiğini söyledi çünkü eğer devam edersek… Read more »

  1 4 5 6
  78
  0
  Would love your thoughts, please commentx

  İlişkiler Üstüne Maskülen Tespitler sitesinden daha fazla şey keşfedin

  Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

  Okumaya devam et