İçeriğe geç
Ana Sayfa » Kadınların Karar Verme Mekanizması ve Suçlu Hissettirme

Kadınların Karar Verme Mekanizması ve Suçlu Hissettirme

  Kadınların Karar Verme Mekanizması ve Suçlu Hissettirme

  Kadınlar hakkında az bilinen gerçekler yazımdan sonra şöyle bir mesaj aldım ve kadınların neden duygularıyla hareket ederek yazılanları çarpttırma ve doğal mekanizmaları olan “karşı tarafı suçlu hissettirme” mekanizmalarını açıklamak için güzel bir örnek olduğu için yorumlamaya karar verdim.

  Alttaki yazının sebebi şu metin ve onun yorumlamasına göre “kadınların asla aşk acısı çekmeyeceğini ve ayrılmak için başka bir erkeğe ihtiyaç duymayacağını” belirttiğimi düşünmüş. Şöyle demiş:

  Yazdiklarinizi ask acisi cekerken bulmustum. Fakat kadinlara karsi okadar cinsiyetci ve gaddar bi bakis aciniz var ki sizede muhakak bu kadinlar cokca tranva yasatmis.
  -Ask acisi ceken birsuru kadin taniyorum, ask acisi ceken erkek hic gormedim.
  – Ekonomik ustuluk ve ya guc olmadan evlenen cokca kadin taniyorum.
  – Hic bi arkadasligim ve ya iliskim yarar uzerine kurulu degil. Katiliginiz objektiflikten degil, bence tranvanizdan.
  Selamlar& Saygilar

  Bunun acıyla ve kötü hissetmeyle yazıldığını anlayabiliyorum. Metinde görüldüğü gibi 2 temel nokta dikkat çekiyor.

  • Kişisel yaşadıklarının sebebini kısıtlı çevresine ve kendi deneyimlerine bağlayarak sonuç çıkartmış.
  • Bunun doğru olmadığını ispatlamak için olayı değil de benim kişiliğimi kullanmış ve “gaddar” ve “travma” yaşadığım için bunları yazdığım belirtmiş.

  Bu tipik bir kadın savunma mekanizmasıdır. Kadınlar sinirlendiklerinde duygusal karar vererek, olayı şahsınıza yöneltirler ve ekseni kaydırırlar. Burada iddiaların neden yanlış, hatta çarptırılmış olduğunu referanslarla açıklayalım:

  Bilimsel çalışmalardaki istatistiklere baktığımızda duygusal ilişki ve evlilik sonrası intihar oranlarının erkeklerde 2.5-3 kat yüksek olduğunu görüyoruz[ref]. Erkekler boşandıktan sonra büyük bir depresyon yaşıyor. Bunun yanısıra Norveç’te 18523 çiftle yapılan boşanma çalışmasında genellikle kadınların ayrılığı tercih ettiği ilişki kalitesinin niteliği yanında ekonomik duruma bağladığı görülmüş, genç yaşta evlenen kadınların daha çabuk boşandığı belirtilmiş (ref) ki nedenini 30 yaş sonrası kadınlar makalesinde açıklamıştık. Rollo Tomassi de buna parti yıllarındaki kadınların hızlı değişen seçimleri olarak açıklar.

  Kadınlrın daha çok acı çektiği ve erkeklerin çekmediği zırvadır. Benzer şekilde kadın fayda sağlayamadğı erkeği terk ettiği açıktır.

  Yazılarıma bakıldığında ekonomik gücün tek parametre olmadığını şiddetle savunan nadir kişilerdenimdir. Kadınların girift doğaya sahip olduğunu sizi toplamda göre sevdiğini de bu makalemde de uzun uzun açıklamıştım. Tip, para, oyun üstüne erkeği çekici yapan kriterleri anlatmıştık. Tersinin düşünülme sebebi öğrenilmişliklerden ve çevreden kaynaklanıyor. Kişi farklı fakat kendine uymayan bir düşünce duyduğunda, geçmişte öğrendiği en yakın şablonlardan birine koyuyor. Çevresinde de benzer düşünen birileri varsa kanıksıyor. (Örnek: Kadınlar faydacıdır yazılmış. Fayda para ile sağlanır. O zaman yazar bütün kadınların parayla elde edildiğini savunmuş. Oysaki fayda burada “bilgi”, “tecrübe”, “sosyal statü”, “karizma”, “kadın psikolojisini bilmek”, “zeka” anlamlarına geliyor. Çoğu kadın kendinden uzun erkekleri tercih ediyor mesela. Ben söylemiyorum, istatistikler söylüyor.)

  “Sadece ekonomik kritere” bakan kadınların temelde alfa döller, beta öder kısmındaki betayı seçtiklerini de özellikle belirtmek gerek. Yani yazılarım kadının arzusu üstüne kurulu olduğu için bunu savunmam saçma olurdu.

   

  Hiçbir arkadaşının yarar üstüne ilişki kurmadığını belirtmiş

  Bu da tamamen solipsist bir bakış açısı. Kadın önce hisseder sonra bu hissine mantıklı sebepler bulur. Yani zengin kişiye aşık olmuş olabilir ama doğası bu çıkarcılığını örtmek için farklı sebeple öne sürecektir. Çünkü kadın temelde zaten erkeğin temsil ettiklerine aşık olur, aksi olsaydı işini kaybeden erkeklerde boşanma davalarının ezici olarak kadınlardan geldiğini görmemeliydik.

  Temel çalışmalar doğada Briffault Kanununa göre kadınların yarar sağlamadığı sürece birlikte olmadığını belirtiyor, benzer şekilde hipergami’den evrensel olarak anladığımız temel bir şey var ki: “O kadından üstün değilseniz ve sizden alacak bir şeyi yoksa o kadının sizinle olmak için bir nedeni yoktur.” Hipergami yazısında çeşitli bilimsel kaynaklarla bunu açıklamıştık.

   

  “Aşk acısı çeken hiçbir erkek olmadığını” belirtilmiş.

  Bu da tamamen hatalı, böyle bir deneyim yaşayan kadın için kolaylıkla kendi liginin çok üstünde ve genellikle alfa erkeklerle zaman geçirdiğini ve cinsellik için kullanıldığını söyleyebiliriz. Muhtemelen yıllar boyu reddediği onlarca erkeği görmezden gelmiş. Beta erkekler çoğu kadına görünmezdirler ve hatırlanmazlar.

  İstatistikler bize net olarak erkeklerin daha çok acı çektiğini gösteriyor. Hatta bunun çalışması Richard Cooper tarafından yapıldı. 2000 erkeğin sadece %2si kadının geri döndüğünden ve ilişkinin iyiye gittiğinden bahsetmiş. %63’ü bir daha haber alamadığından, %17si aldığından fakat ilişkinin sürmediğinden bahsetmiş (Oran %80). Böyledir çünkü erkek-kadın ilişkilerinde her ne kadar eşitlik dayatılsa da kadınların daha seçici olan taraf olduğunu biliyoruz. Bu da genel olarak ekeklerin havuzunun daha dar olduğunu ve acı çekme ihtimallerinin yükseldiğini gösterir. Çünkü yalnız kalırlar. Cinselliğe ulaşamayan insel ordusunun büyüme sebebi budur.

  Bu iddiada bulunan kişinin acıyla karşıyı suçlama sebebi hipergamidir. Hipergamik dürtüleri karşılanmayan veya terk edilen kadınlar ayrıldığı erkekleri unutamaz. Çünkü o kadının duygusal düşünerek ayrılmayı içselleştirmesini ve ardından buna neden uydurma mekanizmasını elinden almış olursunuz. O kadın bu tavrın üstesinden uzun bir süre gelemez. Yeni ilişkiye başlamakta zorluk yaşar. Bunun bir adı da var: “Alfa dul”. Bu podcastimde biraz bahsetmiştik.

  Doğadaki genel dişi tavrın genelde bir başka erkeği bulmadan geçmişteki partnerini bırakmadığına şahit olursunuz. Monkey Branching tipik bir kadın paternidir. Çünkü erkeğe ulaşması, seçici taraf olduğu için daha kolaydır. O kadın neden benimle değil yazısında bundan bahsetmiştik ve erkeklerin görsel niteliklerine çabuk arzu duyduğunu anlatmıştır, hatta makalelerle desteklenmiş benzer bir yazım Ekşi-Şeyler’de yayınlandı.

  Erkek kendi statüsüne göre mevcut havuzundan kendini seçen kadınlar içinden tercihte bulunabilir. Bu yüzden düşük statülü erkekler kadınlara daha az ulaşır ve ulaştıklarında da ruh eşi kriziyle ayrılık acısı yaşar, bu da erkeklerin neredeyse %80’nine denk gelir. Buradaki esas kadınların çıkarcı, erkeklerin fırsatçı olmasıyla ilgilidir. Yani kadın en çok yarar sağlayabileceği kalitatif kişiye ulaşmaya çalışırken, erkek olabildiği kadar spermlerini yaymaya çalışır, çünkü soyunun tükenme tehlikesi vardır.

  Kadınların ise seçim havuzu neredeyse sonsuzdur. Psikanalitik bir sebep yoksa ve o kişide obsesyon geliştirmediyse kolaylıkla başka bir erkeğe geçiş yapabilir. Bu acıyla tek kalmak yerine çıkarcı davranması ve acıyı aşmaya çalışması evrimsel bir dürtüdür. Eğer bunu yapmazsa kendini yer, çünkü kadınlar mantıklı düşüncedense duygusal düşünmeye daha yatkındır (İçgüdü->duygu->neden) ve hissettiği duyguya neden üretemezse (bunu elinden alırsanız) erkekten kat kat fazla üzülür ve kendini bitirir. İflah olmaz. Bu yüzden bu acıya hiç girmemeyi evrimsel olarak tercih eder.

   

  Özetle diyebiliriz ki:

  Bir kadın olarak sizin acı çekmeniz, “sadece sizin bir gerçeklik” olduğunuzu ve buradan bütün kadınların ayrılık acısı çektiğini değil, sizin içgüdü-duygu-neden 3lemesinde neden üretemediğinizi gösterir. Örneğin ben, üstteki çarpıtmanın aksine nadiren ayrılık acısı çektim ve beni de unutmayan, geri dönmek isteyen birçok sevgilim oldu fakat onları düşünerek erkekler acı çekmez diye genelleştirmedim. Çünkü istatistikler ve evrim tersini söylüyordu.

  Acı çekmediğini düşündüğünüz erkekler gördüyseniz o erkeğin seviyesi sizden en az 2 puan yukarıdadır ve opsiyonları vardır ve bu yüzden bu erkeğe şiddetli arzu duymuşsunuzdur ki hipergami de bize bunu söylüyor.  

   

  (Makaleyi oylamayı ihmal etmeyin)

  4.8 67 votes
  Makaleyi puanlamayı unutmayın.

  İlişkiler Üstüne Maskülen Tespitler sitesinden daha fazla şey keşfedin

  Son gönderilerin e-postanıza gönderilmesi için abone olun.

  Subscribe
  Bildir
  guest

  27 Yorumlar
  Inline Feedbacks
  View all comments
  Ahmet
  Ziyaretçi
  Ahmet
  2020-11-18 5:25 PM

  Merhaba,
  Hocam yeni bir Instagram sayfası açtım , sosyal medyada 10/4 kız dönüş yapıyor diyebilirim geri takip konusunda. Profilimin de az da olsa çekici olduğunu düşünüyorum. Kızlarla sohbet başlatırken hikayeye mi cevap vermeliyim yoksa bir tavsiyeniz var mı? sizin yazilarinizdan öğrendiğim kadarıyla bolca red yemem lazım amacım bunu yapmak.tesekkur ederim.

  Diyojen
  Ziyaretçi
  Diyojen
  2020-11-24 1:54 PM

  Eski kız arkadaşımı ilişki boyunca hep hanım hanımcık, düzgün, evlenilecek kadın olarak görürdüm.Vizyonsuz ve kalitesiz kadın göstergeleri yoktu.Özetle betalaşmam sonucu terk edildikten sonra, yer yer stalk yaptım.Ona konduramadığım fiiller yaptığını gördüm.Misal, abazan asker-polis taifesini sevmeyen, hatta evliliklerde tayin işleri vs. çok zor olduğunu dile getiren kız, ınstagramda bu profillerle ekleşmeye… Read more »

  Diyojen
  Ziyaretçi
  Diyojen
  2020-11-24 2:51 PM
  Reply to  Karanlikruya

  Peki üstadım, bir kadının bu evrilmedeki düşüncesi, psikojik alt yapısı yahut gayesi ne ?

  Yani bu fiiller kalitesizlik göstergesi değil mi bir kadın için ? Evlenilecek kadın materyali değilmiş diyorum. Ucuz fiiller zîra. Yanlış mı düşünüyorum ? Rasyonalleştirmeye çalışıyorum açıkçası

  Diyojen
  Ziyaretçi
  Diyojen
  2020-11-24 8:58 PM
  Reply to  Karanlikruya

  Teşekkür ederim üstadım. Bu fiiller gözümden düşürmeye, kalitesini ortaya koymasına yetti. Ucuz ve vizyonsuzca. İstediği kadar rasyonalize etsin zihninde. Realite ortada. Fazlasını görmek iyi gelmeyecek. Stalksuzluk serisini devam ettirmem elzem. Bunu da yendiğim an muazzam yol kat etmiş olacağım.

  fitnut
  Ziyaretçi
  fitnut
  2020-12-26 8:52 PM

  Yabancı kaynaklar üzerinden türkiyedeki ilişkileri yorumlamak aşırı saçma değil mi?

  qwes21
  Ziyaretçi
  qwes21
  2023-07-09 9:24 PM

  (İçgüdü->duygu->neden) ve hissettiği duyguya neden üretemezse (bunu elinden alırsanız): Buradaki neden üretememe olayını nasıl yapabiliriz.kızla tartışmayacağız sonuçta rasyonel bi biçimde anlatıp da açıklayamayız anlayamayacak.Bu sözünü biraz daha açabilir misin?(ayılıktan bahsetmiyorum bu arada oradaki olayı biliyorum kadın ayrılıgı kafasında rasyonelleştiremeden(neden üretemeden)ayrılınca kafayı yeme yerine giriyor orası okay) fakat boktan bi tartışma yaşandığı zaman… Read more »

  27
  0
  Would love your thoughts, please commentx

  İlişkiler Üstüne Maskülen Tespitler sitesinden daha fazla şey keşfedin

  Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

  Okumaya devam et