İçeriğe geç
Ana Sayfa » Dövmeli Kadınlar Sorunlu Mudur?

Dövmeli Kadınlar Sorunlu Mudur?

  Dövmeli Kadınlar

  İlgili yazının podcastine şuradan ulaşılabilir.

  Geçen Ekşi’de dolaşırken yine dövmeli kadın güzellemeleri yapan betalar ve bunun anlamını sadece “bunu isteyen kadının tek amacının dövme yaptırmak istemesi” olarak açıklayan kişilerle karşılaştım. Maalesef bu külliyen yanlış.

  Öncelikle beta-meriç arkadaşlar, o kadın sizin efendi-erkek stratejilerinizle ilgilenmez. Muhtemelen tecrübesi senin 2 katındır ve kendi liginde birini arayacaktır. Onu tatmin edecek, erkeğe arzu duyacaktır. Yani “benim ilgimi çekiyor, çok seksi oluyorlar, her şeye rağmen kabul edebilirim” dediğin kadın senin haddin değil. Önceden şu yazıda anlatmıştık, sorunlu da olsa %5’lik oran içinde de olsa kendi liginde birine ilgi duyar. Neyse konumuza dönelim.

  Dövmeye karşı olmasam da kırmızı hap lenslerinde fazla sayıda ve büyük dövmelerin sorunlu kadını işaret ettiğini, büyük bir kırmızı alarm olduğunu da hatırlatmak gerek.

  Neden böyle olduğuna makalelerle inceleyelim.

  Dövme Hangi Durumlarda Sorun Teşkil Eder?

  Çalışmalara göre %15-39 arasında ruhsal problemi olan kişilerde dövme mevcuttur. Yine Ferguson‘un araştırmalarına göre kişilik bozukluğuna (borderline, narsisizm vs.) sahip kişilerin %57si dövme yaptırmaktadır [ref]. Measey‘in çalışmasına göre dövme sayısı da önemlidir, arttıkça risk artar. Örneğin borderline görünen kadınların %82’sinde 16 ve daha fazla dövme görünmektedir ve bu dövmeler bacak, göğüs ve kol gibi geniş alanlarda sergilenmektedir.

  Yani bir şey anlatmak istemeyen, dertsiz-tasasız insan dövme yaptırmaz. belki de fakirdir, bilemem ama yapılan birçok çalışma ruhsal problemlerle(ve kişilik bozukluklarıyla) özellikle “tehlikeli büyük dövmelerin” ilişkili olduğunu bize göstermektedir. Yalnız korelasyon nedensellik sunmaz. Bütün sorunlu kadınlar dövme yaptırabilir ama bütün dövmeli kadınlar sorunludur anlamı çıkartılmamalıdır. Bu yüzden “red flag” diyoruz.

  Dövmelerin tipolojilerine göre bile tahlil yapmak mümkündür. tam bir karara bağlanmasa da dövmeler 7 sınıfa ayrılır [ref]:

  • kimlik dövmeleri (kişisel bilgi içeren)
  • aşk dövmeleri (duygusal, pornografik vs göndermesi olan )
  • kahramanlık dövmeleri (iskelet, kafatası gibi)
  • şans/talih dövmeleri (yonca gibi)
  • dini dövmeler
  • özel semboller (içe kapalı, kendisine bir olayı hatırlatma)
  • karışık dövmeler (hayvanlar, çiçekler)

  Şurada yapılan çalışmada dövmenin tipine göre kişilerin sinyallediklerinin öneminden bahsedilmiş. Dövme tehlikeli sembollere döndükçe ve büyüdükçe o kişinin karakteriyle ilgili de negatif sinyallemeler oluştuğu özetlemiş.

  Dövmeli Kadınlar Cinselliğe Daha Açıktır

  Kwantlen Polytechnic‘de 814 kadınla yapılan bir çalışmaya göre dövmeli kadınların cinselliğe daha yatkın olduğu bulunmuş. Bunun en önemli sebebi de kendilerini daha eşitlikçi bulmalarıymış. Hep söylerim feminizm erkeklere de faydalı olmuştur, özellikle alfa karakterde olanların cinselliğe ulaşımı kolaylaşmıştır. En alfa erkekler bile geçmişte cinsellik için sağlayıcılık sunmak zorundayken günümüzde bu gerekmemektedir.

  Siz yine de dövmeli kadın görünce yükselmeyin, cinselliği kolay sunabilir ama maskülen-güçlü-alfa erkeğe, her önüne gelene değil. Hipergami hala geçerli!

  Özetle dövme sorunların yanı sıra cinsellik için de bir göstergedir. Bir sinyallemedir diyebiliriz. Bu arada borderline kadınların cinsellik konusunda oldukça dürtüsel olduklarını ve üstteki çalışmaya göre bol dövme sahibi olduklarını hatırlatırım. Sizce de güzel bir korelasyon değil mi?

  Dövme Öz Güvensizlik Sinyallemesi Olabilir

  Şuradaki makale üstünden örnekler vereyim. İnsanlar bir şeyi dışa vurmak, konuşmadan kendilerini anlatmak için dövme yaptırır. Bu da maskülen bir çerçevedir. dövmeler kimlik bunalımlarında ve özgüvensiz kişilerde daha çok görülür. Çünkü amaç negatif duygulalarla mücadeledir. Özellikle kadınların dövme yaptırma nedeni toplumsal normlara karşı çıkması olabilir. Risk almayı seven özellikle gençlerin buna daha yatkın olduğu ve içgüdüsel bir durum olduğu da belirtilmiştir.

  Suçlularla Yapılan Çalışmalar

  Örneğin hapishane kültüründe bu bir gruba ait olduğunuzu göstermektir. Hiç dövmeniz yoksa güçlü olmadığınızı sinyaller ve kısa sürede zarar görürsünüz. Dövme bir çeşit koruma mekanizmasıdır. Yapılan çalışmalara göre sadistik ve antisosyal eğilimleri bulunan suçlularda da dövme sayısı artmaktadır. Tabii bunların genelde erkek olduğunu hatırlatmakta fayda var ama kadınlar için de geçerli [ref].

  Özet

  Kendine güven kazanan büyüyen veya ağır ruhsal çöküntü sonrası kendine gelen bireylerde yapılan dövmelerin silinmek istenmesi de yaygındır.

  Dövme yaptırmayan kadınlar çok iyi kalpli, sorunsuz mükemmel insanlardır demediğimin altını çizerek şunu önerebilirim ki dövme bir dışa vurumdur, maskülen bir sinyallemedir. O kızın üstündeki dövme sayısı ve boyutu arttıkça tehlikeli sinyalleri de çalmaktadır. Kadının tesadüfi cinsellik yaşama ihtimali artmaktadır. Yani böyle kadınlarla uzun süreli değil, kısa süreli ilişkiyi düşünmeniz daha mantıklı. Üstteki çalışmalar da bunu doğrular.

  4.4 54 votes
  Makaleyi puanlamayı unutmayın.

  İlişkiler Üstüne Maskülen Tespitler sitesinden daha fazla şey keşfedin

  Son gönderilerin e-postanıza gönderilmesi için abone olun.

  Subscribe
  Bildir
  guest

  13 Yorumlar
  Inline Feedbacks
  View all comments
  Burak
  Ziyaretçi
  Burak
  2022-12-07 1:04 PM

  Bence kızların çoğu hatta iki cins de sırf havalı gözüktüğünü sandıkları için dövme yaptırıyorlar. Günümüzde biraz boku çıkan aşırı bireysel özgürlükçü kültürün sosyal kabulu gibi oldu. Özellikle 20lerinin başındaki insanların pek çoğuna dövmelerinin anlamlarını sorduğumda doğru düzgün bir şey söyleyemiyorlar. Çoğu saçma sapan anlamsız, ergen kafasıyla yaptırılmış dövmeler. Genelde bu… Read more »

  Ömer
  Ziyaretçi
  Ömer
  2024-01-30 8:26 PM

  Eski kız arkadaşım 1.5 yıl birlikte yaşadık omzunda kocaman çiçek vs vardı kalçasında bir şey yazıyordu hatta vulvasının üzerine kelebek bile yaptırmıştı benle birlkte ikende göğsün ortasına kocaman sarmaşık yaptırdı red flagmış fark etmedim ben salak uzun ilişki yaşadım sevdim terk edildim eski kocasını evine aldı hemen

  13
  0
  Would love your thoughts, please commentx

  İlişkiler Üstüne Maskülen Tespitler sitesinden daha fazla şey keşfedin

  Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

  Okumaya devam et