İçeriğe geç
Ana Sayfa » Penis ve Klitoris Boyutu Önemli mi?

Penis ve Klitoris Boyutu Önemli mi?

  Penis ve Klitoris Boyutu

  Penis ve klitoris boyutunun evrimi nasıl gerçekleşti? Erkeklerin en çok taktığı konu penis ve boyu önemli mi? Peki erkeklerde penis bir şekilde güç sembolüyken klitorisin boyutu neden önemsizdir?

  İnsan gelişimine baktığımızda hem penis, hem de klitoris başlangıçta aynı hücrelere sahiptir fakat hormonlar ve cinsiyete göre değişliklik gösterir.

  Cinsiyet değiştirme ameliyatlarında da penis kesilir, oradan açılan boşlığa penis derisinden oluşturulmuş deri dikilerek klitoris ve boşluk oluşturulur.

  Hayvanlar Alemi

  Bizden çok daha güçlü olan goril ve orangutanların 5 cm; şempanzelerin ise 7,5 cm penis boyu vardır. Çapları ise kalem kadarken insanların ortalama penis boyu 12,5 cm kalınlığı ise 3 cm’dir. İlginç şekilde bu türlerde penis kemikle desteklenirken insanlarda esnektir ve kan pompalanması ile sertleşme gerçekleşir. Bu boyutlar ve özellikler penisin net olarak seçilim ile evrildiğine kanıttır.

  Robin Baker, Sperm Wars kitabında penis boyunun kadını kolay döllemekle ilgisiz olduğunu çünkü mikro penisin bile servikal havuzu kolaylıkla doldurabileceğini belirtmiştir, esas önemli olan üretilen sperm miktarı ve kalitesidir ki rekabetin çok olduğu türlerde testis boyutları büyüktür. Örneğin şempanzeler çok eşlidir ve kadın bir çok erkekle aynı günde çiftleşir, sonunda ise en güçlü en rekabetçi spermler rahime ulaşır, diğerleri elenir. Gorillere baktığımızda erkekler güçleriyle diğer erkekleri eler, bu sebeple güçlü spermlere ihtiyaçları yoktur ve testisleri küçüktür. Gorilin tipine baktığınızda bu garip bir çelişki gibi görünebilir, devasa boyuttasınız fakat sperm miktarınızın ve penis boyutunuz küçük şempanzelerden çok daha az ve küçük. Aslında türlerde tek eşlilik arttıkça veya rekabet azaldıkça penis boylarının ve testislerin de büyümediğini görüyoruz.

  İnsanlarda Durum Nedir?

  İnsanlarda durum daha ilginç. Evrimsel biyologlar erkeklerin penis boyunun kendi türüne göre büyük olmasını kadın seçilimi olarak açıklamıştır ve sebebini 2 ayak üstünde yürümemizle ilişkilendirmiştir [Maxine Sheets- Johnstone, Hominid bipedalty and sexual selection theory, Evolutionary Theory, 1990]. Maymun türleri 4 ayak üstünde yürüdüğü için penislerini sergilemezler. Oysa ki insan türü dik durduğu için penis belirgin hale gelir ve kadının dikkatini çeker. Böylece cinsel bir süs olarak evrimleşir.

  Neyse ki toplumsal kurallar sebebiyle saklıyoruz, aksi durumda denetimsiz seçilimle bütün erkekler bereket tanrısına dönüşebilirdi. Yine de bazı maymunlara göre gösterişli değiliz. Seçilimle evrimleşmiş bu türlerde mavili, morlu testisler, beyaz kıllar ve kırmızı penisler mevcuttur.

  Erkeklerin boşalması kadınlara göre oldukça basittir, mekanik bir süreç gibidir. Kadınlar gibi güçlü bir seçim yapmak zorunda değillerdir. Bu sebeple bir çok türde erkeklerin çok eşli olduğunu görmekteyiz. Kadınlar ise korunma üstüne evrimleşmiştir, özellikle regl periyodu olan dişiler belli dönemler yumurtlar ve erkeğin bunu bilme şansı yoktur, dışarıdan belli olmadığı için korunurlar. Bu da kadına bilinçli olarak farkında olmasa bile doğum yapmayı kontrol etme ve seçim hakkı verir ve genelde seçimleri duygusal, fiziksel vs yakınlık duyduğu güvendiği ve arzu duyduğu erkeklerden oluşur.

  Daha ilginci insan türünün diğer türlere göre sarsıntılı, hareketli, bütün bedenin farklı pozisyonlarda kullanıldığı yüksek miktarda enerjiye ihtiyaç duyulan tukulu bir seks türünü yapmasıdır. Özellikle penis boyu ve esnekliği farklı pozisyonlara ve fantezilere olanak sağladığı için evrimleştiği düşünülmektedir.

  Bu göstergelerin hepsinin insanlığın cinsel tarihinde erkeklerin kadınlara zorla sahip olmadığı gerçeğini ortaya çıkartır ki bazı dönemlerde kadın esaslı grupların kendi besinlerini kendi buldukları ve onların dikkatini çekmek için gruba çeşitli erkeklerin sızdığını biliyoruz. Kadın ise bu erkek grupları içinden belli birini seçmektedir. Belli bölgelerde olsa da toplulukların tecavüze hoş bakmadığını ve engellediklerini de hatırlatmak isterim.

  Klitoris ve Cinsel Seçim

  Kadınların cinsel evriminde klitorisin önemsiz olduğunu görüyoruz, erkeklerin seçiminden bağımsızdır. Cinsel süs göstergesi değildir. Bazı türlerde penisle aynı boyuta gelse de insanlarda böyle olmamıştır. Daha çok zevk alma nesnesi veya seçim aygıtı olarak gelişmiştir diyebiliriz. Oldukça hassas olmasına rağmen cinsel doyuma zor ulaşan bir mekanizmaya sahiptir. Öyledir ki tecavüz esnasında ıslansa bile kadın o erkeği eğer istemediği için orgazma ulaşamamaktadır.

  Oral seks konusunda da erkeler evrimsel olarak kadının sağlıklı olup olmadığını anlamak, önceden cinsel ilişkiye girip girmediğini kontrol etmek ve periyodunu anlamak için yaparken, kadınlar oral seksi muhtemelen arzu duydukları için yani güç göstergesi, evrimsel bir süs olduğu için yapmaktadır. Bunu yapmayan kadın sizi kabul etmiyor, sizi takmıyor anlamına gelir.

  Günümüzde Tek Gecelik Hızlı İlişkilerde Kadın ve Erkek

  Cinsel seçilim açısından Geoffrey Miller kitabında kadının yüksek uyum yeteneğine sahip, arzu duyduğu zihni ve kişiliğine bağlılık duyduğu erkekten orgazm olabileceğini belirtir. Hatta Natalie Angier’in “Kadın: Sonsuz Coğrafya” isimli kitabından şöyle bir alıntı yapmıştır:


  “Bir kadının seks yapma olasılığı bir erkeği çekici bulmasına ve onun yanında kendini çeşitli nedenlerle rahat hissetmesine bağlıdır. Kadın böyle bir erkeği bulduğunda kişisel, politik ve genetik tasarımlarını arttırabilecektir.”


  Ne diyor? Kadın ancak gelecek gördüğü çekici adamla birlikte olursa kendini daha üst seviye birine dönüştürür. Bunu psikolog Dr. Herb Goldberg de şöye açıklar: “Kadınlar olmak, erkekler yapmak için varolmuştur.”

  Yani kadınlar tek gecede tanıdıkları bir erkekle öylece orgazm olamaz. Bu erkeğe özgü bir durumdur ve bu yüzden kadınlar tek gecelik sekse uygun yaratılışta değildir. Benzer şekilde devamlı zihni ve kişiliğe bağlı olarak birilerine arzu duymaları ve eş değiştirmeleri de kadınları ruhsal olarak yıpratır. Şöyle düşünün erkek bir ilişki için tek fiş takıyor ama kadın 10 tane fiş takarak bağlantı kurabiliyor. Bu maliyeti karşılaması zamanla o kişiyi yıpratacaktır, zevk alabilmek için sanal bir güven ağı oluşturan ve kendini bağlıymış gören kadının algıları bozulacaktır. Bu sebeple devamlı tek gecelik ilişki yaşayan kadınlar genellikle ya ailevi problemleri olan ya da büyük travma sonrası böyle yaşamayı tercih eden kadınlardır diyebiliriz. Erkeklerin böyle bir şeyi yapmasını onaylıyorum gibi bir anlam çıkmasın tabii. Duygusuz seks erkeklerde de sertleşme problemi yaratmaktadır ama duygusal açıdan kadındaki gibi derin bir sorun yaratmamaktadır.

  Klitoris Seçer

  Özetle şöyle diyebiliriz ki kadının klitorisi erkek seçilimi üstüne kurulu bir adaptasyondur ve uygun olduğu kişiyle zevk alacak şekilde evrimleşmiştir. Uyarım esnasında “hipotalamus” ve “serebral korteks” etkileşime geçer ve cinsel uyarım bunun uzantısıdır. Penis uyarım sunarken, klitoris ise bu uyarım kadın seçimine uygunsa detaylıca toplar, değilse sadece ıslanır ve kendini deformasyondan korur. Kadına güven verme sürecinde bu sebeple ön sevişme önemlidir.

  Az Sevişen Kadının Vajinası Dardır Miti

  Yeri gelmişken vajina darlığının da bir genetik yapı olduğundan bahsedelim. Yani çok sevişen kadının vajinası geniştir, zevk alamazsınız gibi bir düşünce tamamen yanlıştır. Hiç seks yapmamış kadının genetik açıdan vajinası geniş olabilirken, jeton atıp içeri girdiğiniz bir bar sürtüğünün dar olabilir ki kendi tecrübelerim de bunu ispatlıyor.

  Kalçalar ve Göğüsler

  Kadın gelişiminde çekiciliğe en çok katkı sağlayan görseller kalça ve göğüslerdir. En büyük yanılgılardan biri göğüslerin süt verebilmek için büyüdükleridir, oysa ki primatların göğsü düz olmasına rağmen süt üretebilir. Mesele aynı testis boyutu gibi aktif beze dokusunun miktarı ile ilgilidir. Peki neden atalarımıza göre kadınların memeleri büyüdü?

  Atalarımız göğüs büyüklüğünü 2 sebepten tercih etmiştir.

  1) Gençlik göstergesi olmasıdır, sütyen kullanılmayan çağlarda dik, büyük ve simetrik göğüsler yaşlı kadın ile genç kadını ayırt etmekte kullanılıyordu. Özellikle simetri daha önemliydi ve Dr. Thornhill’e göre büyüyen göğüslerde simetriyi ayırt etmek daha kolaydı. Özetle hem bir süs hem de yağ depolama amacıyla geliştiklerini söyleyebiliriz.

  Erken dönemde eş seçimi önemliydi çünkü kadınların çocuk sahibi olması hem daha kolaydı ve hem de sağlıklı bireyler dünyaya gelmiş oluyordu. Erken doğan bireyler de nesli daha hızlı şekilde ortaya çıkartıyordu. Unutmayın ki evrimle etik birbirini doğrulamak zorunda değildir. Evrimin amacı hep gelecek ve sonraki nesillerdir.

  2) İnsanlığın ilk döneminde teknoloji gelişmediği için yiyecek bulmak zordur, iyi ve doğru beslenen kadınlarınsa göğüsleri ve kalçaları öncelikli olarak büyürdü, yani sağlıklı beslendiklerinin bir kanıtı olarak görünmekteydi. Bu kadınlar daha zor hasta olur, güçlü immün sisteme sahip olurlardı. Aç kalan bir kadınsa düşük doğurganlık sebebiyle çocuk yapamaz ya da ölürdü. Yani kadınlar evrimsel olarak yağlanmayı göğüs ve kalça bölgelerine taşıyarak evrimleşmişlerdir.

  Kalçaların temel büyüme sebebi ise dik yürüyerek evrimleşmemizdir. Bu yüzden bacak ve popo kaslarımız güçlenmiş, erkeklerde kas, kadınlarda ise destekleyici yağ miktarı artmıştır. Primat türleri için kalçası geriye doğru büyüyen tek tür biziz. Bunun ise çekici geldiği konusunda erkek ve kadın hemfikir durumdadır. Bu kalça gelişimi özellikle Afrika’da daha belirgindir ve ilk insanlar olan Afrikalılı erkeklerin kadınları bu yüzden tercih ettiği sonucuna varabiliriz. Bu orada normdur.

  İnce bel, büyük kalça kadınlarda sağlık ve doğurganlığın simgesidir. Altın oran kadının en verimli çağında 0,7 olarak (Bel/Kalça) verilmiştir ve bu oran yaşlandıkça artar. Tabii ki orantılı artması tercih sebebidir. Hatta korse kullanımı ile erkekleri etkilemenin de temel sebebi de budur.

  Neden En Çekici Organlarımız Herkeste Maksimum Boyutta Değildir?

  Burada penis ve göğüs boyutunda ortalamaların evrimi temsil ettiğini unutmamak gerekiyor. Eğer en büyüğü örneğin kafası hariç 30 cm veya 100DD göğüs en çekici olan olsaydı, günümüzde en küçük boyutlar handikap ilkesine göre buradan başlardı fakat insanlar çeşitli konularda cinsel maliyetlerini evriltecek şekilde gelişmiştir. Bu yüzden her türden özellik hala mevcuttur. Birinin göğüsleri küçüktür fakat ataları muhtemelen büyük kalça veya güzel yüz olarak tercih edilmiştir.

  Bunu erkekler açısından; erkeğin çekici özellikleri yazımda biraz anlatmıştım. Herkesin genetik açıdan kendine has özellikleri mevcuttur. Bazıları daha zekidir, bazılarının yüzü daha güzeldir, bazıları kaslıdır, bazıları daha içe kapanıktır, bazıları ise dışa dönüktür. Ailevi durumunuza göre bu özellikleri daha iyi açığa çıkartabilir ya da hiç bir konuda gelişemeyebilirsiniz.

  Bazı şanslı insanlar doğuştan hepsinde iyi özellikler gösterebilir. Mesele elinizde kartları doğu oynamaktır. Seçilim konusunda çeşitli insanlar çeşitli göstergeler gerçekleştirdikleri için bazıları güçlü kaslara sahip olurken, bazıları iyi bir eğitime ya da finansal güce sahip olabilir. Finansal güç de o kişinin pratik zekası hakkında bilgi vermektedir.

  Son olarak geçen gün ekşi sözlükte bir kadın güzel olmaması sebebiyle iyi eğitim almasına rağmen tercih edilmediğini yazmıştı. Sonrasında ise para kazanıp çeşitli operasyonlar geçirerek güzel bir kadın olmuş. İşte bu da uyum sağlamaya örnektir.

  (Makaleyi oylamayı ihmal etmeyin.)

  İleri Okumalar

  • Geoffrey Miller – Sevişen Beyin, Alfa Yayınları
  • Robin Baker – Sperm Savaşları, Klan Yayınları
  • Desmond Morris – Çıplak Adam, NTV Yayınları
  4.7 132 votes
  Makaleyi puanlamayı unutmayın.

  İlişkiler Üstüne Maskülen Tespitler sitesinden daha fazla şey keşfedin

  Subscribe to get the latest posts sent to your email.

  Subscribe
  Bildir
  guest

  21 Yorumlar
  Inline Feedbacks
  View all comments
  Tetteh
  Ziyaretçi
  Tetteh
  2022-06-13 11:21 PM

  Merhaba hocam. Direkt konuya girmek istiyorum. Boyum 1,86, omuzlarım geniş, fiziğim ve tipim iyi ancak penis boyu konusunda (10-11 cm, fiziğime hiç yakıştıramıyorum) çok sıkıntıya giriyorum. 21 yaşındayım, eski sevgilimle 3 gece tatile çıktık,kendisi de daha önce hiç cinsel ilişki yaşamayan birisi. Sevişirken iş tam penis kısmına gelince kendimi kaçırdım… Read more »

  fulya
  Ziyaretçi
  fulya
  2022-08-23 2:13 AM

  penis boyu önemli kocaman olması lazım diyorlar. penis boyunu sorun ettiklerine göre penis boyu önemli.

  jeffbezos
  Ziyaretçi
  jeffbezos
  2023-04-16 1:49 PM

  Aslında klitorise ritmik baskılarla penis gibi kolayca orgazm olabilir olmamasının sebebi vajinadan uzak olmasıdır ve ön sevişme olmadan sadece birleşme yapılmasıdır yoksa klitoriste penis gibi mekanik Bi şekilde kolayca orgazm olabilir ama gittikçe vajinadan uzaklaşacak şekilde evrimleştiği için kadının aadece birleşme ile orgazm olması çok zordur o yüzden lezbiyen kadınlar… Read more »

  21
  0
  Would love your thoughts, please commentx

  İlişkiler Üstüne Maskülen Tespitler sitesinden daha fazla şey keşfedin

  Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

  Okumaya Devam Edin